ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס היום (שני) את הממשלה לדיון בהגבלות הנדרשות נוכח העלייה החדה במספר חולי הקורונה בישראל. בתום הדיון הממשלה קיבלה החלטה פה אחד על המגבלות החדשות בהמלצת משרד הבריאות. חלק מהמגבלות החדשות יתקבלו באישור של הכנסת וחלק ייכנסו לתוקף על ידי צו של מנכ"ל משרד הבריאות, ככל הנראה כבר בשעות הקרובות. בדברים שנשא שר הבריאות במליאת הכנסת הוא אמר: "מספר החולים יזנק פי 2 - גם אם נעשה סגר על כל המדינה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הממשלה החליטה על המגבלות החדשות בנסיעה באוטובוסים שיכנסו לתוקף באופן מיידי: עד 20 איש באוטובוס. הממשלה מסמיכה את שרת התחבורה לקבוע מספר אחר בהסכמת שר הבריאות והמל"ל.

אוטובוסים עוברים חיטוי לקורונה (צילום: אפיקים )
אוטובוסים עוברים חיטוי נגד נגיף הקורונה | צילום: אפיקים

בארגון נהגי האוטובוסים בהסתדרות הלאומית בירכו על המגבלות החדשות שנכנסות לתוקפן באופן מיידי. "הגבלת כמות הנוסעים היא צעד נכון שהיה צריך לעשותו מזמן", נמסר. "זו ההזדמנות לספק עבודה לכל חברות ההיסעים והתיירות בכדי שציבור הנוסעים לא ייפגע בשירותי התחבורה הציבורית. נושא המזגנים הוא לעג לרש וגזירה שציבור הנהגים והנוסעים לא יוכלו לעמוד בה".

מירי רגב (צילום: Miriam AlsterFlash90)
שרת התחבורה מירי רגב | צילום: Miriam AlsterFlash90

עוד סוכם בישיבת הממשלה כי בידה של שרת התחבורה, מירי רגב, לאשר מול משרד הבריאות מתווה מוסכם להפעלת מערך האוטובוסים – בצל החרפת המגבלות במשק.  השרה צפויה לכנס הערב את כלל מפעילי התחבורה הציבורית לדיון במטרה למצוא פתרונות להגדלת קיבולת הנוסעים באוטובוסים בצורה שתהיה מקובלת על משרד הבריאות וללא שהדבר יבוא לאישור הממשלה שוב. פעילות הרכבת ממשיכה לפעול כרגע ללא שינוי.  

אלו ההגבלות שיכנסו לתוקף בכפוף לצו מנכ"ל משרד הבריאות:

• בתי תפילה: עד 19 איש.

• התכנסויות והתקהלויות אחרות: עד 20 משתתפים, במרחק של 2 מטר בין אחד לשני תוך חבישת מסיכות.

• פעילות ספורט מאורגנת תתאפשר רק ללא קהל. (אין שינוי מהמצב הקיים)

• בית הספר של הקיץ, קייטנות ופעילויות נוער: תתאפשר רק לגילאי גן עד כיתות ד׳. הממשלה מסמיכה את מנכ״ל משרד הבריאות לקבל החלטה בעניין פעילויות חינוכיות לגילאי ה׳ ומעלה בהתייעצות עם השר להשכלה גבוהה.

• עבודת משרדי הממשלה והחברות הממשלתיות: לפחות 30% עבודה מהבית, על פי כללים שיקבע נציב שירות המדינה.

אלו המגבלות עליהן החליטה הממשלה והן יכנסו לתוקף בכפוף לאישור הכנסת:

• סגירת אולמות, מועדונים וברים.

• מסעדות: הגבלה של עד 20 איש בשטח סגור ועד 30 איש בשטח פתוח בשולחנות מרווחים בחוץ.

• סגירה של חדרי כושר ובריכות שחייה ציבוריות.

• סגירה של מופעי תרבות.

• מלונות ותיירות: לא תתאפשר פעילות מועדונים וברים בשטח המלון. פעילות מסעדות וחדרי אוכל תתאפשר עד 20 איש בשטח סגור. 

שר הבריאות יולי אדלשטיין (צילום: פלאש 90)
שר הבריאות, אדלשטיין | צילום: פלאש 90

"המגפה מתפשטת, זה ברור כשמש ואנחנו כפסע מסגר מלא", אמר ראש הממשלה נתניהו בישיבה בה התקבלו ההחלטות. "היא עולה בעלייה תלולה מדי יום, היא סוחבת איתה, בניגוד למה שנאמר לנו, שובל של חולים קשים. היום יש כ-90 חולים קשים, וזה מכפיל את עצמו כל ארבעה ימים. אם לא נפעל עכשיו - אנחנו נקבל מאות, ואולי למעלה מ-1000 חולים קשים בשבועות הקרובים, דבר שישתק את המערכות שלנו. לכן אנחנו נדרשים לצעדים מידיים שימנעו מאיתנו את הצורך לעשות צעדים הרבה יותר קיצוניים בהמשך".

ראש הממשלה נתניהו בישיבת קבינט הקורונה (צילום: עמוס בן גרשום, לע
רה"מ: "אנחנו כפסע מסגר מלא" | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

"ההתמקדות שלנו היא בעיקר בהגבלות בהתקהלות במרחבים סגורים", הדגיש נתניהו, "אנחנו חייבים כרגע לעשות פעולות מצומצמות עם הפגיעה הכלכלית המינימלית ביותר שאפשר, כדי להימנע מאותם צעדים קיצוניים שישתקו את הכלכלה. לכן, עלינו לעשות מעשה".

 

שר החינוך יואב גלנט (צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש 90)
שר החינוך, יואב גלנט | צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש 90

אדלשטיין מותח ביקורת על אלה שמזלזלים במספר החולים: "מי שמדבר על החולים הקשים כסטטיסטיקה לא טרח להגיע לבית חולים ולראות. זה הרבה יותר פופולארי לצעוק שלא ייפגעו בפרנסה או כל מיני סיסמאות".

"אני הבאתי את המגבלות האלה ואני לא מסתתר", אמר חבר הכנסת. "רציתי מגבלות חמורות יותר. בכאב רב עברנו את השלב הזה ומה שאמרתי לחברי הממשלה אתמול זה שהגעתי למשרד ועברתי על כל התו הסגול וראיתי שאף אחד לא שמר עליו".

שוטרים אוכפים את הסגר בערב פסח 2020 (צילום: by Guy Prives, Getty Images)
שוטרים אוכפים את הסגר (ארכיון) | צילום: by Guy Prives, Getty Images

"אני לא מזלזל בחיים הקשים של בעלי העסקים והמפוטרים שנפגעו אבל צריך לזכור דבר אחד", אמר אדלשטיין. "אנחנו עושים את כל זה כדי להחזיר את הג'יני לבקבוק. כדי שנוכל לחיות בצל הקורונה בצורה טובה". 

שר החינוך, יואב גלנט, הבהיר כי בתי הספר של החופש הגדול יפעלו כסדרם. הוא צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "למען הסר ספק - בתי הספר של החופש הגדול לילדי הגנים ותלמידי כיתות א' עד ד' ממשיכים לפעול כסדרם, במתכונת שהייתה ובקבוצות שנקבעו. אין כל שינוי בהנחיות. כל שאר ההודעות בנושא, בטעות יסודן".

במהלך הישיבה הדרמטית, משרד הבריאות ביקש להגביל את חדרי האוכל של המלונות ל-20 איש, בדומה למגבלה שהוטלה על מסעדות – 20 סועדים במקום סגור ו-30 סועדים במתחם פתוח. שר התיירות, אסף זמיר, התנגד בתוקף וטען כי ההשלכות על הענף הרסניות. בתום הישיבה סוכם כי משרד התיירות יגבש תו סגול מחמיר בשיתוף פעולה עם משרד הבריאות, על מנת לאפשר את המשך הפעלת חדרי האוכל במלונות כסדרם.

כרמל ליבמן ולי אברמוביץ' השתתפו בהכנת הכתבה