הגבלות חדשות - מיד אחרי החג? רק אתמול (שישי) ב-14:00 נכנס לתוקפו הסגר, שצפוי להימשך שלושה שבועות, ובממשלה כבר מתכננים החרפה. כפי שמעידים הציטוטים שפורסמו ביממה האחרונה ב-N12, יש הבנה בממשלה שהסגר מחורר ולא אפקטיבי מספיק. לאחר שנתניהו ובכירים נוספים תמכו בצעדים מחמירים, השרים ידונו כבר ביום שני בהגבלות נוספות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

עם חזרתו מארצות הברית, נתניהו שמע השבוע את התחזיות על מידת היעילות של הסגר. מתמונת המצב עולה השאלה למה לא להדק את הסגר? אתמול התקיימה ישיבה משמעותית בנושא, זמן קצר לפני הצהרת נתניהו. גם ראש המל"ל מאיר בן שבת קרא בישיבה לצעדים מחמירים, אך הוחלט שלא לקבל החלטות נוספות זמן כה קצר לפני כניסת הסגר לתוקפו.

ביום שני צפויה ישיבת ממשלה שבה ידונו על הגבלות נוספות. ההגבלה המרכזית – סגירה מוחלטת או נרחבת של כל מקומות העבודה במגזר הפרטי, בניגוד לצעד שישראל כ"ץ התהדר בו.

הצעדים הנוספים שהשרים צפויים לדון בהם סגירת שווקים – למרות שהפעלת חלקם אושרה - וסגירת בתי כנסת. האם המהלך הרגיש יתבצע לפני יום כיפור או אחריו?

ישנו חשש מתסבוכת פוליטית עם החרדים סביב הדרישה לסגירת בתי כנסת ומניעת התקהלויות, במיוחד בצל ההערכות שבחסידויות גדולות יקיימו תפילות המוניות בחגים. אומנם ליצמן מחוץ לממשלה, אבל צפויה התנגדות של דרעי. סביר להניח שהעיתוי שייבחר לבסוף יהיה נוח פוליטית

ההגבלות הנוספות הועלו מתוך ההסכמה שהסגר מחורר ולא יוביל לירידה דרמטית במספרי התחלואה. פרופ' גמזו העריך בישיבה שמספר החולים החדשים יירד ל-כ-3,000 ולכן המהלך לא מספיק. מכיוון שמערך קטיעת השרשראות עוד לא מוכן, המערכת לא יכולה להתמודד עם היקף תחלואה שכזה.

ראש הממשלה נתינהו והפרויקטור רוני גמזו (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
גמזו ונתניהו, ארכיון | צילום: הדס פרוש, פלאש 90

בחזית של פרופ' גמזו גוברת המתיחות. אתמול גמזו לא עמד עם נתניהו, אדלשטיין וכ"ץ באותו מעמד, למרות הצהרותיו על "חוזה אמון חדש" עם הציבור. בסביבתו תירצו את היעדרותו בקשיים טכניים, אך מקורביו אומרים היום : "הוא מתנגד להחמרת הסגר".

ישנם ביטויי ייאוש מכיוונו של גמזו אך הוא אומר שהוא לא מתפטר: "לא יצליחו לגרום לי להתפטר יותר מוקדם". גמזו הדגיש: "סימנתי לי כיעד את 1 בנובמבר, אז אחזור לאיכילוב".

הציטוטים מהישיבה הסוערת, אמש: