המרוץ לחיסון: חברת מודרנה האמריקנית פרסמה היום תוצאות ביניים מהניסוים שעשתה בדרך למציאות חיסון לנגיף הקורונה. בניסוי שעשתה החברה ניתנו שלושה מינונים של נגיף מוחלש לקבוצות ביקורות שונות. הרופא הראשי של החברה סיפר אמש (שני) לדני קושמרו במהדורה המרכזית כי "החיסון עובד".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

על פי תוצאות הביניים, מדובר על טכנולוגיה חדשנית, פיתוח של נוגדנים זהים לאלו שהיו בדמם של חולי קורונה שהחלימו. הקבוצה שקיבלה חיסון במינון גבוה פיתחה נוגדנים ברמה גבוהה מזה של אלה שהחלימו. עדיין ישנם מכשולים בדרך לייצור המוני של החיסון אך נראה כי מדובר בפריצת דרך משמעותית.

ד"ר טל זקס, הרופא הראשי של החברה סיפר כי החיסון שיצרו מסוגל "לעורר את מערכת החיסון ולייצר נגדנים ברמה של אנשים שחלו". לדבריו הוא לא מופתע מהתוצאות הטובות מפני שמדובר בחיסון התשיעי שפיתחה החברה ולכן הביטחון שם גדול מאוד.

חולת קורונה (אילוסטרציה:  Sirichai Saengcharnchai, shutterstock)
אילוסטרציה: Sirichai Saengcharnchai, shutterstock

"זה עובד ברמה הזו שאנחנו מצליחים לעורר את המערכת החיסון, במינון הכי נמוך שבדקנו", הוסיף ד"ר זקס. "ברמה הבינונית אנחנו מצליחים לעורר את מערכת החיסון ולעורר נוגדנים ברמה הרבה יותר גבוהה".

ד"ר זקס הסביר מתי יגיע השלב הבא: "נדע ברגע שנראה תוצאות ממחקר שנקרא פאזה שלישית, את המחקר הזה אנחנו צופים להתחיל בחודש יוני וחודשים לאחר מכן נביא נתונים רשמיים שמוכיחים שהחיסון שלנו מונע את המחלה".

מעבדת קופת חולים לאומית (צילום: פלאש 90)
מעבדת קופת חולים לאומית | צילום: פלאש 90

"ייצור המוני כבר מתחיל אבל עדיין לא מדובר בשיווק. אנחנו בשלבים הראשונים של הגדלת הייצור שלנו והשיווק יעבוד בזה שנדע שהפיתוח עובד מול המחלה", הסביר. "הרשויות צריכות להסכים להתחיל לשווק את החיסון עד סוף השנה הזאת. יש סיכוי סביר שנראה את החיסון בשוק בתחילת השנה הבאה".

לדבריו החברה עובדת כתף אל כתף עם הממשל האמריקני ו"הדרך הטובה ביותר לגרום לנו להצליח היא לתת תמיכה. הכוונה היא להגדיל את פסי הייצור ולעשות ייצור גלובלי".