שובן של מלוניות הקורונה: על רקע העלייה הבלתי פוסקת של חולי קורונה בישראל, פיקוד העורף קיבל היום (רביעי) הנחיה חדשה - לפתוח בכל שבוע שתי מלוניות קורונה כדי להכיל את המאומתים החדשים. במקביל, מרכז המידע והידע מפרסם דוח חדש שמצביע על עלייה מדאיגה בתחלואה בתוך יישובי המגזר החרדי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בשיא הגל הקודם, נפתחו 24 מלוניות שנועדו לאכלס את חולי הקורונה בישראל. כשהמצב נרגע, מספרן של המלוניות ירד ל-4 אולם כעת הוא עומד על 9, כשהמלונית העשירית צפויה להיפתח ביום ראשון הקרוב. בשל העלייה המדאיגה במספר החולים היומי, פיקוד העורף קיבל עתה הנחיה לפתוח בכל שבוע עוד שני מלונות ולגייס, במידת הצורך, אנשי מילואים נוספים שיתפעלו את המתקנים, בנוסף ל-200 אנשי המילואים שעובדים כעת.

בפיקוד העורף דוחים כעת טענות על הפרדה גזעית שקורית במלוניות הללו. בפיקוד מסבירים כי ההחלטה לנסות ולרכז יחד אוכלוסיות אתניות היא במטרה לשפר חברתית את המצב, גם בהקשר של מזון, תפילות וטיפול רפואי ונפשי. אלו השיקולים היחידים שנלקחים בחשבון בעת ההפרדה שמבצע הפיקוד במלוניות הקורונה.

המצב בשכונות החרדיות מחריף 

מרכז המידע והידע הוציא היום דוח חדש שבו הוא מסביר כיצד התחלואה ביישובי המגזר החרדי תפסה תאוצה. מבדיקה שערכו בשישה יישובים מרכזיים, ביניהם בני ברק, אלעד ומודיעין עילית, עולה כי "ריכוזים אלו תרמו כ-20 אחוזים מכלל התחלואה השבועית במדינת ישראל", לשון הדוח. לפני כיומיים, ב-29.6, זוהו ביישובים שנבדקו 192 חולים חדשים. 

שיעור הבדיקות החיוביות בכלל האוכלוסייה עומד בשבוע האחרון על 3.4% בעוד שיעור הבדיקות החיוביות בקרב אותם שישה ריכוזים חרדיים עומד על 6.8% - כפול מהשיעור הארצי. בבני ברק נרשמו בשבוע האחרון 273 חולים חדשים על פי הדוח של מרכז המידע והידע ושיעור הבדיקות החיוביות שם עמד על 7.4% ובדוח מזהירים כי "שיעור הבדיקות החיוביות הגבוה נמצא במגמת עלייה בחודש האחרון". על פי התחקיר של המרכז, רוב החולים (64%) נדבקו בבית או בתוך המשפחה וחלקם האחר ככל הנראה במוסדות ההשכלה.

בדיקת קורונה במגזר החרדי
בדיקת קורונה במגזר החרדי | צילום: נתי שוחט, פלאש 90

גם באשדוד נרשמה עלייה ניכרת בשיעור התחלואה בקרב השכונות החרדיות בעיר כשהשבוע נרשמו 237 נדבקים חדשים. כיום ישנם 356 חולים פעילים באשדוד כששיעור הבדיקות החיוביות בעיר עומד על 6.4%. בניגוד לבני ברק, שם הפיזור של החולים מפוזר במקומות שונים, באשדוד "התחלואה ממוקדת בעיקר בשכונות החרדיות בצפון-מזרח העיר: רובע ג', רובע ז' ורובע ח'".

בבית שמש, ביתר עילית ומודיעין עילית המצב דומה, כמו גם באלעד אך שם ישנה מגמת שיפור ברמת התחלואה. בסה"כ שיעור הבדיקות החיוביות בקרב האוכלוסייה החרדית הוא כפול מהשיעור בשאר האוכלוסייה ומרכז המידע והידע טוען כי "יש להגביר את צעדי האכיפה ולשאוף לפינוי של החולים הידועים בבני ברק ובאשדוד". עוד נכתב בסיכום הדוח כי יש להרחיב את היקפי הבדיקות בבית עילית, בית שמש ומודיעין עילית. 

כתוצאה מהמצב המדאיג, החליטה עיריית בני ברק על  צעדים משמעותיים לבלימת קצב ההדבקה. ראש העיר אברהם רובינשטיין, הביא לאישור בישיבת סגני ראש העיר והנהלת העירייה, החלטה על תגבור צוותי הפיקוח העירוניים והקמת מערך אכיפה ייעודי שיכלול תגבור מערים נוספות ויאכוף את ההנחיות על מוסדות החינוך הפרטיים והישיבות.

במסגרת המערך החדש, מוסדות שיימצאו בהם ליקויים והפרות של הכללים כפי שנקבעו – ייסגרו מיידית בצו מנהלי עירוני. בנוסף, ייסגרו גם מוסדות שנמצא בהם חולה קורונה מאומת וקיים חשש להדבקה בקרב אנשי המוסד. בתוך כך, תגברו לבקשת העיריה מספר המלוניות המציעות לינה לחולים שיעזבו את העיר.