ישראל מסתגלת למציאות החדשה: אחרי שראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע אמש על השבתת כל תרבות הפנאי בישראל והשבתה חלקית של המשק, ברשויות החלו להיערך למצב החריג. גם הגנים והמסגרות לגיל הרך נסגרו ומאות אלפי ישראלים צפויים להישאר היום (ראשון) בבתיהם. בתוך כך, ל-N12 נודע לראשונה כי רשות המיסים דוחה את תשלום המע"מ, ובמקום המועד המקורי - שהיה אמור להיות מחר - המס ישולם ב-26 במרץ.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"ההחלטה על הדחיה התקבלה במטרה להקל על המגזר העסקי המתמודד עם ההשלכות הכלכליות של התפשטות וירוס הקורונה בארץ ובעולם, ושל הצעדים שננקטים במטרה לצמצם את פגיעתו באוכלוסייה", נכתב בהודעת משרד האוצר על דחיית תשלום המע"מ. עוד הובהר כי המשרדים במערך המסים הונחו לפעול תוך "התחשבות מרבית" בבעלי העסקים שנקלעו לקשיים, וכי "לא חל שינוי במועדים לדיווח ותשלום מקדמות וניכויים למס הכנסה".

הנחיות משרד הבריאות:

- כלל בתי הספר וגני הילדים ייסגרו: כולל חינוך ומיוחד וללא קשר למספר הילדים במסגרת. ההנחיה חלה גם על פנימיות, ישיבות הסדר, ישיבות גבוהות, מעונות יום, משפחתונים, מחנות נוער, קייטנות וצהרונים.

- כלל מתקני משרד הרווחה שיש בהם לינה חוץ ביתית ימשיכו בפעילות רגילה: ההנחיה חלה על הוסטלים, מעונות לנוער בסיכון, פנימיות, ובתי אבות. לצד זאת, מרכזי היום לקשישים ומעונות יום שיקומיים ייסגרו.

- כל מקומות הבילוי והפנאי ייסגרו: בכלל זה קניונים, ברים, בתי אוכל (למעט אוכל שנמכר שלא לצריכה במקום), חדרי כושר, פארקי מים, גני חיות, בתי קולנוע ומוסדות תרבות, מתקני שעשועים, לונה פארקים ואתרי מורשת.

- מרכולים ובתי מרקחת יישארו פתוחים.

- חל איסור על כל התכנסות של יותר מ-10 אנשים.

- משרד הבריאות ממליץ להימנע ככל הניתן משימוש בתחבורה ציבורית.

- על מקומות העבודה להיערך להעברת העבודה לבית: בשלב זה ניתן להמשיך בפעילות תוך שמירה על מרחק שני מטרים בין העובדים.

- יש להימנע מנסיעה של יותר מ-2 בני אדם ברכב.

- כלי שיט ציבוריים ורכבלים ייסגרו.

- תפילות וטקסים דתיים ייערכו רק בקבוצות של עד 10 אנשים - ובמרחק של 2 מטרים בין אדם לאדם.

- בתי מרחץ ומקוואות גברים ייסגרו.

- חל איסור לבקר קרובים במסגרות רווחה, סיעוד או בריאות המשמשות כבתים קבועים עבור תושביהם - למעט מלווה אחד לכל היותר, רצוי מלווה קבוע.

- עסקים לטיפול שאינו רפואי בגוף האדם ייסגרו.

- ברשויות המקומיות: כל תנועות הנוער וחוגי העירייה השונים מושבתיםחדרי כושר, קאנטרי קלאב ובריכות עירוניות - ייסגרו.

- אגף הרישוי: לא יתקיימו בחינות מעשיות, בחינות תיאוריה ורענון נהיגה יתקיימו בכיתות של עד 10 משתתפים. משרדי הרישוי ימשיכו לקבל קהל בהזמנת תור מראש ותוך ויסות המוזמנים כך שלא יהיו יותר מעשרה ממתינים בכל סניף בו זמנית.


במגזר החרדי יפרו את ההנחיות?

למרות ההנחיות החדשות, בציבור החרדי ממשיכים ללמוד בהילכי הישיבות והכוללים - בנימוק שאסור להפסיק את לימוד התורה. ההחלטה עומדת בסתירה להוראות משרד הבריאות. הרב קנייבסקי הורה על המשך לימודים היום כרגיל בתלמודי התורה, ומדובר במבחן משמעותי לרצינות של משרד הבריאות באכיפת ההנחיות.

בשעות הצוהריים צפויים נתניהו וליצמן להיפגש עם חברי הכנסת החרדים, הרבנים הראשיים, נציגי מועצות גדולי התורה וגורמים נוספים מחצרות הרבנים כדי לדון ביישום הנחיות משרד הבריאות גם במגזר החרדי.

בינתיים בבתי הדין הרבניים מתחילים לפעול על פי תקנות לשעת חירום. "חובה לשמור על הנחיות משרד הבריאות כפי שהם", מסרו הרבנים הראשיים בהודעה לציבור. "כל הנחיה בריאותית היא ההלכה בעת הזו. הרבנים מקיימים דיונים ובדיקות מול גורמי המקצוע לגבי חופות, תפילה במניין, הלוויות וענינים נוספים וברגע שתתקבל הכרעה היא תפורסם מיד".


הורים רבים שאלו כיצד יוכלו לעבוד מהבית בזמן שהם צריכים להשגיח על הילדים הקטנים. במשרד האוצר הבהירו כי במגזר הפרטי, הסוגיה היא "לשיקול המעסיק". לגבי עובדי המגזר הציבורי (ממשלתי), היום ייערכו דיונים בנושא ובהם תתקבל החלטה.

בתדרוך לעיתונאים הנחה ראש הממשלה על סגירת קניונים, בתי קפה ומסעדות. ההגבלות יהיו תקפות למשך חמישה שבועות, לאחר הפסח – עם הסתייגות: אם קצב ההדבקות ישתפר, חלק מהמגבלות יוסרו. כפי שהבהיר גורם בכיר, לא צפוי סגר, אלא בעיקר הגבלות שנועדו למנוע התקהלויות. תהיה המלצה לשלוח כמה שיותר עובדים לעבודה מן הבית. רשתות המזון יישארו פתוחות כל העת. ‎

הקלות לעסקים, היערכות משטרתית נרחבת

ראש הממשלה הביע בדיונים דאגה שה"נהירה" של הישראלים לסופרים תיצור הדבקה, ועל כן המשטרה תפעל למנוע התקהלויות גדולות ב"מוקדי חיכוך" כמו רשתות הקניות. במהלך השבת הבהירו בלשכת ראש הממשלה ובמשרד הבריאות כי המרכולים לא ייסגרו, ואין צורך להצטייד במוצרים באופן חריג. המשטרה תקבל גם אחריות על הסברה לציבור.

"המשטרה תמשיך לבצע פעילות יזומה בכל רחבי הארץ לאכיפת הצו והמגבלות השונות בהקשר של חובת הבידוד ואיסור התקהלות", נמסר. "מ"מ מפכ"ל המשטרה הנחה כי המשטרה תעבור לפעילות במתכונת עבודה מיוחדת של משמרות מתוגברות, זאת על מנת לתת מענה מיטבי לכלל המשימות ופעולות האכיפה הנדרשות".

עוד הדגישו: "משטרת ישראל תמשיך בפעילות מוגברת במישור הגלוי והסמוי, במטרה לסייע למשרד הבריאות במאמץ האכיפה. ככל שיעלה חשד לקיומה של עבירה פלילית, משטרת ישראל תפעל בהתאם למדיניות ולהנחיות נגד אותם מפרי צווים על מנת למנוע את הפצת והתפשטות נגיף הקורונה בישראל".

תור בכניסה לסניף טיב טעם בנתניה
תור בכניסה לסניף טיב טעם בנתניה

בתוך כך, נציב כבאות והצלה רב טפסר דדי שמחי אישר שורה של הקלות רגולטוריות למגזר העסקי. בין ההקלות: החזר אגרת רישוי אירוע חד פעמי שבוטל; דחיית תשלום אגרת רישוי עסקים ב-3 חודשים לכלל העסקים הקטנים בישראל, אולמות אירועים ובתי מלון; ודחיית תיקון ליקויים בשלושה חודשים עבור בתי החולים, עסקים טעוני רישוי ובתי מלון. כמו כן, לא יבוצעו ביקורות בתקופת ההתמודדות עם נגיף הקורונה בכלל העסקים טעוני הרישוי המחזיקים באישור סידורי כבאות.

מעבר ארז לרצועת עזה סגור לתנועת אנשים, למעט מקרים הומניטריים. מעבר כרם שלום יפעל כבשגרה. לגבי יהודה ושומרון, מותרת כניסת פועלים בלבד עד גיל 50 ונמשך הסגר על מרחב העיר בית לחם. במערכת הביטחון הדגישו כי לא תותר לינת פועלים בישראל ללא היתר לכך. כמו כן חל איסור כניסת ישראלים לשטחי A ו-B, למעט מקרים חריגים באישור פרטני.

קורונה בישראל
קורונה בישראל | צילום: יונתן זינדל, AFP

שינויים גם בצה"ל: גיבושים בוטלו

מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד אמר אמש (שבת) לחדשות 12: "אנחנו בשלב הזה לא דנים עדיין במנגנוני פיצוי. פתחנו את הקרן לעסקים קטנים. צריך להבין שאנחנו בעת חירום. נשב השבוע הנהלת האוצר לחשוב איך מטפלים בזה. אנחנו לא יודעים לאן זה הולך ולכן זהירים עם הכלים שלנו". 

בצה"ל לא לוקחים סיכונים והחליטו על דחיית גיבוש לקורס טיס וגם לשייטת 13. מחיל האוויר נמסר אמש: "הגיבוש לקורס טיס שתוכנן להתחיל מחר נדחה, ויתקיים במועד אחר אשר יפורסם בהמשך. הודעה תשלח למלש״בים הרלוונטיים".

עוד נמסר מצה"ל: "גיוסי מרץ-אפריל מתקיימים כסדרם. יש להצטייד בתיק עם ציוד שמספיק לחודש. כלל הזימונים לצו ראשון מתקיימים כסדרם. גיבושי שייטת 13, חובלים וצוללות שתוכננו להתקיים בימים ראשון ושני (15-16.3) יידחו למועד חדש: למועמדים לשייטת נכתב: "על מנת להבטיח את בריאותכם, הוחלט בזרוע הים כי גיבוש שייטת 13 שתוכנן למחר לא יתקיים. לכשיקבע מועד חלופי תעודכן"

נוסף על כך, הדגישו בצה"ל כי "מיוני יום המא"ה לא ייתקיימו החל ממחר (יום ראשון, 15.3) ועד להודעה חדשה. מלש"בים המזומנים למיונים השונים יעודכנו באופן אישי אם יחולו שינויים בפרטי הזימון, בהתאם להנחיות משרד הבריאות וצה"ל עקב נגיף הקורונה".

שר הביטחון נפתלי בנט הנחה את איגוד ישיבות ההסדר ואת הפנימיות הצבאיות לחדול את פעילות הפנימיות, ישיבות ההסדר והישיבות הגבוהות עד להודעה חדשה.

איך תפעל התחבורה הציבורית?

נתניהו נמנע מהנחיה שלא להשתמש בתחבורה הציבורית, אך המליץ לציבור להישאר בבית אם אין צורך חיוני. בעקבות זאת, התחבורה הציבורית תפעל כסדרה: קווי השרות פועלים כמידי יום ראשון ללא שינוי, מלבד ההגבלות שפורסמו לאחרונה על נוסעים בישיבה בלבד באוטובוסים הבינעירוניים.  

בעקבות ההחלטה על סגירת מוסדות החינוך, ומקומות הבילוי – הופסקו קווי התלמידים והאקדמיה. שירות קווי לילה הופסק, והופסקה פעילות קווי תחבורה ציבורית אל מקומות הבילוי. באוטובוסים העירוניים ניתן לעמוד מעבר למושבים הראשונים תוך שמירת מרחק מהנהגים.

נתניהו במסיבת עיתונאים על הקורונה
נתניהו בהצהרה על ההנחיות החדשות | צילום: לעמ, לע"מ

משרד התחבורה פרסם הודעה חריגה ובה קרא לציבור: "הימנעו מנסיעות לא חיוניות בתחבורה הציבורית". עוד הדגישו במשרד כי החל מיום שלישי יופסק התשלום במזומן בכלל התחבורה הציבורית: "הציבור נדרש להיערך בהתאם".

עוד נמסר כי "ציבור הנוסעים נדרש להערך מראש באמצעות הצטיידות בכרטיס רב-קו. מי שאין ברשותו כרטיס יוכל לקנות עד ליישום ההנחיה, כרטיס רב-קו אנונימי אצל נהג האוטובוס ולהשתמש בו. ניתן גם להזמין רב-קו באפליקיציות (רב-קו אוןליין והופאון), והוא יישלח בדואר. 

ההגבלות החדשות והחינוך: בחינות בוטלו

בעקבות הודעת נתניהו, גני הילדים ומוסדות החינוך המיוחד לא ילמדו מהבוקר ועד להודעה חדשה – ככל הנראה עד תום חופשת הפסח. המשמעות היא שכ-50,000 ילדי חינוך מיוחד הלומדים במוסדות החינוך המיוחד לא ילמדו. לכ-90,000 תלמידים בסיכון יינתן מענה חינוכי במרכזי החירום.

נוסף על כך, כ-20,000 תלמידים שנמצאים במסגרת הפנימיות לא ילמדו. מתוכם כ-2,800 תלמידי נעל"ה ותלמידים שאינם ברי פינוי יישארו ללון בפנימיות, ויקבלו מענה חינוכי. עוד ציינו במשרד החינוך כי יתבטלו כל הפעילויות הבלתי פורמליות כגון: טיולים, סיורים, פעילות של תנועות נוער, ארגוני נוער, מכינות קדם צבאיות, חוגים וצהרונים.

הקורונה בישראל
הקורונה בישראל | צילום: אבשלום שושני, פלאש 90

ואיך ישפיע הנגיף על הבגרויות? משרד החינוך הודיע כי הבגרויות שאמורות היו להתקיים לאורך השבוע באנגלית בעל פה, באומנות מעשית ומבחני הלומדים במסלול יג ו-יד, לא יתקיימו. עוד הוחלט כי לא יתקיימו מתכונות ולא שיעורי תגבור לקראת מתכונות.

במשרד הדגישו כי "מדיניות המשרד היא למנוע פגיעה בבגרויות ואנו נמשיך לעדכן באופן שוטף". עוד הוחלט כי תלמידים לא יורשו להגיע לבתי הספר, וכך גם המורים: "יש לסגור את המבנים ולהשאירם סגורים עד להודעה אחרת".

משרד הרווחה הורה כי מרכזי היום לקשישים לא יפעלו, מעונות יום שיקומיים ייסגרו ומסגרות חוץ ביתיות עם לינה ימשיכו לפעול.