קבינט הקורונה אישר אמש (רביעי) את פתיחתה המחודשת של הרכבת ביום שני, תחת שורת הגבלות. במקביל, השרים אישרו גם את החזרת עולם התרבות עם הגבלה של עד 250 משתתפים במופעים, ובאישור מנכ"ל משרד התרבות - תותר גם פרטנית השתתפות של עד 500 משתתפים. N12 עושים לכם סדר: מה מותר נכון לעכשיו - ומה עדיין אסור? כל הפרטים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

פתיחת הדיון בישיבת קבינט הקורונה התעכבה בשל פגישתו של ראש הממשלה נתניהו עם מובילי המחאה של ענף התרבות. בסיום הפגישה נמסר מהצדדים שהיא התקיימה ברוח טובה, ואכן הקבינט אישר את חידוש ההופעות כבר מעכשיו, אך תחת מגבלות. עם זאת, כבר עכשיו ידוע שלא כל ההופעות יוכלו להתקיים, ושבכל מקרה מספר המשתתפים יוגבל במספר.

ראש הממשלה נתניהו בישיבת קבינט הקורונה
קבינט הקורונה הכריע: בעד המשך ההקלות, לצד צעדים נקודתיים | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

בישיבה נוספת שהתקיימה לאחר שהדיון בקבינט ננעל, הוחלט שאירועי התרבות השונים ייפתחו עד 250 צופים, אבל באישור מיוחד של מנכ"ל התרבות ניתן יהיה לקיים גם מופעים לעד 500 איש. שר הכלכלה עמיר פרץ קרא להסיר גם את המגבלה הזאת ומסר: "אין שום סיבה להסתפק ב-250 איש ולגרור את מפעילי המופעים להפסדים נוספים. עלינו לאפשר לקיים מופעים כאשר כמות המשתתפים בהם היא עד 75% מגודל האולמות, וכך גם נאפשר די מרחק בין אדם לאדם כך הנחיות הריחוק ישמרו".

החזרה המדורגת לשגרה של אירועי התרבות - תמונת מצב

אולמות התיאטרון יכולים להיפתח כבר עכשיו, אבל חלק מהמוסדות נערכים לפתיחה רק בתחילת יולי. חלק מהאולמות הגדולים (מעל אלף צופים) לא ייפתחו כלל מטעמים כלכליים. המתווה מאפשר לפתוח גם מועדונים - אבל בישיבה בלבד, ואת פתיחתם של בתי הקולנוע, אך הם כנראה ייפתחו רק ביולי, גם כן בשל כדאיות כלכלית.

הפגנת עולם התרבות מול משרד האוצר‎
הלחץ עבד? הפגנת עולם התרבות מול משרד האוצר‎, השבוע | צילום: מוני אזולאי

כניסה ב"קפסולות", עם הפרדה בין קבוצות צופים 

יתרה מכך, המתווה שאושר קובע שצריכה להיות הפרדה בין קבוצות שיגיעו לצפות במופעים, כלומר במילים אחרות "קפסולות" של צופים יישבו ביחד, אך עם הפרדה של כיסא אחד ביניהן. אחת ההשלכות של ההגבלה הזאת היא שקבוצות שרוצות לשבת יחד יידרשו לקנות גם כרטיסים לכיסאות ההפרדה.

הופעות גדולות במקומות המוניים - כמו קיסריה, היכל מנורה מבטחים בת"א, היכלי תרבות ועוד – לא יתקיימו כלל ופתיחתם תחודש רק עם ההמשך ההקלות על המשק. חברי קבינט הקורונה אישרו גם את פתיחת האירועים לחברות ולעסקים, אבל מאחר שמותר רק 500 משתתפים ובישיבה בלבד, חברות גדולות רבות לא יוכלו ליהנות מההקלה הזאת, גם בשל המגבלה שלא מאפשרת הכנסה של כל העובדים, אך גם בשל חשש שאם תהיה חשיפה לקורונה כל העובדים ייאלצו להיכנס לבידוד.

ראש הממשלה עם נציגי ענף התרבות
ראש הממשלה עם נציגי ענף התרבות | צילום: חיים צח, לע"מ

"עולם התרבות נפתח מחדש וזו בשורה מרגשת עבור רבי", מסר שר התרבות והספורט חילי טרופר. "אני שמח שקבינט הקורונה נענה לבקשתנו לפתוח את אולמות התרבות באופן מיידי תוך שמירה על הנחיות משרד הבריאות. חשוב לזכור שמדובר בתהליך זהיר ואחראי ותלוי מצב התחלואה. בכוונתנו להמשיך לפעול בכל דרך על מנת שתעשיית התרבות, אשר מעצבת את הזהות הישראלית באמצעות יצירה ומפרנסת עשרות אלפי משפחות בישראל, תשוב לאיתנה בהקדם".

ומה עם הרכבת? "חוזרת, אבל אחרת"

ביום שני הקרוב (22 ביוני) תחזור הרכבת לפעילות, אחרי שלושה חודשי סגירה, במגבלות נרחבות שיאפשרו לשמור על ריחוק חברתי. בכל רכבת תותר נסיעה של עד 500 נוסעים, והזמנת השוברים תתבצע מראש. לא נוכל להזמינם בתחנה, אבל נוכל לשלם עבור הכרטיסים כמו תמיד - בקופות ובמכונות הכרטיסים. לנוסעים לא תתאפשר כניסה לתחנה ללא הצגת שובר כניסה שתואם לזמני הרכבות בתחנה. בנוסף, יידרשו הנוסעים לעטות מסכה לאורך כל הנסיעה. תיאסר שתייה ואכילה ברכבת.

 

הזמנה והדפסת כרטיסים מראש, חובת מסכה לאורך כל הנסיעה

ברכבת ישראל ציינו שהנפקת השובר תתאפשר עד 48 שעות ממועד הנסיעה באמצעות כפתור ייעודי שיתווסף לתצוגת הרכבות הנבחרות בתוצאות תכנון מסלול הנסיעה באתר האינטרנט של הרכבת או ביישומון. כמו כן, ניתן יהיה להזמין שובר נסיעה במוקד שירות הלקוחות במספר *5770 או באמצעות עמדות הנפקה שייפרסו בתחנות מרכזיות ברחבי הארץ. לאחר ההזמנה, יישלח השובר בהודעה לטלפון הנייד או לתיבת הדואר האלקטרוני של הנוסע, יחד עם ברקוד. את השובר הנוסעים נדרשים להדפיס או להציג באמצעות הטלפון הסלולרי בכניסה לתחנה.

בנוסף, עם החזרה לפעילות, תקיים רכבת ישראל הסברה בקרב הנוסעים וגם תפעיל מערך בידוק מוגבר בכניסות לתחנות. המאבטחים של הרכבת יבדקו חום באמצעות מצלמות תרמיות מתקדמות, יתשאלו את הנוסעים, וכן יוודאו עטיית מסיכה בעת הכניסה לתחנות השונות. בשל כך ייתכנו זמני המתנה ארוכים בכניסה לתחנות ולנוסעים מומלץ להקדים את זמן ההגעה לתחנות.

תחנת רכבת נבון ריקה
בקרוב - הנוסעים חוזרים לרכבת | צילום: Yonatan SindelFlash90
מאה הדברים הטובים בישראל - בארבי
הכניסה למועדונים תותר, אבל רק בישיבה. מועדון הבארבי (ארכיון) | צילום: רועי ברקוביץ

שר הבריאות יולי (יואל) אדלשטיין הודיע שהוא תומך בפתיחת הרכבת ומוסדות התרבות - אך הזהיר: אם הציבור לא יהיה ממושמע ולא יקפיד על ההנחיות, הוא לא יהסס לבצע "פניית פרסה" ולהחזיר בחזרה את המגבלות שהוסרו: "משרד הבריאות תומך בפתיחת הרכבת לפי המתווה שגובש ותומך בפתיחת מוסדות התרבות לפי המתווה. באותה נשימה אני מסתכל בעיניים של הציבור ושל השרים ואומר: הפה שהתיר הוא הפה שיסגור. אם לא תהיה משמעת של הציבור להנחיות משרד הבריאות ופעילות לפי התו הסגול – באותו יום נסגור גם את הרכבת וגם את מוסדות התרבות. לא ניקח על עצמנו את העלייה בתחלואה כיוון שלא מקשיבים להנחיות".