ירושלים ממוקמת לכאורה במקום "סביר" יחסית בטבלת הערים הנגועות ביותר, עם יחס של 16 חולים לכל 10,000 תושבים. ואולם, מסמך שפרסם היום (שלישי) מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה מעיד כי עיקר התחלואה מרוכזת בכמה שכונות בעיר - ואם מודדים אותן בנפרד מתבהרת תמונה שונה לחלוטין, וחמורה בהרבה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

על פי הנתונים שפרסם מרכז המידע, מרבית החולים בעיר מרוכזים בשכונות החרדיות הצפופות, שבהן מתגוררים כ-230,000 מתוך 920,000 תושביה. "להערכתנו, כ- 1,100 חולים מתוך 1,450 נמצאים בשכונות החרדיות של ירושלים", כתבו מחברי המסמך. "לכן, היחס האמיתי בין חולים לתושבים מזכיר את היחס בבני ברק, כ-47 חולים ל-10,000 תושבים, דבר המציב את השכונות החרדיות של ירושלים במקום השני בארץ".

לאור ממצאים אלה, קוראים כעת במרכז המידע לבודד את השכונות שבהן ישנו ריכוז חולים גבוה, ולנקוט צעדים נוספים. "מומלץ לפעול לאכיפת הבידוד בשכונות החרדיות של ירושלים, כדי למנוע הדבקה בשאר שכונות העיר", כתבו. על כך הוסיפו כי יש "להגדיל את היקף הבדיקות בשכונות הללו, ולפעול להוצאת האזרחים החולים מהן כדי לקטוע את המשך ההדבקה".

קורונה בישראל - מאה שערים
שוטרים אוכפים את תקנות החירום במאה שערים | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בשעה זו דנה הממשלה בתקנות החירום המיוחדות לחג הפסח, ובהן ההצעה כי החל מהיום בשעה 16:00 ועד ליום שישי ב-7:00 יחול איסור על התושבים לצאת מיישוב מגוריהם - גם לשם הצטיידות במזון, בתרופות ובמוצרים חיוניים או לטובת קבלת שירותים חיוניים. על ירושלים צפויה לחול הגבלה נוספת האוסרת על מעבר בין שכונות, אלא אם כן קיים צורך חינוי בכך. לשם הצעה זו, גובשה חלוקה של העיר לשבעה אזורים (לפי המפה המצורפת).

משה ליאון למשרד הבריאות: "סייעו בדחיפות למזרח העיר"

במקביל, ראש עיריית ירושלים משה ליאון פנה במכתב למשרד הבריאות בבקשה דחופה להקצות משאבים לבתי החולים במזרח ירושלים עבור ההתמודדות עם נגיף הקורונה. "ברצוני להתריע בפנייך על מחסור חמור בציוד רפואי בסיסי בבתי החולים במזרח ירושלים", כתב ליאון. "בדגש על ציוד מיגון וציוד לביצוע בדיקות קורונה, וזאת על אף הבטחות חוזרות ונשנות מצידכם".

"משמעות הדבר הוא שמערכת הבריאות בירושלים עלולה לקרוס כולה, לאור אי יכולתם של בתי החולים במזרח ירושלים לשאת במאמץ המשותף של כלל בתי החולים", הוסיף ראש העירייה. "המחסור בציוד במזרח העיר הוא חמור ומצריך התייחסות דחופה. אני קורא למשרד הבריאות להיכנס לעובי הקורה עוד לפני החג ולהעביר סיוע בהול. לא יכול להיות מצב כזה, שבתקופה כזו נסבול ממחסור של ציוד ומשאבים בהתמודדות עם נגיף הקורונה".