בריטניה הודיעה היום על שינוי משמעותי בהגדרות התמותה מקורונה, שמשמעותו הפחתה של כ-5,000 קורבנות ממספר המתים מהמגיפה בממלכה המאוחדת, המורידה את מספר הקורבנות הרשמי מ-46,706 ל-41,329 בני אדם.

השינוי נעשה בתום עבודה של ועדה מיוחדת שהוקמה בחודש שעבר כדי לבחון את הנושא על ידי משרד הבריאות במדינה. הוועדה המליצה להגדיר כ"מתים מקורונה" רק מי שהלכו לעולמם בטווח של 28 יום מאז אבחון המחלה. יותר מ-5,000 החולים שהוחרגו כעת מהרשימות, לפי ממשלת בריטניה, היו מקרים שבהם החולה כנראה התאושש מקורונה אך הלך לעולמו מסיבה אחרת מאוחר יותר.

עד כה, דיווח ה"גרדיאן" הבריטי, נכללו ברשומות כ"מתים מקורונה" כל מי שהלך לעולמו מאז מרץ האחרון ושאובחן בשלב כלשהו עם נגיף הקורונה. לפי נתוני הממשלה הבריטית, 96% ממקרי המוות אירעו בטווח של 60 יום אחרי האבחון הראשוני עם קורונה, בעוד 88% מהמקרים אירעו בטווח של 28 ימים אחרי האבחון הראשוני בקורונה.

מומחים הסבירו לעיתון כי ככל שעובר זמן רב יותר מהתפרצות המגיפה, וגם גובר מספר המחלימים ממנה, התפיסה לפיה יש לסווג כ"נפטר קורונה" כל מי שאי פעם נבדק ונמצא חיובי לנגיף "הפכה לבלתי רלוונטית מבחינה אפידמיולוגית".

מומחים הסבירו לעיתון כי שיטת מדידה טובה יותר עשויה להיות בדיקה של מספר "מקרי המוות העודפים" (Excess Death) הלוקחים בחשבון את התמותה העודפת השנה בהשוואה לממוצע של שנים קודמות. מספר מקרי המוות העודפים בבריטניה עד כה השנה עומד על כ-65 אלף, מספר גבוה אף יותר משיעור המתים הרשמי מקורונה.