בפוסט ארוך שפרסמה היום (שלישי) ברשתות החברתיות הודיעה פרופסור סיגל סדצקי, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות ואחת מאלה שהובילו את המאבק בנגיף הקורונה בגל הראשון, על עזיבתה את המשרד. "אני מודה על הזכות שנפלה בחלקי למלא תפקיד משמעותי בחזית המאבק בהתפשטות מגפת הקורונה, ברגעים קריטיים למען מדינת ישראל ואזרחיה", כתבה. רק אתמול - גיבה שר הבריאות אדלשטיין את פרופסור סדצקי, וטען שההחלטה למנות מנהל כללי לניהול המשבר, אינו קשור לאובדן אמון בה ובבכירי המשרד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"לאחר שנים ארוכות של שירות ציבורי בכיר, שבו השקעתי את כל יכולותיי למען מדינת ישראל ואזרחיה, הגיעו החודשים האחרונים אשר שינו באופן דרסטי את החיים בישראל ובעולם כולו", כתבה פרופסור סדצקי. "בחצי השנה האחרונה אני מלווה יום יום, שעה שעה, בלילות, בסופי שבוע ובחגים את משבר הקורונה. למעשה, כמעט ואיני עושה דבר פרט לכך. כישוריי ומחשבותיי מופנות לחקר הנושא, לחשיבה על דרכי התמודדות עם האתגר, להעלאת הצעות להתמודדות עם המגפה במציאות של חוסר וודאות גלובלית כלפיה, ולעבודת נמלים מדוקדקת ליישום ההחלטות המתקבלות בדרגים השונים וזאת, על מנת להציל נפשות".

 

 סדצקי שחזרה את השבועות הראשונים של התמודדות מערכת הבריאות עם מגפת הקורונה. "את תחילת ההתמודדות אפיינה אי ודאות עצומה", סיפרה. "בשותפות עם עמיתים ממשרדים ומגזרים שונים, גיבשנו המלצות למדיניות להגנה על בריאות הציבור שהתבססה על מקצועיות והתייחסה למצב הייחודי של ישראל ולמאפייני האוכלוסייה המקומית".

"בשבועות האחרונים ישראל נעה למקום מסוכן"

מיד לאחר מכן, פרופסור סדצקי התייחסה לעלייה המדאיגה בתחלואה בגל השני. "בשלב השני, שהתאפיין בפתיחה חיונית אך מהירה וגורפת של המשק, ההליך הפך למסורבל ואיזון השיקולים הגיע לממדים הדוחקים את שיקולי הבריאות", הטיחה. "בשבועות האחרונים, ישראל נעה למקום מסוכן. הנתונים ומפת התחלואה הנוכחית והצפי לעתיד הקרוב מעידים על כך כאלף עדים".

היא ביקרה גם את ההחלטות שנלקחו בנוגע לקביעת ה"תו הסגול" ודרך הפעולה של הממשלה לאחר שהתברר שהניסיון לא צלח. "לצערי המצאת הגלגל מחדש (ע"י פירוט כללי התו הסגול) לא צלחה", כתבה. "אבל לאחר שדרך זו לא עבדה - ומספר החולים עולה, היה צריך לתקן – ומהר".

"את הגל הראשון אפיינה מנהיגות מקצועית וערכית, ששמה את חיי האדם בראש ומעל לכל שיקול אחר", המשיכה. "תחושתי היא שעם הזמן הפכנו מאנשי מקצוע המגיבים לאירועים בצורה פרואקטיבית לבעלי אחריות נטולי סמכות המגיבים באיחור אחר האירועים".

פרופסור סיגל סדצקי (צילום: N12)
פרופסור סיגל סדצקי | צילום: N12

סדצקי המשיכה לתקוף את תהליכי קבלת ההחלטות. "לצערי, מזה מספר שבועות מצפן הטיפול במגיפה איבד כיוון", טענה. "למרות התרעות שיטתיות וסדורות במערכות השונות, ובדיונים בפורומים שונים, אנו צופים בתסכול בשעון החול של ההזדמנויות הולך ואוזל. על רקע זה הגעתי למסקנה שבתנאים החדשים שנוצרו ובהם דעתי המקצועית לא מתקבלת - אין ביכולתי עוד לסייע להתמודדות אפקטיבית לבלימת התפשטות הנגיף".

בהמשך הפוסט הארוך והמפורט, פרופסור סדצקי הציגה את היעדים המרכזיים, ואת המתווה שהיא חושבת שהוא הנכון בהתמודדות עם המגפה. "היעד הראשי של מדינת ישראל במגפת הקורונה היה ונשאר השטחת העקומה", טענה. "פעלתי על בסיס הנחה, שהחברה הישראלית לא יכולה ולא צריכה להגיע למצב של עשרות נפטרים מדי יום, ובוודאי שלא ליותר מכך".

"אופי מגפת הקורונה בישראל בימים אלו הינו של מחלה מפושטת המתפרסת על יישובים רבים בכל הארץ, כוללת את כל טווח הגילאים, וכל קבוצות האוכלוסייה", הוסיפה. יעילות הטיפול ב'יישובים אדומים' ע"י הכרזה עליהם כאזור מוגבל על כל המשתמע מכך אינו הצעד היעיל ביותר בשלב זה. האזורים המוגבלים משתנים בתזזיתיות, הארץ כולה בוערת ממקרים ולמרות שאני תומכת בנקיטת פעולות ממוקדות, אני סבורה שלעת הזו השקעת המאמצים ב'מודל הסגרים' לא יוביל לתוצאות הרצויות".

"בהיעדר חיסון וטיפול במחלה, הדרך היחידה לבלימת התפשטות מחלת הקורונה היא עצירת מעבר הנגיף מאדם נגוע לאדם אחר", הדגישה פרופסור סדצקי. "עקרון זה נלמד עוד במגיפות ההיסטוריות שליוו את האנושות וקטלו מיליוני בני אדם, ולפעמים אוכלוסיות שלמות. אולם, תכונות המחלה החדשה גורמות לכך שאין כל אפשרות לאתר את כל החולים או המדביקים במחלה, ולכן ההתמודדות אתה לא יכולה להישען רק על זיהוי ממוקד ובידוד". ראש שירותי בריאות הציבור אף הציגה את הצעדים הנחוצים כדי להתמודד עם המגפה.

מתווה שגרת הקורונה – על פי פרופסור סדצקי:

• המשך וחיזוק שמירה אישית קפדנית על עטית מסיכה, שמירה על מרחק של 2 מטר והגינה אישית שהוכחו כיעילים במניעת הדבקות.

• מניעת התקהלויות (עד 20 איש בלבד).

• קיום פעילות חינוכית בקפסולות ובתנאי תו סגול מחמירים.

• חזרה לשהייה בקפסולות בכל מסגרת אפשרית (עבודה, קשרים חברתיים וכו').

• טיפול ממוקד לאיתור ובידוד חולים ומגעים - קטיעת שרשרת ההדבקה.

• טיפול באוכלוסיות מיוחדות- עדכון פעילות 'מגן אבות ואמהות' להגנה על הקשישים.

• אכיפה נרחבת וקפדנית של הצעדים שצוינו לעיל, ובראשם עטית מסכה ומניע התקהלויות.

• תמיכה לוגיסטית באוכלוסיות מבודדות - במלוניות, תמיכה טכנית במבודדים וכו'.

• המשך מדיניות סגירת הגבולות והגבלות בתנועה לפי הצורך.

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי הגיב לטענותיה בגלי צה"ל ואמר: "אני לא מסכים שאיבדנו מצפן. יש קשיים בדרך. נמשיך להוביל את המשבר בצורה מקצועית"‎. פרופ' לוי אמר שעדיין מתקיים שיח עם פרופ' סדצקי והבהיר: "ללא קשר לתוצאות השיח אני מלא מחמאות לתפקודה המקצועי לאין שיעור ותרומתה ליכולת של מדינת ישראל להתמודד עם התחלואה בגל הראשון והשני"

שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר בתגובה להתפטרותה של ראש שירותי בריאות הציבור כי "פרופ' סיגל סדצקי היא עובדת מסורה שפעלה לילות כימים למען בריאותם של אזרחי ישראל. אני מבקש להודות לה על עשייתה ומאחל לה הצלחה בהמשך הדרך".

ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם גם הוא הודעה שבה הודה לפרופ' סיגל סדצקי על תרומתה במאמץ הלאומי המשותף להתמודדות עם מגפת הקורונה ואיחל לה הצלחה בהמשך דרכה.

השתתפו בהכנת הידיעה: יאיר שרקי, ענבר טויזר