העולם כולו זכה הלילה (בין שישי לשבת) בבשורה ההיסטורית בדרך ליציאה מתקופת הקורונה, כשמינהל המזון והתרופות האמריקני (ה-FDA) אישר את החיסון של חברת פייזר לשימוש חירום. נוכח החשש בציבור מפני החיסון החדש, הארגון מקיים מסיבת עיתונאים בעקבות המהלך הדרמטי והמשמעותי. הדוברים שמתייחסים לאישור החיסון: סטפן האן, דיירקטור ה-FDA וחבר בכיר נוסף בסוכנות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

ראש ה-FDA דיבר ראשון וניסה להרגיע: "יש לנו ציפיות גבוהות. עבדנו מסביב לשעון כדי להביא את החיסון עם הסטנדרטים הגבוהים ביותר. אני סומך ובטוח בחיסון, בבטיחות שלו וביעילות שלו. זה שהתהליך כולו היה זריז זה לא אומר שעיגלנו פינות, אני אקח את החיסון הזה בעצמי". עם זאת, הוא הבהיר כי ייקח עוד זמן עד שאפשר יהיה לחזור לשגרה: "אנחנו מפצירים בציבור להמשיך לחבוש מסכות, לשמור על היגיינה ועל מרחק. זה ייקח עוד זמן". 

"אנחנו מאמינים שיש לנו מידע מהימן שקיבלנו מפייזר", הוסיף חבר הסוכנות. "חברי הוועדה המייעצת עסקו בזה זמן רב. אנחנו מרגישים נוח לומר לציבור לקחת את החיסון". באשר לחיסונים נוספים, למשל - הדיון על זה של מודרנה שצריך להתקיים בימים הקרובים, אמר ראש הסוכנות כי הם לעולם לא יתפשרו על הקריטריונים שעמם הם בודקים את המידע ושבגינם הם מאשרים את החיסון לתפוצה רחבה.

במסיבת העיתונאים התייחסו הבכירים לשאלות בנוגע לחיסון נשים בהיריון, שבשלב זה לא יכולות להתחסן, או ילדים מתחת לגיל 18 - שהיו במדגם נמוך באופן יחסי במערך של פייזר, אך ההנחה היא שהחיסון לא ישפיע עליהם באופן שונה לזה של הבוגרים יותר. 

בעקבות ההכרזה ההיסטורית, מיליוני אנשים מגיל 16 ומעלה ברחבי העולם יתחילו להתחסן נגד הנגיף בתוך כמה ימים, לקראת מה שנראה כמו תחילתו של סוף עידן הקורונה. "אנחנו יכולים להבטיח לציבור ולקהילה הרפואית כי ערכנו בדיקה מעמיקה ויסודית של בטיחות, יעילות ואיכות הייצור", נכתב בהודעת המינהל מוקדם יותר היום עם אישור החיסון.

עם ההחלטה, ארה"ב הופכת למדינה השישית במספר - בנוסף לבריטניה, בחריין, קנדה, ערב הסעודית ומקסיקו – שמאשרת באופן רשמי וסופי את החיסון. אישורים נוספים, כולל כזה שמצופה על ידי האיחוד האירופי, צפויים בתוך מספר שבועות.

חיסון (צילום: 123rf)
אילוסטרציה | צילום: 123rf

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, בירך את אזרחי ארה"ב בעקבות הבשורה המשמחת. "יש לי חדשות טובות, היום האומה שלנו השיגה נס רפואי. פיתחנו חיסון אפקטיבי לנגיף הקורונה ב-9 חודשים בלבד, מדובר באחד מההישגים הרפואיים המשמעותיים בהיסטוריה - החיסון יציל את חייהם של מיליונים