אתמול (רביעי) שוחרר לביתו החולה החמישי מבין חמשת החולים הקשים, שקיבל טיפול חדשני במסגרת ניסוי קליני ראשון מסוגו. חמשת החולים (2 מהם במצב קריטי) טופלו בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים תחת ניסוי קליני שפותח בהדסה עם חברת הביוטכנולוגיה אנלייבקס תרפיוטיקס. כל חמשת החולים שוחררו בריאים מבית החולים לאחר הטיפול.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

התרופה ששמה "אלוסטרה", פותחה על בסיס מחקריו של פרופ' דרור מבורך - מנהל מחלקה פנימית ומחלקת קורונה בהדסה. התרופה נוסתה בהצלחה בעבר בעשרה חולי ספסיס (אלח דם), הנחשבת למחלה קשה שכיום אין לה תרופה. הניסוי בחולי קורונה נערך באישור ועדת הלסינקי של משרד הבריאות.

בי"ח הדסה עין כרם בירושלים (צילום: פלאש 90 / הדס פרוש, חדשות)
בית החולים הדסה עין כרם | צילום: פלאש 90 / הדס פרוש, חדשות

"אלוסטרה מיועדת לטיפול במגוון רחב של מקרים שבהם יש פעילות יתר של מערכת החיסון, מה שמוביל לעלייה בהפרשות של חלבונים על ידי תאים של מערכת החיסון - הנקראים ציטוקינים וגורמים לסערה ציטוקינית", הסביר פרופ' מבורך. "פעילותה מתבצעת על ידי טיפול בתאים שנלקחים מתורם בריא והינדוסם במעבדה באופן שירסנו עם הזרקתם לגוף החולה את הדלקת או את סערת הציטוקנים הפוגעת מאוד בחולים".

מנכ"ל הדסה, פרופ' זאב רוטשטיין, בירך על ההתקדמות: "למרות המלחמה מסביב ולצד היערכות אינטנסיבית לקליטת המספרים ההולכים ועולים של החולים הקשים, ממשיכה הדסה לחדש ולהוביל את פריצות הדרך בטיפול בחולי הקורונה הללו. אנו שמחים שתרופה שפותחה במחקר בין כותלי בית החולים שלנו, אכן מראה פוטנציאל טיפולי בחולים אלו. ‎אני מקווה שגם אלה שחייבים לעשות את שלהם בתחום התקציב והתזרים של המערכת האשפוזית במדינה, יתעוררו סוף סוף ויסייעו לנו לעזור לציבור בשעה זאת".

מחברת אנלייבקס נמסר: "אנו שמחים שהחולים במצב קשה וקריטי החלימו בעקבות הטיפול באלוסטרה".