המשטרה הגבירה את אכיפת המסכות וההחלטה הזו מביאה איתה שורת תיעודים מטרידים. בסרטון שהגיע היום (שני) משכונת רוממה בירושלים, נראים שוטרים רושמים קנס לילדה בת 13 שהלכה ברחוב ללא מסכה. בסרטון הילדה נראית מפוחדת וממררת בבכי, עוברים ושבים מתערבים ואדם אחד אפילו הציע לקבל את הדוח במקומה. לבסוף כשנוצרה התקהלות השוטרים עזבו את המקום. עד ראייה סיפר שהשוטרים: "פשוט מחפשים ילדים שמסתובבים לבד ללא ליווי של אדם מבוגר". המשטרה פתחה בבדיקת האירוע.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"אני לא מאמין למה שקורה, ילדה מקבלת קנס משוטרים בגלל שלא הייתה עם מסכה על פניה", נשמע עד ראייה בסרטון שהגיע מירושלים. "הילדה בוכה בטלפון. ממררת בבכי. השוטרים ברוממה מסתובבים ונטפלים לילדים שמסירים את המסכה ולו לרגע כדי לשתות והחמור זה שהם פשוט מחפשים ילדים שמסתובבים לבד ללא ליווי מבוגר".

אכיפת משטרה של תקנות הקורונה (צילום: פיטוסי , פלאש 90)
אכיפת של תקנות הקורונה | צילום: פיטוסי , פלאש 90

"כאן בסרטון הם נטפלים לילדה כבת 9 עם מסכה שהורידה, את המסכה לסנטר כדי לשתות מהכוס ברד שקנתה לה", הוסיף. "השוטרים האלו פשוט מצאו טרף קל - קל מאוד. ילדה לבד ללא מבוגר שיתנגד ופשוט נטפלו אליה כדי לתת לה דוח והילדה המסכנה פרצה בבכי. החמור ביותר זה שאחד משני השוטרים מתבייש מעצמו, ובתחילת הסרטון הוא נראה ניגש לניידת ומוריד את התג עם השם שלו וזורק את זה לניידת. לבסוף כשעובר אורח התחיל לצעוק על השוטר על זה שהוא ללא זיהוי הם ברחו ממש כמו גנבים או שודדים או פדופילים. אני לא נכנס עכשיו לוויכוח אם יש קורונה או אין קורונ אבל מה שאני עכשיו ראיתי בעיניים שלי זה התעללות של שני שוטרים בילדה חרדית מסכנה ותמימה חד וחלק.

אמה של הילדה בת ה-13 מהסרטון מסרה ל-N12: "הילדה הייתה עם מסכה והיא הורידה אותה רק כדי לשתות. הם אמרו לה שהם רושמים דו"ח ולא העירו לה אפילו. הילדה שלי לא התחילה לבכות בגלל שהעירו לה רואים שביקשו את המספר של אמא שלה ושאלו איפה היא גרה ומה השם שלה".

"בשביל מה? אם היו מעירים לה היו אומרים לה 'שימי את המסכה' היא הייתה שמה את המסכה היא הייתה מבינה את זה", הוסיפה האם. "היא ילדה בוגרת שבכתה כל הדרך הביתה ועד עכשיו אנחנו לא מצליחים להרגיע אותה".

ח"כ מאיר פורש (צילום: החדשות 12)
סגן השר, מאיר פורוש | צילום: החדשות 12

סגן השר פרוש, התייחס לסרטון ואמר: "מחזה קורע לב לראות שוטרים מבקשים לתת דו"ח לילדה בוכיה על אי עטית מסכה. אני מבקש מהציבור להביא תמונה כזו של שוטר נותן דו"ח לילדה חילונית. זאת מלבד העובדה שהכנסת אישרה הטלת קנס של 500 שקלים, שהוא אינו מידתי ושערורייתי לכל הדעות".

מהמשטרה נמסר: "בניגוד מוחלט לנטען, השוטרים פגשו בנערה בת 13.5 ברחוב כשהיא ללא מסיכה על פנייה בניגוד לתקנות, ולמרות שהיא מחויבת בכך, לא רשמו לה דו"ח כלל. השוטרים ביקשו ממנה לעטות מסכה על פניה ושחררו אותה לדרכה. מדובר בעוד פרסום שקרי ומעוות לחלוטין במסגרת קמפיין מגמתי המתנהל בימים אלו נגד המשטרה והשוטרים הפועלים למען בריאות הציבור".

גם סגן השר אורי מקלב הגיב לסרטון ואמר: "הכשל הגדול ביותר במשבר הוא של המשטרה, פעם אחר פעם, מקרה אחר מקרה נראית תמונה כוללת המביאה ציבורים שלמים לשבירת האימון במערכות. תגובת המשטרה מקוממת, עקרה ואינה עונה מדוע השוטר לא ענד תג זיהוי כדין. גם אם זה אירוע נקודתי עשבים שוטים אלה נשארים במערכת ולא מוקעים".

תגובתו של ח"כ אורי מקלב לליברמן (צילום: אורי מקלב)
סגן השר, אורי מקלב | צילום: אורי מקלב

עוד הוא הוסיף: "המשטרה חזקה על חלשים, כפי שההגבלות והקנסות משולבים על שיקולים כלכליים על ראש הממשלה לדעת כי כאשר הוא מטיל הגבלות על הציבור יש לו משטרה שאינה יודעת את תפקידה ללא דעת וללא שיקול דעת".

שר השיכון והבינוי יעקב ליצמן שוחח עם השר לבטחון פנים אוחנה וביקש ממנו לבחון לעומק את התנהלות השוטרים במקרה המדובר. הוא הבהיר בשיחה עם אוחנה כי עם כל ההבנה לתפקיד השוטרים בימים לא פשוטים אלה, את הכאב הזעם של הציבור החרדי גוברת ובצדק, נוכח מקרים חוזרים ונשנים של ההתנכלות משטרתית, תוך חוסר רגישות בסיסית למול חסרי ישע, כמו מקרה מזעזע זה בו ילדה צעירה נדרשת למרר בבכי ברחוב, תוך התנהלות קשה ופוגעת מצד השוטרים.

"יש למצות את הדין עם שוטרים אלה ולהבטיח שלא נחזה שוב בהתנהגות מעין זו במחוזותינו", אמר ליצמן. השר לביטחון פנים אמר לליצמן כי בכוונתו לפנות באופן מיידי למפקד מחוז י-ם ניצב ירון ידיד על מנת לקיים בירור מהיר ויסודי של המקרה האמור ולהדגיש את חשיבות ההקפדה על כבוד האדם במרחב הציבורי וזכויות הציבור החרדי, בייחוד בימים של מאבק בנגיף הקורונה.

בתיעוד נוסף שהגיע מירושלים השוטרים מעכבים אדם חרדי בשם אהרן בוימל, וגוררים אותו לניידת כשהוא אזוק, לכאורה בטענה שהמסכה לא כיסתה את פניו. 

לאחר שעות ספורות נחשף תיעוד מהרגעים שקדמו לאירוע, שבהם נראה האיש מתגרה בשוטרים ומסרב להוראותיהם. בוימל סירב לעטות מסכה בתוך סופרמרקט ולא הסכים להזדהות: הוא אף אמר לשוטרים "אני בלי מסכה, בואו תיתנו לי דוח".