ההחלטה על עוצר לילי, והשאלות שנותרו פתוחות: אחרי שני סגרים ושלל הגבלות שהוטלו על הציבור מאז התפשט נגיף הקורונה בישראל לפני תשעה חודשים - קבינט הקורונה אישר אמש (שני) לנקוט בצעד קשה נוסף שמבטא את כישלון ההתמודדות עם המחלה – הטלת סגר לילי כמעט לכל אורך חודש דצמבר, החל מיום רביעי הקרוב. 

לציטוטים המלאים מישיבת קבינט הקורונה בה אושר העוצר הלילי 

השרים אומנם אישרו את הסגר הלילי ושורה של החלטות נוספות ומשמעותיות, אך טרם הכריעו מה השעה המדויקת שבה הוא יחל מדי יום – ובאיזו שעה הוא יסתיים. נוסף על כך, השרים טרם החליטו האם הגבלת המרחק חוזרת, ואם כן, מה יהיה המרחק המותר ליציאה מהבית. כמו כן, הם לא סיפקו מענה ברור גם לסוגיות נוספות. פחות מ-48 שעות לפני שהעוצר הלילי נכנס לתוקף, יש שאלות שעדיין אין להן תשובות. 

באיזו שעה בדיוק ייכנס לתוקף העוצר הלילי ובאיזו שעה הוא יסתיים - ועד מתי יימשך העוצר?

על פי ההערכות, העוצר הלילי יחל מדי יום מהשעה 18:00 או 19:00 ויימשך עד ל-05:00 או 06:00 בבוקר ביום המוחרת. השרים יחליטו מחר סופית על השעות המדויקות. על פי החלטת קבינט הקורונה, העוצר הלילי יחל בערב יום רביעי הקרוב, 9 בדצמבר, יממה לפני שיחל חג החנוכה - ואמור להימשך עד תחילת חודש ינואר (ככל הנראה 2 בינואר), כלומר גם בתקופת חג המולד וחגיגות השנה החדשה.  

סגר, עוצר לילי, עוצר, משטרה, שוטרים, שוטר, מחסום (צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש/90 )
מחסומי המשטרה יחזרו לדרכים ולצירים הראשיים? | צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש/90האם הגבלת המרחק שהוטלה בשני הסגרים הקודמים תחול גם הפעם?

ככל הנראה שגם במקרה של העוצר הלילי, תוטל שוב הגבלת מרחק שתקבע עד לאיזה מרחק כל אחד יוכל לצאת מביתו בשעות הלילה. גם בשאלה זו, השרים טרם הכריעו, וצפויים להחליט על כך בדיון נוסף מחר. בסגרים הקודמים, הוטלו הגבלות על מרחק של 100 ו-500 מטר מהבית, ולאחר שחלה הקלה, המרחק הוגדל לקילומטר. לא ברור עדיין אם תהיה החרגה לעוסקים בפעילות ספורט.

איך תפעל התחבורה הציבורית בשעות העוצר הלילי? 

במהלך הדיון בקבינט הקורונה, עלתה הצעה של משרד האוצר להפחית את השימוש בתחבורה הציבורית ל-50% תפוסה. ששרת התחבורה מירי רגב יצאה נגד ההצעה, כיוון שלטענתה יש לממן זאת כדי להוציאה אל הפועל. בשלב זה, לא ברור אם ההצעה תתקבל - והאם זו המדיניות שתינקט גם בשעות בהם יחול העוצר הלילי, או שמא התחבורה הציבורית תושבת בשעות אלה. 

איך מתכוונים לאכוף את העוצר הלילי והאם יוטלו קנסות? 

במשטרה יבצעו כמובן את הוראות הממשלה ויפעלו לאכוף את העוצר בשעות הלילה, אם כי טרם ברור כיצד זה יתבצע. סביר שהמשטרה תפרוש מחסומים בכניסה ויציאה מערים ויישובים שונים, וייתכן ששוטרים ופקחים עירוניים יחלקו קנסות - אך כאמור, אופן האכיפה של העוצר הלילי טרם הוחלט. עם זאת, במשטרה לא נלהבים במיוחד מהצעד הזה: מ"מ מפכ"ל המשטרה, ניצב מוטי כהן, לא המליץ על נקיטה בו ואמר בישיבת קבינט הקורונה כי "סגר לילי שלא יהיה אפקטיבי ואחריו סגר מלא, יהוו פגיעה קשה באמון הציבור". 

רחובות חיפה ריקים בזמן סגר ראש השנה (צילום: ניצן חולי)
כבישים ריקים בחיפה במהלך סגר ראש השנה | צילום: ניצן חולי

האם הקניונים והשווקים ייפתחו לכל אורך שעות היום, עד לשעת תחילת העוצר?  

לצד ההחלטה על החלת עוצר לילי, השרים החליטו כי עקב הצלחת הפיילוט בקניונים ובשווקים, הם ייפתחו לקהל הרחב לצד ההגבלות המחמירות של המאבק בהתפשטות נגיף הקורונה. עם זאת, טרם ברור האם הקניונים יהיו פתוחים עד לשעה בה צפוי להתחיל העוצר הלילי מדי יום. 

קניונים (צילום: אתר רשמי)
עקב הצלחת הפיילוט - הקניונים ייפתחו | צילום: אתר רשמי

החלטת קבינט הקורונה: עוצר לילי מיום רביעי, הקניונים ייפתחו 

במטרה להביא לבלימה מהירה של התפשטות התחלואה ולהורדתה אל מתחת ל-1000 נדבקים ליום, ולמקדם הדבקה נמוך מ-1, אלה הצעדים שהשרים החברים בקבינט הקורונה החליטו לאשר: 

• מיום ד' הקרוב (9/12/20) תופעל תוכנית שלושת השלבים שהוצגה ע"י ראש המל"ל, על בסיס מדדים עדכניים שיובאו מחר לאישור הקבינט על ידי משרד הבריאות.

• החל מיום ד', 9 דצמבר 2020, יוטל סגר לילי, במסגרת סגר זה תיאסר פעילות מסחר ויוטלו הגבלות על תנועה בין אזורים. כלל ההגבלות יפורטו בהצעת החלטה שתובא על ידי משרד הבריאות לאישור הממשלה/ הקבינט.

• תופעל תוכנית "כנפי חיל" לביצוע בדיקות לשבים מחו"ל ממדינות אדומות כתנאי לבידודם הביתי. מי שלא ירצה להיבדק יידרש לבידוד במלוניות. • קניונים ושווקים ייפתחו בהתאם לכללים שנקבעו בעקבות הפיילוט, למעט ב"אזורים אדומים"

• תתאפשר פעילות מוגבלת של מוזיאונים ותרבות בהתאם לסיכומים בין משרדי הבריאות והתרבות

תוכנית "האיים הירוקים" באילת ובים המלח תמשיך לפעול, ולצורך זה, יבוצעו תיקוני חקיקה

• מערכת החינוך תמשיך לפעול באזורים הירוקים והצהובים, אלא אם יוטל סגר

• יינקטו פעולות לריווח התפוסה בתחבורה הציבורית

• יינקטו צעדים להגברת האכיפה ולהחמרת קנסות

• עוד נקבע כי ההגבלות לא תפגענה בזכות ההפגנה