מתכוננים לאתגר החורף – קורונה ושפעת: משרד הבריאות בוחן בימים אלה שימוש בטכנולוגיה מיוחדת בחורף הקרוב שמשלבת בדיקה לנגיף הקורונה ולשפעת במקביל. מטרת הבדיקה המשולבת היא לחסוך זמן וכסף וההחלטה צפויה להתקבל בימים הקרובים, כך נודע ל-N12.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

הטכנולוגיה לבדיקה המשולבת, תתבסס על ציוד המעבדות שכבר קיים בקופות החולים ובתי החולים לצורך בדיקות הקורונה, ולא צפוי צורך בהתאמתו של הציוד מחדש. הטכנולוגיה שפותחה על ידי חברת הביוטק והדיאגנוסטיקה "סיג'ן" הדרום-קוריאנית, תגיע לארץ באמצעות החברה הישראלית "מעבדות חי - hylabs". חברות אלו סיפקו את הרוב המוחלט של בדיקות הקורונה לכל קופות החולים ובתי החולים בגל הראשון של המגפה. 

בדיקת קורונה במתחם דרייב אין
בדיקת קורונה במתחם דרייב אין | צילום: חן לאופולד, פלאש 90

צופנת כהן-לובצקי מחברת hylabs הסבירה: "הבדיקה לזיהוי השפעת עובדת בהרמוניה עם בדיקת הקורונה. לוקחים את המטוש עם הדגימה, מעלים אותו על רובוט ולאחר מכן עושים את בדיקת ה-PCR. עם אותו מכשיר ובאותה תוכנה. ללא צורך בבדיקה נוספת, יהיה ביכולתו לזהות הימצאות קורונה, נגיף שפעת או לחלופין נוכחות של שניהם".  

ההבדל המהותי בין הקורונה לשפעת הוא הימצאותם של חולים שלא חווים תסמינים של המחלה בנגיף הקורונה. על כן נבחנת האפשרות שהבדיקה המשולבת תעשה רק למי שיחווה סימפטומים של מחלות נשימתיות. "אנשים לא יסתפקו בידיעה שלא נדבקו בקורונה, כדי להיות רגועים יותר הם ירצו לדעת - ממה אני סובל?", הסבירה כהן-לובצקי.

בדיקת קורונה
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

לדבריה, "לאנשים שחווים סימפטומים ויגלו שהם נדבקו בשפעת יש השלכות פסיכולוגיות חשובות. לדעת במה אתה חולה, או לחלופין  שאינך נשא של נגיף הקורונה ולא צריך לבודד חצי עולם מסביבך. יש לכך גם השלכות על חזרה מוקדמת לשוק העבודה".

אתגר נוסף שעשוי להעמיס על מערכת הבריאות הוא הידבקות בשני הנגיפים במקביל: "בחורף הקרוב יש חשש להידבקות בשתי המחלות יחדיו, שפעת וקורונה. במקרה כזה הסברה היא שהסיכון לסיבוכים יעלה ולכן חשוב למשרד הבריאות לעקוב אחר אלו שיידבקו בשני הנגיפים במקביל". 

חיסון בריטניה קורונה
חיסון בריטניה קורונה | צילום: AP

לדברי החברה המפתחת, הבדיקה המשולבת יקרה יותר מבדיקת הקורונה הבסיסית, אך לא מדובר בהכפלת המחיר אלא "בעלייה מינורית", לטענתם. לצד זאת, יש לציין כי תחזית עונת השפעת בארץ נקבעת מדי שנה על ידי התבוננות בחורף מדינות חצי הכדור הדרומי, שמתקיים חצי שנה לפני כן. באוסטרליה למשל, חלה ירידה חדה בתחלואת השפעת השנה, ככל הנראה בשל הקפדה על הנחיות הקורונה כולל שימוש במסכות והריחוק החברתי. כך ייתכן שגם בישראל עונת השפעת השנה תהיה פחות דרמטית מהשנים הקודמות.