צו עיכוב יציאה מהארץ הוא צו שיפוטי המונע מאדם לצאת מישראל. צו זה מוטל על ידי רשם ההוצאה לפועל במקרים שבהם אדם חייב חוב ולא משלם אותו, או כאשר קיים חשש שייצא מהארץ כדי להתחמק מתשלום החוב.

צו עיכוב יציאה מהארץ יכול להיפגע באופן משמעותי על חייו של אדם, הן מבחינה אישית והן מבחינה מקצועית. הוא מונע ממנו לצאת לחו"ל לצורך טיולים, ביקורים משפחתיים, נסיעות עסקים, ואף טיפולים רפואיים דחופים.

לפנייה ישירה לראובן זבורוב, משרד עורכי דין לחץ/י כאן

כיצד ניתן לבטל צו עיכוב יציאה מהארץ?

ישנן מספר דרכים לביטול צו עיכוב יציאה מהארץ:

תשלום החוב - הדרך הפשוטה והמהירה ביותר לבטל את הצו היא פשוט לשלם את החוב במלואו.

הסדר תשלומים - ניתן להגיע להסדר תשלומים עם הנושה, שבמסגרתו החייב ישלם את החוב בתשלומים. במקרים מסוימים, רשם ההוצאה לפועל עשוי לבטל את הצו לאחר שהחייב נותן ערבות להבטחת תשלום החוב.

הוכחת סיבה מוצדקת לנסיעה - ניתן לבקש מרשם ההוצאה לפועל לבטל את הצו זמנית לצורך נסיעה לחו"ל, אם ישנה סיבה מוצדקת לכך, כגון טיפול רפואי דחוף, נסיעת עבודה, או אירוע משפחתי חשוב.

הוכחת חוסר יכולת - ניתן להוכיח לרשם ההוצאה לפועל שאין ביכולתכם לשלם את החוב, ובכך לבקש את ביטול הצו.

הגשת ערעור - אם רשם ההוצאה לפועל דוחה את בקשתכם לביטול הצו, ניתן להגיש ערעור לבית המשפט.

השפעת שיקול דעתו של רשם ההוצאה לפועל

החלטתו של רשם ההוצאה לפועל לגבי הטלת צו עיכוב יציאה מהארץ וביטולו נתונה לשיקול דעתו. הרשם יבחן את נסיבות המקרה הספציפי, תוך התחשבות בגובה החוב, יכולת התשלום של החייב, התנהגותו בעבר, קיומם של הליכים משפטיים נוספים נגדו, והשפעת הצו על חייו.

ביטול צו עיכוב יציאה מהארץ

הליך ביטול צו עיכוב יציאה מהארץ מתחיל בהגשת בקשה לרשם ההוצאה לפועל. בבקשה יש לפרט את הסיבות לביטול הצו, ולצרף את הראיות התומכות בבקשה. חשוב להגיש את הבקשה מוקדם ככל האפשר, ובכל מקרה לפחות מספר שבועות לפני מועד הנסיעה המתוכננת.

רשם ההוצאה לפועל יקיים דיון בבקשה, וישמע את טענות החייב והנושה. לאחר מכן, ייתן רשם ההוצאה לפועל את החלטתו. במקרים רבים, רשם ההוצאה לפועל יאשר את ביטול הצו רק אם החייב יתן ערבות להבטחת חזרתו לארץ.

חשיבות ייצוג על ידי עורך דין מקצועי

סיוע משפטי מקצועי של עורך דין מנוסה בתחום ההוצאה לפועל עשוי להגדיל משמעותית את סיכוייכם לבטל את צו עיכוב יציאה מהארץ. עורך דין יוכל:

  • לבחון את המקרה שלכם לעומק ולבנות אסטרטגיה משפטית מתאימה.
  • לנסח את הבקשה לביטול הצו בצורה מקצועית ותוך הקפדה על כל הפרטים החשובים.
  • לייצג אתכם בבית המשפט במסגרת דיון בערעור שהגשתם על החלטת רשם ההוצאה לפועל.
  • לנהל משא ומתן יעיל עם הנושה בשמכם, במטרה להגיע להסדר תשלומים המאפשר לכם לשלם את החוב ולבטל את הצו.
  • להגן על זכויותיכם ולוודא שאתם מקבלים יחס הוגן מצד רשם ההוצאה לפועל.
  • לחסוך לכם זמן ומאמץ ולאפשר לכם להתמקד בענייניכם האישיים והמקצועיים.

לסיכום, צו עיכוב יציאה מהארץ יכול להוות מטרד משמעותי עבור חייבים. יחד עם זאת, חשוב לזכור שישנן דרכים שונות לביטול הצו, וסיוע משפטי מקצועי עשוי להגדיל משמעותית את סיכוייכם להצליח בכך. מומלץ להתייעץ עם עורך דין מומחה בתחום ההוצאה לפועל כבר בשלב מוקדם ככל האפשר, על מנת לקבל ייעוץ משפטי מקצועי המותאם למקרה הספציפי שלכם.

עורך הדין ראובן זבורוב (צילום: לאנט מדיה)
עו"ד ראובן זבורוב | צילום: לאנט מדיה

עורך דין ראובן זבורוב עוסק בתחום ההוצאה לפועל וחדלות הפירעון, ייצוג זוכים וחייבים בהליכים המתנהלים בלשכות ההוצאה לפועל ובתי המשפט, ייצוג זוכים וחייבים בבקשות למתן ולביטול צווים לעיכוב יציאה מהארץ ועוד. הכתבה באדיבות האתר din.co.il.

*לתשומת ליבך, המידע בעמוד זה אינו מהווה יעוץ מכל סוג או המלצה לנקיטת הליך או אי נקיטת הליך. כל המסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת.

לפניה ישירה לראובן זבורוב, משרד עורכי דין -  053-6244172