ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע היום (שני) יחד עם שרת התחבורה מירי רגב, לסיור וסקירה בנתב"ג לקראת פתיחת השמיים. במהלך הסיור הוצגו לשרה ולראש הממשלה הדרכים בהם ישתמשו כדי לממש את המתווה ובסוף הסיור נתניהו מסר הצהרה לתקשורת והתייחס להסכם ההיסטורי שנחתם עם איחוד האמירויות. "זה ייתן זריקת מרץ לתיירות בישראל", אמר רה"מ, "יהיו טיסות ישירות מתל אביב לאבו דאבי והפוך".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות  

עוד הוסיף נתניהו: "בדובאי יש אזורי סחר חופשי מהגדולים בעולם. באים לשם עם מוצרי גלם, מייצרים סחורות במחירים זולים ועכשיו הסחורות האלה יגיעו לישראל ויוזילו את המוצרים של האזרחים". הוא הסביר כי המשמעות של הדבר היא: "עלות החיים תהיה זולה יותר ורמת החיים תעלה".

שרת התחבורה מירי רגב אמרה: "כשאמרנו שאנחנו נפתח את השמיים באוגוסט, לגלגו, אבל אתמול התבשרנו על 5,000 נוסעים שיצאו מישראל לבולגריה, קרואטיה וחלקים ביוון. אתמול שוחחתי עם שר החוץ וביקשתי ממנו שיפתח את הטיסות עם מדינות נוספות כי יש בקשות נוספות שאני מקבלת במיילים". עוד אמרה השרה רגב: "בכל שבועיים נפתח יעדים נוספים שישראלים יוכלו לטוס אליהם".

פרופ' איתמר גרוטו על התפרצות הקורונה בישראל (צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת 12)
פרופסור איתמר גרוטו | צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת 12

פרופסור גרוטו: "עד סוף החודש יהיה מתווה לכניסת תיירים ממדינות ירוקות לישראל"

במקביל, הוועדה לביקורת המדינה בראשות ח"כ עופר שלח, התכנסה מוקדם יותר הבוקר על מנת לדון במתווה פתיחת השמיים. בדיון השתתף גם המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור איתמר גרוטו, שהשיב על שאלת המנכ"ל של לשכת מארגני תיירות נכנסת לישראל: "עד סוף החודש יהיה מתווה כניסת תיירים בקפסולות נשלטות ממדינות ירוקות".

מעבר טאבה (צילום:  ChameleonsEye, shutterstock)
מעבר טאבה | צילום: ChameleonsEye, shutterstock

בנוסף, הוועדה דנה בכניסת תיירים וחזרה של ישראלים מגבולות יבשתיים כמו ירדן ומצרים. מנהל המחלקה ליחסים בין לאומיים במשרד הבריאות, ד"ר אשי שלמון, הסביר: "מצרים היא מדינה לא פשוטה. יש בה עדיין תחלואה גבוהה ויש בה יכולת מוגבלת של בדיקות". פרופסור איתמר גרוטו אמר: "אנחנו מטפלים גם בזה כדי לתת פתרונות למי שמגיע מגבולות יבשתיים ומהים".

שעה אחרי התכנסות וועדת ביקורת המדינה, התכנסה גם וועדת הקורונה בראשות ח"כ יפעת שאשא-ביטון, וקיימה דיון מעקב על פתיחת השמיים. שאשא ביטון שאלה את הגורמים המקצועיים: "לפי איזה קריטריון נקבעו המדינות הירוקות? בצרפת המצב טוב יותר מאשר מבולגריה והיא לא ברשימה, בנוסף אם ישראלים יכולים להתנייד בלי בידוד בין המדינות אז למה תיירים ממדינות ירוקות לא יכולים להגיע לכאן?". שאשא-ביטון דרשה גם להבין כיצד ייתכן שאדם שהיה חולה והחלים, לא נדרש בחובת בידוד אם פגש אדם מאומת – אבל חייב להיכנס לבידוד אם הגיע ממדינה אדומה.

לקראת פתיחת השמיים: השרה רגב ורה"מ נתניהו בסיור בנ
רגב ונתניהו בסיור בנתב"ג

הבוקר, הטיסה הראשונה מישראל ליוון נחתה באתונה, אך הטיסה לא עברה חלק. חלק מהנוסעים גילו רק בנמל התעופה שעליהם להביא בדיקת קורונה עם שמם באנגלית ולכן לא עלו לטיסה. ההוראות החדשות לא היו ברורות לחלק מהנוסעים, שהגיעו לנמל התעופה וגילו שלא יוכלו לעלות על הטיסה מכיוון שלא הביאו המסמך הנכון.