בדרך להכפלת מספר החולים הקשים והמונשמים? פרופסור אלי שפרכר מבית החולים איכילוב, מי שהצליח לחזות לפני שבועיים בראיון ל"אולפן שישי" את מספר המונשמים היום, מעריך כי בעוד שבוע יהיו 200 חולים קשים ובעוד שבועיים 338-282 חולים קשים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

שפרכר, מי שהגדרנו כמדען הראשי של בית החולים איכילוב, הוא האיש שלפי המודלים שלו פועל בית החולים - מודלים שלטענתם הביסו את אלו של משרד הבריאות. לפני שבועיים, כשהיו קרוב ל-30 מונשמים – שאלנו את הפרופסור מה יקרה בעוד שבועיים.

"המודל, כמו שאמרתי, יודע לקלוע שבועיים קדימה מהיום", השיב שפרכר. "אחר כך הוא די עיוור. בעוד שבועיים אנחנו צופים למקסימום 40 מונשמים ברמה הארצית". המודל כמעט קלע לנתוני משרד הבריאות: נכון להיום ישנם 42 מונשמים בישראל ובבוקר נרשמו בדיוק 40 מונשמים.

כאשר אנחנו שואלים את פרופסור שפרכר מה צופה המודל שלו לעוד שבועיים, הוא אומר כי מספר החולים הקשים ב-24 ביולי יעמוד על כ-300 איש, זאת בהשוואה ל-130 חולים קשים כיום. המשמעות היא שבעוד שבועיים יהיו כפול חולים קשים, וייתכן שאף כפול מונשמים. זוהי לא תחזית משמחת, אך עדיין רחוקה מאוד מתחזיות על אלפים וקריסת המערכת.

קורונה בישרל (צילום:  Photo by Hadas ParushFlash90, פלאש 90)
קורונה בישראל | צילום: Photo by Hadas ParushFlash90, פלאש 90

משרד הבריאות מסר הערב כי מאז חצות אובחנו 840 חולי קורונה. מהנתונים עולה כי מספר החולים הקשים עומד על 130. מאז חצות נפטרו שני בני אדם ומספר הנפטרים עומד על 351. מספר החולים המונשמים עומד על 42. במשרד הבריאות ציינו עוד כי מספר החולים הפעילים עומד על 16,739. ביממה הקודמת נשבר שיא שלילי: כמעט 1,500 נדבקים. הנתון המעודד: רובם הגדול, 86%, מתחת לגיל 60.

במקביל, מפת מוקדי ההתפרצות מתרחבת עם לא פחות מ-12 ערים שהוגדרו ככאלו שדורשות טיפול ייעודי ברמות שונות. בשעה 13:00 הוטלו סגרים על שורה של שכונות בחמש ערים ברחבי הארץ. כפי שקבעו השרים אתמול, הסגרים יימשכו עד ליום שישי ההבא. ההגבלות הוטלו על שכונות בירושלים, בית שמש, קריית מלאכי, לוד ורמלה. מאז נפרסו המחסומים, נרשמו עומסי תנועה בכניסה לבירה ובבית שמש תושבים התעמתו עם שוטרים.

הקורונה בישראל, קורונה, הנחיות, מגבלות, אכיפה, אכי (צילום: יוסי אלון, פלאש 90)
קורונה בישראל | צילום: יוסי אלון, פלאש 90

ההגבלות משתנות ממקום למקום בהתאם להיקף התחלואה בכל אזור. בחלק מהשכונות הוטל סגר מלא, במסגרתו תיאסר כניסה לאזור ויציאה ממנו וכן תיאסר יציאה לצורך שאינו חיוני. פעילות העסקים בתוך האזור המוגבל תצומצם גם כן. במקביל יוגדל מספר הבדיקות באזורים המדוברים וכן יתוגברו האכיפה וההסברה לתושבי האזורים. בתוך כך, בעקבות העלייה במספר הנדבקים במערכת החינוך בקריית מלאכי, ראש העיר החליט על הפסקת הלימודים בכל מוסדות החינוך.