המאבק האמריקני ב"אויב הבלתי נראה": כשליש מהאמריקנים נמצאים בימים אלה תחת הנחיות להישאר בבית בשל התפרצות הקורונה - כמאה מיליון אנשים. יותר מ-400 איש כבר מתו ומתוך 31,000 החולים בקורונה שאובחנו עד כה, מחציתם בניו יורק שכל העסקים בה נסגרו. רק בעיר עצמה יש 10,000 חולים. הלילה (בין ראשון לשני) טראמפ הכריז על מדינות ניו יורק וושינגטון כמוכות אסון כדי להעביר אליהן סיוע מיוחד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לשתי המדינות הללו, יחד עם קליפורניה, יישלחו כוחות של המשמר הלאומי. במסיבת עיתונאים שקיים אמר טראמפ כי "מדובר במלחמה מול אויב בלתי נראה" והצהיר כי הוא "נשיא בשעת מלחמה". טראמפ אמר כי הציע לצפון קוריאה, אירן ומדינות נוספות סיוע אמריקני להתמודדות עם נגיף הקורונה.

עוד הצהיר טראמפ כי ארצו תבחן את התפרצות המחלה בשבוע הקרוב ואז תחליט לאיזה כיוון לפנות: "אסור שהתרופה תהיה גרועה יותר מהפתרון עצמו". הנשיא, שהכריז בשבוע שעבר על שורת צעדים, כתב בטוויטר: "בתום תקופת 15 הימים, נקבל החלטה לגבי הדרך שבה נלך". 

ניו יורק נסגרת
ניו יורק הוגדרה כמדינה מוכת אסון | צילום: GettyImages

"זהו זמן מאתגר לכל האמריקנים, אנחנו מתמודדים עם מבחן לאומי גדול ואנחנו נוכיח שאנחנו יכולים לעמוד מול גודל השעה", ציין במסיבת העיתונאים. "אני רוצה להבהיר לעם שאנחנו עושים הכול, בכול יום, כדי להתמודד עם האויב הזה ולנצח אותו". עוד הצהיר כי לא יהסס להשתמש באף משאב כדי לנצח את הנגיף.

סגן נשיא ארה"ב מייק פנס עדכן כי 254 אלף אמריקנים כבר נבדקו, ו-10% מהם נמצאו חיוביים. טראמפ אמר כי לא יפנה לנשיאים קודמים בשביל עזרה או עצה: "הייתי עושה זאת תוך דקה אם זה היה מציל מישהו, אבל אני לא רואה את זה קורה, אני לא חושב שאוכל ללמוד הרבה".

על המצב בניו יורק אמר: "אישרתי את הבקשה להכרזה על אסון גדול, לבקשת המושל קואומו, ועשינו זאת תוך זמן קצר. גם את הבקשה ממדינת וושינגטון אישרנו וגם העזרה לקליפורניה בדרך. המדינות האלה נפגעו באופן הקשה ביותר". בעקבות ההגדרה על מצב האסון, שלוש המדינות הללו יקבלו גם סיוע באספקה של ציוד רפואי.

" alt="" />