יוגבלו התקהלויות של 100 בני אדם במקומות סגורים אחרי ההכרזה על "מגפה עולמית": ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע הערב (רביעי) על החמרת ההנחיות נוכח התפשטות הקורונה והזינוק במספר הנדבקים בישראל, ובהן הגבלת ההתקהלות ל-100 בני אדם להוציא החרגות מסוימות לצורכי ביטחון ולצרכים נוספים. . נתניהו הוסיף כי שוקלים לדחות את פתיחת סמסטר ב' במוסדות האקדמיים. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בשלב זה בתי הספר והתחבורה הציבורית ימשיכו לפעול כרגיל. בין יתר ההנחיות החדשות: אנשים הסובלים מחום ומקוצר נשימה נדרשים להיכנס לבידוד ביתי עד שיעברו הסימפטומים ויומיים נוספים לאחר מכן. מנכ"ל משרד הבריאות הגדיר זאת כ"צעד הגנתי חשוב מאוד". 

בפתח דבריו ציין נתניהו כי מדובר במשבר "שונה ממשברים אחרים" מאחר ששגרת החיים הפנימית משתנה נוכח ההתפשטות. "אני מבקש מכם לשנות את שגרת החיים שלכם עד להתמודד עם איום חיצוני", אמר נתניהו. "זה לא קל וזה מחיב אותנו בהרבה שינויים".

קורונה
הקורונה מתפשטת | צילום: רויטרס
קורונה
הקורונה מתפשטת | צילום: נתי שוחט, פלאש 90

נתניהו הבהיר כי מי שבגיל צעיר, 30-20, עלול להידבק במחלה אבל ככל הנראה לא יקרה לו דבר. "הוא יבריא אבל אם לא נמנע את התפשטות המחלה אנחנו נדביק את המבוגרים והם נמצאים בסכנה הרבה יותר גדולה". 

להחלטה של נתניהו יש כמה השלכות, ובהן גם פוליטיות: איסור התכנסות של יותר מ-100 בני אדם הייתה עלולה לפגוע בהשבעת הכנסת, וגרוע מכך - להביא לכך שאין אפשרות טכנית להשביע ממשלה. ואולם, משרד הבריאות הבהיר כי לא ימנעו השבעת ממשלה אם תהיה כזו משום שהכנסת תוחרג. 

קורונה בנתב
נוסעים בנתב"ג עם מסכות | צילום: ap
קורונה ובורסה
איש עם מסכת קורונה ובורסה בניו יוק | צילום: רויטרס

במקביל, גם בספורט יהיו שינויים. מנהלת הליגה בכדורגל החליטה כי עד להודעה חדשה משחקי הכדורגל בליגות המקצועניות יתקיימו ללא נוכחות קהל. "אנו מצטערים על שינוי הסטטוס באופן תכוף ועל הפגיעה בשגרה", אמר יו"ר המנהלת ארז כלפון. "בימים קשים אלו על כולנו, אזרחי המדינה כולה להיות קשובים להנחיות משרד הבריאות על מנת לשמור על שלום הציבור. אנו מייחלים כי אוהדי הכדורגל יוכלו לשוב למגרשים ולשגרה בכלל מהר ככל שניתן. משחקי הכדורגל בליגות המקצועניות ימשכו ואנו מקווים כי אוהדי הכדורגל שרבים מהם נמצאים בבידוד יוכלו לצפות בשידורי המשחקים של קבוצתם האהובה". 

מוקדם יותר היום הודיע נתניהו של שורת צעדים כלכליים במטרה לשפר את ההתמודדות עם משבר נגיף הקורונה. "המטרה שלנו היא לאפשר תפקוד למשק", הסביר. נתניהו הודיע על העברת 10 מיליארד שקלים למשק כ"עזרה ראשונה", בצל התגלותם של מקרים נוספים: עוד הצהיר כי יעביר תוספת של שמונה מיליארד שקל לקרן הסיוע לעסקים קטנים.

"לקורונה יש השפעה גדולה על מצב הכלכלה", אמר ראש הממשלה בפתח דבריו. "מצב הכלכלה הישראלי טוב יותר ממצב רוב כלכלות העולם. המערכת הפיננסית איתנה והאבטלה נמוכה, אלה יתרונות גדולים בכניסה למשבר הזה. זה אתגר שלדעתנו אנחנו יכולים לטפל בו כדי שנוכל לצלוח אותו בסופו של דבר בשלום. המטרה היא לאפשר תפקוד רציף של המשק".