אופטימיות זהירה: עם מאגר הנתונים שנאסף בשבועות האחרונים, היום (שני) כבר אפשר לפצח ולנתח אותו בצורה מושכלת שאפילו מאפשרת הסתכלות חיובית על מצב התפשטות נגיף הקורונה בישראל. בסוף השבוע האחרון ניתן היה לראות סימנים להאטה בקצב גידול מספר החולים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כמובן שמדובר בהערכות זהירות, שהרי אסור לבחון רק על פי יום אחד, אך היום אפשר לבוא עם בשורה לעם ישראל שיש שכר לסבל שהם השקיעו. אם בוחנים את קצב גידול החולים ביחס ליום קודם, בתחילת הגרף ניתן לראות שהקצב גדל כל יום בכ-26%, ואילו בסוף שבוע שעבר רואים ירידה עקבית שמגיעה ל-12%.

בנוסף, המשמעות של קצב הגידול נבחן גם בקצב ההכפלה של הנידבקים, כלומר תוך כמה ימים מוכפל מספר חולי הקורונה בארץ. קצב ההכפלה בישראל עמד על כל 3 ימים, אך עם החמרת ההנחיות, וכן עליית משמעת אזרחית בעניין הבידוד וההסגר, כעת קצב ההכפלה עומד על 8 ימים. העקומה משתטחת ורואים קצב קטן יותר של גידול החולים.

לפני יותר משבועיים הושבתה מערכת החינוך ודוללו מקומות העבודה, עכשיו אפשר לראות את האפקט קורה. לפיכך, לפני סוף חג הפסח ניתן יהיה לקבל החלטות יותר בקלות לגבי הסרת הסגר ובאיזו הדרגה ורמה. אחד הדברים המאיימים על ההישג הזה הוא קצב הההתפשטות של הנגיף במגזרים שם הציבור לא מתנהג כך. האוכלוסיות האלו כדאי שיטופלו באופן אגרסיבי במובן החיובי של המילה כדי לא לקלקל את ההישג של מדינת ישראל כולה.