פרויקטור הקורונה החדש, פרופ' נחמן אש, אמר אתמול (חמישי) בתדרוך ראשון לציבור כי יש להיערך לעוד שנה לפחות של התמודדות עם הנגיף בישראל. עוד הוסיף אש כי ברקע העלייה בתחלואה בימים האחרונים: "סגר שלישי בהחלט על הפרק".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"כרגע הנתונים מדאיגים", הסביר הפרויקטור בהצהרה לתקשורת. "מקדם ההדבקה גבוה מ-1, והגענו היום לאלף חולים. אין מקום לשאננות. בתי הספר נפתחים ועלולה להתרחש התדרדרות שתוביל לסגר. לא אהסס להכריז על סגר אם נידרש לכך".

לגבי לוח זמנים הצפוי להגעת החיסונים לישראל אמר אש: "חיסון יעיל של האוכלוסייה יהיה במקרה הטוב סביב אמצע 2021, ובמקרה הפחות טוב לקראת סוף השנה הבאה. לכן, עלינו כמדינה וכאזרחים להיערך לפחות לשנה שבה עדיין נחיה בשגרת קורונה".

הפרויקטור סיפר כי בכוונתו להוביל מהלך של ייצור "דרכון ירוק", שיאפשר לישראלים בין היתר טיסות לחו"ל ללא בידוד. "הדרכון יינתן לאנשים עם סיכון נמוך להדביק ולהידבק. את הדרכון יקבל מי שהחלים מהמחלה, ועל בסיס בדיקות הנוגדנים". הוא הוסיף: "מי שירצה לקבל דרכון יוכל לבצע בדיקה".

"נבצע בדיקת נוגדנים ונעניק 'דרכונים ירוקים'"

פרופ' אש אמר כי בזכות ההליך יתאפשר למפות גם את הישראלים לפי סכנת הדבקה: "על בסיס בדיקות הנוגדנים, נדע מי איננו בסכנת הדבקה והוא יקבל 'דרכון ירוק'. אפשר לומר שהרמזור לא יהיה רק לגבי אזורים אלא גם לגבי אנשים". הוא פנה לציבור: "הנחתי לפרסם מפת רמזור מלאה שתהיה זמינה לכל אדם. חשוב שתכוונו את הפעילות שלכם בהתאם, ושיקלו היטב את הצורך בכניסה לאזורים אדומים במפה".

עוד התייחס אש לפיילוט הקניונים שיחל הבוקר, במסגרתו ייפתחו 15 קניונים ברחבי הארץ. בשילוב פתיחת מערכת החינוך, קיים חשש לזינוק נוסף בתחלואה. "דווקא כעת, עם פתיחת המסחר והלימודים, נדרשת עוד אחריות אישית בטרם תתרחש התדרדרות מהירה", אמר אש. "אלה שמתקהלים, שלא עוטים מסיכות, שעורכים אירועים המוניים. רוב העם עומד על המשמר, המיעוט שמזלזל – מסכן את כולנו".