קבינט הקורונה התכנס אמש (חמישי) והודיע על שורת הגבלות שחלקן ייכנסו לתוקפן כבר מהבוקר. בראש ההחלטות ובהמשך להצהרתו של ראש הממשלה נתניהו, עומדת ההגבלה על התקהלות באולמות, ברים, מועדונים ובתי התפילה עד ל-50 משתתפים, כולל אולמות וגני אירועים פתוחים. ההחלטה תיכנס לתוקף ברגע שתאושר על ידי ועדת הקורונה בכנסת שתתכנס ביום ראשון הקרוב.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בנוסף, הקבינט החליט על הגבלת ההתקהלויות במקומות סגורים עד 20 איש שתיכנס לתוקפה מהיום ב-8:00. במקביל, הוחלט על הגברת האכיפה על התקהלויות וההתאספויות במרחבים הציבוריים.

מוקדם יותר הערב סיכם שר הפנים אריה דרעי עם ראש הממשלה, שר הבריאות וראש המל"ל כי בתי הכנסת והלוויות ימשיכו להכיל עד 50 משתתפים כפי שהיה עד כה. נתניהו ושר הבריאות המליצו תחילה להוריד את מספר המתפללים ל-20 אולם דרעי התרעם ואמר: "לא ייתכן שבמסעדות, ברים ומועדונים שהסכנה שם גדולה שבעתיים, אפשר יהיה להכניס 50 איש ולבתי כנסת ייכנסו רק 20". בסופו של דבר הוחלט ללכת עם דרעי וכאמור מספר המתפללים המקסימלי הושאר בעינו.

הקורונה בישראל - תל אביב
הקורונה בישראל - תל אביב | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

התוכנית הכלכלית של שר האוצר

בעקבות המשמעויות הכלכליות של ההגבלות שחוזרות, שר האוצר, ישראל כ"ץ, קיים אתמול דיון ראשון עם בכירי משרדו במטרה לגבש תכנית מקיפה לסיוע כל מגזרי המשק, שכירים ועצמאים, עד למחצית השנה הבאה, בשני שלבים של חצי שנה כל אחד.

התרחיש שבצילו הורכבה התוכנית הכלכלית הוא כי משבר הקורונה לא יסתיים לפני מציאת חיסון בפחות משנה. לכן, יש להיערך להפעלת המשק בזמן זה, תוך היערכות למתן סיוע מקיף לכל מגזרי המשק שיזדקקו לו שכירים, עצמאיים ובעלי עסקים, כולל ענפים שלא יחזרו לפעילות עד למועד סיום המשבר ותחומים שיוגבלו באופן זמני.

ישראל כץ
ישראל כץ | צילום: פיטוסי , פלאש 90

כ"ץ הנחה לבחון מודלים מהעולם למתן סיוע תוך כדי תעסוקה כדי לאפשר למשק להמשיך בפעילותו תוך כדי קיום המגבלות. שר האוצר עדכן את רה"מ על כוונתו להכין את התוכנית הדו שלבית ולהציגה בפניו במהלך השבוע הבא. כמו כן, על כוונתו להביא לממשלה הצעה לתקציב קורונה מיוחד בהיקף המתאים, כדי לממן את עלות התוכנית הדו שלבית.

בהצהרתו מוקדם יותר, התייחס נתניהו לתוכנית של שר האוצר ואמר: "ניתן מרווח זמן כדי שתדעו שיש רשת הגנה לבעלי העסקים, לשכירים ולמבקשי העבודה בתקופת ההתמודדות עם הקורונה. אני מתכוון גם לדאוג לכך שהאוצר יביא לכם את הכסף ללא עיכובים. אני מאמין שיחד נוכל להוביל את הכלכלה הישראלית למסלול המצוין שהיא הייתה בו ויותר מכך. אני חוזר ומדגיש - זה בידיים שלנו, זה בידיים של כולנו. אם נקפיד על הכללים, אנחנו נתגבר על הנגיף".

משרד הבריאות טוען - קצב הנדבקים גבוה מהתחזיות

סמוך לשעה 23:00 הוציא משרד הבריאות עדכון יומי לגבי מספר החולים. אתמול, 1.7, נדבקו בסה"כ 965 בני אדם ובוצע מספר שיא של בדיקות - 21,434. נכון לשעת ההודעה של המשרד, אובחנו בישראל 690 חולים חדשים ובסה"כ מספר החולים הפעילים עלה ל-9,176. מספר המונשמים נותר יציב על 25 ומספר הנפטרים מתחילת המגפה עלה ל-324.

ראש הממשלה ושר הבריאות פנו לציבור בעקבות נתוני התחלואה המשמעותיים בקורונה והתחושה שישראל לא מצליחה להשתלט על התפשטות המגפה, זאת בצל ההגבלות החדשות על ההתקהלויות. במקביל להצהרות, עלו טענות קשות בדיונים של משרד הבריאות אשר אומרות כי קצב ההדבקה בישראל הוא גבוה יותר מהתחזיות. הייתה קיימת הערכה שנגיע לאלף נדבקים רק בשבוע הבא אולם בפועל מספר הנדבקים כבר ביממה האחרונה נושק ל-1,000.

בנוסף, יש עלייה משמעותית בימים האחרונים במספר החולים הקשים. ביומיים האחרונים מספרם עלה ב-10 ומתחילת יוני מספרם טיפס ל-103 בסך הכל. עוד נתון שצריך להדאיג את הממשלה וקבינט הקורונה הוא העבודה שהתחלואה בישראל מפושטת בכל הארץ ולא ממוקדת במוקדים אדומים שעל חלקם הוטלו סגרים בימים האחרונים. בגלל מספר הנדבקים הגבוה, אין למשרד הבריאות גם יכולת לבצע חקירות אפידמיולוגיות.

השתתפו בהכנת הידיעה: קרן מרציאנו, ירון אברהם, עמליה דואק, כרמל ליבמן‎