כידוע, דרכון פורטוגלי הינו דרכון של האיחוד האירופי, המאפשר לגור ולעבוד בכל אחת ממדינות האיחוד, לטייל בעולם לעיתים ללא הצורך בהשגת ויזה, ללמוד באוניברסיטה בכל הערים באירופה מבלי לשלם שכר לימוד אם באותה מדינה הלימודים הם בחינם, או בתשלום שכר לימוד כמו סטודנט מקומי ולא כסטודנט זר.

לפניה ישירה אל משרד עו"ד ונוטריון יהודית שמיר, לחץ/י כאן

אזרחות פורטוגלית לבן/בת הזוג - איך?

היתרון בחוק האזרחות הפורטוגלי הוא בכך שבני הזוג של אזרח פורטוגלי לא חייבים להוכיח "זיקה" לפורטוגל או קיומם של ילדים משותפים, ודי בהצגת תעודת נישואין לשם הוכחה שבני הזוג נשואים כדין לפחות 3 שנים. גם בן/בת זוג שהם ידועים בציבור זכאי/ת לאזרחות פורטוגלית אבל ההליך דורש הכנה נוספת לשם הוכחת היותם ידועים בציבור (גם בני אותו מין).

הליך קבלת האזרחות עבור בן/בת הזוג של אזרח פורטוגלי מתחיל בתהליך של רישום הנישואין והוצאת תעודת נישואין פורטוגלית. תהליך זה אורך בממוצע כשלושה חודשים ורק לאחריו ניתן לבקש את האזרחות מכוח הנישואין. גם תהליך של רכישת אזרחות מכוח נישואין אורך כשנה וחצי.

אזרחות פורטוגלית לילדים - איך?

הוצאת אזרחות פורטוגלית לילד איננה רק עבורו - היא גם עבור הילדים שעוד לא נולדו לו, שכן, החוק הפורטוגלי קובע שכל מי שנולד לאזרח פורטוגלי - מקבל אזרחות באופן אוטומטי. האזרחות הפורטוגלית תעבור במשפחה מדור לדור. דהיינו, שאם ילד בן 5 או 15 מקבל אזרחות, הילד אשר ייוולד לו בעתיד - יקבל אוטומטית אזרחות, בהליך פשוט ומהיר של רישום התינוק בשגרירות.

כאשר אדם מקבל אזרחות פורטוגלית ויש לו כבר ילדים בזמן שקיבל את האזרחות, ילדיו לא יקבלו באופן אוטומטי אזרחות ויהיה עליהם לעבור הליך של קבלת אזרחות בפורטוגל. נכון להיום, הליך זה נמשך כשנה וחצי.

החוק הפורטוגלי מקנה אזרחות לצאצאיהם של מגורשי ספרד החל מגיל 18. אם ילד הוא קטין מתחת לגיל 18, קבלת האזרחות הפורטוגלית תהיה לו בזכות היותו בן או בת של אזרח פורטוגלי. דהיינו שאם הוא קטין - יהיה על אחד מהוריו להיות כבר אזרח פורטוגלי.

מכיוון שחוק האזרחות הפורטוגלי מדבר על הצורך להוכיח "קשר לפורטוגל" או "זיקה לפורטוגל" המודרנית של הקטין, עלינו להתייחס לגילאים של הילדים שכן יש שוני ברמת ההוכחה של ה"קשר" או ה"זיקה", בהתאם לגילו של הילד:

  • אם מדובר בילד בן 16 ומעלה - רצוי לחכות עד שיתקרב לגיל 18 ואז להתחיל את ההליך על פי חוק ה"מגורשים". זאת מכיוון שרמת ההוכחה של "קשר" או "זיקה" לפורטוגל, הנדרשת על פי החוק - היא קשה או כמעט בלתי אפשרית לרוב הישראלים.
  • אם מדובר בילדים בין גיל 14 ל-16, ניתן להגיש בקשה אך נדרשת רמת הוכחה של "זיקה" - אשר במאמץ מסוים ניתן להשיג ולספק.
  • אם מדובר בילדים מתחת לגיל 14, רמת ההוכחה הנדרשת היא בסיסית ביותר.

למה הכוונה במונח "זיקה לפורטוגל" או "קשר לפורטוגל"?

למונח זה אין הגדרה חד משמעית בחוק הפורטוגלי. הוא נתון לפרשנות במועד הבדיקה של הבקשה אצל הגורמים המוסמכים הבודקים והמאשרים בפורטוגל. "זיקה" יכולה להיות חד משמעית ומובהקת כמו למשל להחזיק נכס בפורטוגל, עסק, נדל"ן, מניות בחברה, תרומות כספיות למוסד בפורטוגל וכד'. עם זאת, אין ספק שזיקה ברורה זו אינה מעשית כאשר מדובר בקטין.

לפיכך, אם מדובר בקטינים מתחת לגיל 16 נידרש להוכיח זיקה בדרגה בינונית, כגון: ידיעת השפה הפורטוגזית, לימודים בפורטוגל, הוכחת ביקורים בפורטוגל למטרות שונות, חברות באגודה או בקהילה וכד'.

ככל שהילד צעיר יותר - כך רמת ההוכחה הנדרשת פוחתת. לדוגמא, במקרה של ילדה בת 4 שאמה אזרחית פורטוגלית, הגשתי תעודת לידה פורטוגלית של האמא ודי היה בכך כדי לעמוד בדרישה להוכחת קשר לפורטוגל.

חשוב להדגיש שלא מדובר בתנאים חד משמעיים וברורים שאותם ניתן למנות, וככלל, נושא "הקשר" או "הזיקה" הוא פתוח לפרשנות.

לסיכום: ההמלצה עבור אדם שקיבל אזרחות פורטוגלית, היא לעשות אזרחות פורטוגלית גם לילדיו הקטינים וגם לבן/בת זוגו, וזאת בהקדם האפשרי, כי החוק עלול לעבור תיקון ואף החמרות שלא תמיד יהיו לטובת הישראלים, כפי שכבר קרה עם פרסום התקנות החדשות לגבי חוק מגורשי ספרד ופורטוגל, המחמיר מאד את בדיקת ה"זיקה" לפורטוגל, דבר שהביא לעצירה משמעותית בהגשת בקשות לאזרחות של ישראלים מעל גיל 18.

עורכת דין יהודית שמיר עוסקת בהוצאת אזרחות פורטוגלית לצאצאי מגורשי ספרד ופורטוגל. הכתבה באדיבות האתר: din.co.il.

*לתשומת ליבך, המידע בעמוד זה אינו מהווה יעוץ מכל סוג או המלצה לנקיטת הליך או אי נקיטת הליך. כל המסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת.