מצב סביר או מהקשים בעולם? פרויקטור הקורונה, פרופסור רוני גמזו, התייחס היום (שלישי) במהלך מסיבת עיתונאים לשלל נושאים במרכז סדר היום בנוגע למאבק בנגיף. בין היתר, התייחס פרופסור גמזו למצבה העגום של ישראל: "המצב שלנו מבחינת תחלואה הוא מהמורכבים והקשים בעולם". מוקדם יותר, נתניהו טען דווקא את ההפך: "אנחנו במצב סביר מבחינת נפטרים מקורונה - ולכן קידמנו את פתיחת שנת הלימודים‎". גמזו התייחס גם לטיסות לאומן בראש השנה, לפתיחת שנת הלימודים, ולהתמודדות עם הערים האדומות. את התחלואה בחברה הערבית כינה "מדאיגה" והביע חשש מ"אסון". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"אני רואה את האירוע ומנהל אותו רפואית, אבל גם מתוך הסתכלות חברתית כלכלית", פתח גמזו את דבריו. "יכול להיות שהכיוון שאנחנו לוקחים בהימנעות מסגר גורם לשאננות: אומרים 'אולי אין סגר אז הכל בסדר' - אבל ממש לא. המצב שלנו מבחינת תחלואה הוא מהמורכבים והקשים בעולם אז שאף אחד לא יקל ראש".

פרופסור גמזו תקף בחריפות את המאבק לאפשר טיסות לאומן בראש השנה וטען שצריך לעשות הכל כדי למנוע את הטיסות הללו: "האם זה סביר להוציא מפה 80 טיסות לאומן עם הגידול בתחלואה? דעתי הנחרצת היא לא ואני לא אשנה את דעתי".

"אי אפשר לעצור בן אדם שינסה לטוס דרך 'קונקשן', אבל אפשר לעצור 82 טיסות צ'רטר מישראל לאומן", הוסיף והתייחס גם לטענות של התומכים בנסיעה. "לא נוכל לשמור על הבידוד ל-20 אלף איש כשאין באמת מתווה להיקפים שכאלו".

הפרויקטור התייחס גם להודעות הרבות שהוא מקבל מהמתנגדים לדרך שהוא מוביל: "אני מכבד מאוד את חסידי ברסלב שרואים בכך צו אמונה. קשה לי לקרוא את ההודעות הקשות שהם שולחים אליי, זה לא נעים ואף אחד לא הבטיח לי שבתפקיד הזה אקבל אך ורק זרים".

גמזו הוסיף שהוא אינו מתכוון לזוז מתפקידו בשלב זה: "אבל אם אראה שלא נותנים לי את כל הכלים להוריד את התחלואה אז כמובן אין לי מה לעשות בתפקיד".

בנוגע לפתיחת מערכת החינוך גמזו הציג גישה זהירה וטען שתיערך מחשבה מחודשת לאחר פתיחת שנת הלימודים. "יהיה לנו קשר עם משרד החינוך ונדע להעביר להם נתוני תחלואה בצורה מדויקת על פי גילאים וכיתות", אמר. "כיתות ג'-ד' יהיו בקפסולות וה'-ו' ילמדו בזום. יש אין ספור דעות על הדבר הזה אבל אנחנו צריכים להגדיר מתווה אחיד. אם נראה עלייה משמעותית בתחלואה בעקבות התקבצות במערכת החינוך — נצטרך לחשוב האם אנו שופכים עוד שמן למדורה".

"בערים אדומות אין לימודים - זו ההחלטה", הוסיף. "במגזר החרדי שנת הלימודים כבר החלה וניאלץ לקבל החלטה בנוגע לישיבות הקטנות. זו החלטה מורכבת שאצטרך לקבל ביומיים הקרובים ומשרד החינוך הוא לא תמיד המפקח המלא על מערכת החינוך החרדית".

בנוגע לערים האדומות פרופסור גמזו טען שהוא לא בטוח שהכלי של סגר מקומי הוא יעיל. "לסגר שהוא 'חגורה' סביב עיר אין תוחלת, כי ברגע שפותחים את הסגר התחלואה עולה, וראינו שזה לא ממש עוזר", אמר. "לסגר כללי במדינה יש אפקט, שממנו אני מנסה להימנע. צריך להכיל את תהליך התחלואה ולייצר מערכות תשתית כדי להוריד את התחלואה בצורה הדרגתית".