האם הישראלים ישמרו על הסגר? הערב (שישי), שעות לאחר תחילת ההגבלות, המשטרה עוד לא חילקה דוחות לנהגים. כבישי ישראל התרוקנו כמעט לחלוטין, ובמרכז השליטה של המשטרה נרשמה תנועה דלילה - עם דיווחים מעטים על תנועה חריגה. עם זאת, במשטרה חוששים שההקפדה על הכללים לא תישמר במהלך החג.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

עשרות מחסומים פרוסים הערב בכבישים בין עירוניים, ומאות בתוך הערים. במשטרה מדגישים שהשוטרים הפזורים בשטח יפעלו בעיקר למנוע התקהלויות. בכמה מוקדים שוטרים החזירו נהגים לבתיהם, ובמשטרה נערכים לאכיפה משמעותית יותר בשעות הערב המאוחרות מחשש להתקהלויות - או לנסיעה לאחר ארוחות חג. 

סימני הדאגה - והצניחה בשימוש בו"ווייז"

עם זאת, השאלה היא עד כמה התמונה המעודדות משקפת את תמונת הסגר. גורמים במשטרה שותפים לדעה שאת הסיפור האמיתי נגלה כנראה מחר ומחרתיים, בעיקר בצאת החג. היומיים הקרובים מציבים שני מוקדי תחלואה המוניים אפשריים, שאת תוצאותיהן נראה רק בעוד שבועיים.

המוקד הראשון שמעורר חשש הוא בתי הכנסת של החסידויות הגדולות בבני ברק ובירושלים. פרנסי החסידויות הודיעו והצהירו היום ואתמול שהתפילות במהלך החג יתנהלו בדיוק באותה מתכונת כפי שהיו בעבר – וייתכן שמספר המתפללים יגיע לכמה אלפים שיידחסו לבתי הכנסת ובתי המדרש בצפיפות רבה. נשאלת השאלה מה תוכל המשטרה לעשות בנושא – וקשה לראות שוטרים במדים נכנסים לבתי כנסת ומפזרים מתפללים.

המוקד השני במוצאי החג: לירושלים צפויים להגיע 400 אוטובוסים שיסיעו חרדים מכמה יישובים ברחבי הארץ – כבכיכול להפגנות בכמה שכונות חרדיות אך בפועל זו הדרך שבה מצאו מארגני ה"הפגנות" לעקוף את האיסור לעבור מעיר לעיר. ההערכה היא שהוזמנו אוטובוסים נוספים גם לערים אחרות שבהן מתגוררים חרדים ויצאו מביתם עוד לפני החג – וכך יוכלו לשוב לבתיהם. מכיוון שיש הנחיה שמותר להגיע להפגנה, המשטרה לא תוכל לעשות דבר.

"אם לא יצייתו, נפעל באופן בלתי מתפשר"

על פי נתוני חברת פלאפון, נרשמה הערב ירידה של כ-99.5% באפליקציית ווייז בהשוואה לשבוע שעבר - דומה לסגר הקודם. רמת השימוש בווייז אפסית, אפילו נמוכה יותר מבליל הסדר. מנגד בזום חלה עלייה של 210%. 

סנ"צ רועי ולדמן, ראש ענף חקירות במשטרת ישראל, אמר בריאיון למהדורת ערב החג: "כאשר תסתיים ארוחת החג, מצופה מהאנשים להישאר בבתים ולא לנסוע. תישארו בבתים, תצאו לצרכים חיוניים בלבד. כבר החזרנו אנשים לביתם, אנחנו רוצים שאנשים יצייתו ואם לא, נפעל באופן בלתי מתפשר ונחלק קנסות".

סנ"צ גלעד בהט, ראש מדור חקירות במשטרה, הוסיף: "המבחן הגדול הוא מבחן ההדבקה - נראה את תוצאותיו עוד שבועיים. יש תנועה דלילה בכבישים, אין אירועים חריגים ואנחנו מקווים שזה לא השקט שלפני הסערה".

רכב פורץ את מחסום חשמונאים (צילום: דוברות המשטרה)
רכב פרץ מחסום - השוטרים שלפו נשק | צילום: דוברות המשטרה

עוד הבהיר: "נהיה גם הלילה במחסומים, לא רואים סיבה שמשפחות ייסעו עכשיו. נפעיל שיקול דעת. צריך לזכור שהאחריות על התחלואה היא אישית - מצפים מהציבור להקפיד על זה".

תקרית חריגה נרשמה ליד מודיעין עילית, כאשר נהג פרץ מחסום משטרתי ונעצר רק לאחר שליפת נשק ושבירת חלון הרכב. מהמשטרה נמסר כי רכב הגיע למחסום משטרתי שהוצב ביציאה מהעיר מודיעין עילית. "נהג הרכב, תושב ירושלים בן 49, הבחין במחסום והחל בנסיעה פרועה, פרץ את המחסום ונסע לכיוון היישוב חשמונאים. כוח שוטרים שפעל במחסום הורה לנהג הרכב לעצור אך זה המשיך להאיץ נסיעתו לכיוונם", נכתב בהודעת המשטרה.

 מחסום בכניסה לנוף הגליל (צילום: החדשות )
מחסום בכניסה לנוף הגליל, היום | צילום: החדשות

בהמשך הנהג הטה את ההגה, סטה מהנתיב, עקף את השוטרים ועצר בצומת רמזורים - רק לאחר שהשוטרים שלפו לעברו את נשקם. "נהג הרכב שהבחין שהשוטרים מתקדמים לעברו נעל את הרכב והמשיך בנסיונותיו לברוח תוך שהוא נוסע אחורה ופוגע ברכב משטרתי ונעצר", נמסר. "השוטרים נאלצו לשבור את חלון רכבו כדי להשתלט עליו ולאחר שתקף אותם והתנגד למעצר השתלטו עליו והוא נעצר לחקירה".

עם תחילת הסגר, התרוקנו צירי תנועה רבים ברחבי ישראל - ובעיקר קווי התחבורה הציבורית, שיסיימו לעבוד בסמוך לכניסת השבת, נראו בכבישים. מצלמות התנועה של נתיבי איילון לא השאירו מקום לספק -והראו כי הסגר אכן מוביל לדלילות בצירי התנועה שלרוב עמוסים בימי שישי ובמיוחד בערבי החג.

על פי מידע שנמסר ל-N12 מגורמים רשמיים בתחום התחבורה, התנועה לפי שעה אופיינית ליום שישי אחר הצוהריים בתקופת הקורונה. למרות מגבלות הסגר ותמונות הכבישים הריקים נתוני הנסועה בכלל הארץ לא השתנו באופן משמעותי בעקבות הסגר.

בכמה מוקדים עוד נרשמו עומסים קלים: חלק מהנהגים ששבו מהעבודה או ממרכזי הקניות הורשו לעבור, בעוד במקומות אחרים השוטרים הורו לנהגים לחזור על עקבותיהם. כך למשל במחלף ליד נווה אילן השוטרים הורו לרכבים רבים לפנות אחורה ולא נתנו להם להמשיך בנסיעה. 

כבישי ישראל ריקים בזמן הסגר (צילום: החדשות )
לאחר תחילת הסגר - דלילות בכבישים | צילום: החדשות

במחלף חמד המחסום המשטרתי גרם לפקק שהתארך. מ"מ מפכ"ל המשטרה מוטי כהן, שבדיוק התבשר על הארכת כהונתו, קיבל במקום תמונת מצב ממפקד אגף, התנועה שסיפר לו שבצפון ובדרום המצב דליל ובמרכז יש כמה עומסי תנועה אך ההערכה היא שבהמשך הערב הכבישים יתרוקנו גם בגוש דן. במשטרה מבהירים שהם מתכוונים לא להתעמת יותר מדי עם הנהגים וליצור חיכוכים מיותרים, לרוב נותנים לנהגים לעבור אך שואלים לאן פניהם מועדות.

סנ"צ זיו שגיב, ראש מפלג חקירות במשטרת ישראל, התראיין למשדר חדשות 12 ואמר: "המחסומים יהיו גם בלילה ובלילות הקרובים, נמנע את התנועה המיותרת – אנחנו מסובבים מכוניות שאין להם סיבה לצאת. אנחנו מבקשים לחדד את הנחיות הממשלה, ומבקשים מהציבור לאמץ את מה שאריק אינשטיין שר: 'אוהב להיות בבית'. מי שלא צריך לצאת – פשוט להישאר בבית, תעשו לנו את העבודה קלה".

"לא רוצים לראות אנשים שיוצאים לרחובות"

עוד סיפר על ההכנות לסגר במהלך החג: "שוטרים קיבלו תגבור – עיבינו את הכוחות בצורה מאוד משמעותית כדי לאפשר עבודה ברצף 24 שעות מסביב לשעון, נעשה כל מה שאנחנו יכולים כמשטרה, אך בלי הבנה של הציבור לא נצליח לנצח את הנגיף. החג הזה צריך להיות משפחתי, זה חג שצריך להתכנס בו במשפחה הגרעינית ולהישאר בבית. לא רוצים לראות אנשים שיוצאים לרחובות".

לדבריו, "יש ריגוש של לנסות ו'לגנוב" את הסגר – אנשים ש'הצליחו' להתרחק קילומטר וחצי, זה שטויות – תישארו בבית ואל תסתובבו יותר מדי. הסגר משול לגדר, ולגדר יש חורים. ככל שאנחנו הישראלים נסתכל על החורים בגדר במקום להבין למה היא נמצאת – אז אין לה שום ערך. אני מקווה שהמאמץ הלאומי הזה לא נהיה לשווא – אם לא נצליח להוריד את נתוני התחלואה אנחנו שורפים זמן יקר".

"המדיניות נגד חתונות והתקהלות - יד קשה"

על השינוי בגישת המשטרה אמר: "בסגר הקודם הבנו שהציבור רואה את המשטרה כמי שמנסה להילחם בו. בהגבלת התנועה הנוכחית אנחנו מבינים שאנחנו צריכים לגייס אלינו את הציבור. ההצלחה או הכישלון במאבק בתחלואה הם לא של המשטרה אלא של הציבור. צריך מישהו שיגיד יש מחסומים ואל תסתובבו – זה התפקיד שלנו לבצע את ההנחיות של הממשלה. מה שלא נעשה יהיו טענות".

משה נוסבאום, ברהנו טגניה, ענבר טויזר, כרמל ליבמן, לי אברמוביץ' ופוראת נסאר השתתפו בהכנת הידיעה.