רכישת דירה חדשה מקבלן מעניקה לרוכשים אינספור יתרונות שעשויים לכלול חיבור לתשתיות חדשות, סטנדרט בנייה חדשני, בניין חדש ומעוצב שכולל לובי, חדר אשפה ושטחים קהילתיים דוגמת חדר כושר, מועדון דיירים ועוד.

לפניה ישירה אל משרד עורכי דין טרנובסקי שרית, לחץ/י כאן

מהם היתרונות ברכישת דירה חדשה מקבלן?

רוכשי דירה בבניין חדש מקבלן נהנים בין היתר מסטנדרט בנייה גבוה שכולל בין היתר תריסים חשמליים, כלים סניטריים חדשים, דלתות איכותיות, ריצוף חדש ועוד. רוב הדירות החדשות אף כוללות מרפסת שמש, חניה צמודה אחת או שתיים ומחסן. גם במישור הבטיחותי ישנם יתרונות רבים למגורים בדירה חדשה שנרכשה מקבלן, מאחר שהבניינים החדשים נבנים בהתאם לתקן מודרני לעמידות מבנים בפני רעידות אדמה ולפי תקן נגד שריפות. מעבר לכך כל דירה חדשה נבנית עם מרחב מוגן דירתי אשר לצערנו נחשב לצורך חיוני במדינת ישראל.

גמישות בתכנון הדירה ובהתאמתה לצרכי הרוכשים

יתרון נוסף ומשמעותי ברכישת דירה מקבלן הוא מתן גמישות לרוכשים בכל הקשור לתכנון הדירה והתאמתה לצרכיהם. רוב הקבלנים יאפשרו לרוכש שרכש את הדירה על הנייר, לבצע בה שינויים פנימיים דוגמת הזזת נקודות חשמל, שינוי מיקומי אסלות, שדרוג המטבח, החלפת דלתות ועוד. יתרון נוסף ברכישת דירה חדשה מקבלן, הוא האחריות שמעניק הקבלן ביחס לליקויי בנייה ולתקלות שקשורות לבניה. נוסף על כך, בכל בניין חדש שנבנה כיום קיימת מעלית אחת או יותר - דבר שמאפשר נגישות בעלי מוגבלויות ומשביח את ערך הדירה בהשוואה לדירות בבניינים ישנים ללא מעלית.

עוד יתרון ברכישת דירה מקבלן לעומת רכישת דירה יד שנייה הוא בפריסת התשלומים כאשר הרוכש אינו נדרש לשלם את מלוא התמורה תוך פרק זמן קצר כפי שקורה בעת רכישת דירה יד שנייה, אלא רשאי לפרוס את התשלום על פני כל התקופה שנותרה עד למסירת הדירה.

חסרונות ברכישת דירה חדשה מקבלן

לצד היתרונות הרבים הנלווים לרכישת דירה חדשה מקבלן, ישנם גם חסרונות לא מעטים. חשוב לציין כי לצד הפאר שבבנייה החדישה, ברוב המקרים החדרים בדירה בבניין חדש יהיו קטנים יותר ביחס לחדרים הגדולים שנבנו בעבר בדירות ישנות. יתרה מזאת, אנשים שמעוניינים לרכוש דירות קטנות של 2 או 3 חדרים יתקשו למצוא כאלו בשוק הדירות החדשות מאחר שרוב הדירות החדשות הן דירות של 4 חדרים ויותר.

מעבר לכך חשוב לזכור כי ברוב המקרים ברכישת דירה חדשה מקבלן מחיר הדירה אינו מסתכם אך ורק במחיר שנקבע בחוזה המכר מכיוון שהתשלומים צמודים למדד תשומות הבנייה. נוסף על כך, רוכש דירה בבניין חדש יצטרך לשלם גם את שכר טרחתו של עורך הדין מטעם הקבלן. רוכש שמעוניין לבצע שדרוגים שונים בדירה יצטרך לשלם תוספות תשלום שעשויות להסתכם במאות אלפי שקלים נוספים.

איחור במסירת הדירה

כאשר אדם רוכש דירה חדשה מקבלן הוא מסתכן בכך שיחולו עיכובים בהליכי הבנייה אשר יגררו עיכוב במסירת הדירה עקב סיבות שונות שלאו דווקא קשורות לבניה או לקבלן כגון אישורים מהרשויות ועוד. איחור במועד מסירת הדירה עלול לגרור עלויות נוספות עבור דיור חלופי.

חשוב לציין כי במקרים רבים בניינים חדשים נבנים באזורים מתפתחים או בשולי ערים ולכן התשתיות התחבורתיות, החברתיות, החינוכיות והכלכליות עדיין אינן קיימות בשטח או נמצאות בהליכי בניה והקמה. במקרה שהבניין הוא חלק מפרויקט שכולל מספר בניינם סמוכים, הדיירים יצטרכו לצפות גם פגיעה באיכות חייהם, בעיות תשתית ומפגעי רעש ולכלוך עד לסיום הליכי הבנייה במתחם.

למרות העובדה שכיום כל קבלן מחויב לתת בטחונות בהתאם להוראות חוק המכר לצורך הגנה על כספם של רוכשי הדירה, אם הקבלן יפשוט את הרגל, לרוכשי הדירות בבניין צפויים להיגרם נזקים שונים שכוללים עלייה במחיר הדירה, איחור במסירת הדירה שיגרור הוצאות כספיות נוספות הכרוכות במעבר מקום מגורים, תשלום שכר דירה, הובלה כפולה, תשלום דמי תיווך ועוד.

יתרונות וחסרונות ברכישת דירת יד שנייה

על פי רוב, דירת יד שנייה היא זולה יותר וכוללת חדרים גדולים יותר בהשוואה לדירה חדשה מקבלן. נוסף על כך, רכישת דירת יד שנייה יכולה להעניק לרוכש שקט נפשי מאחר שהוא אינו מסתכן בהוצאות כספיות בלתי צפויות כמו הצמדה למדד תשומות הבנייה, באיחורים במועד מסירת הדירה ובצורך להמתין להסדרת הרישום של הדירה בטאבו.

אדם שרוכש דירת יד שנייה נהנה מוודאות ביחס למועד מסירת הדירה ואינו מסתכן באיחורים במועד המסירה אשר עלולים לנבוע מעיכובי בנייה. מועד המסירה של דירת יד שנייה לרוב יהיה תוך מספר חודשים ממועד החתימה על הסכם המכר ולעיתים הדירה תימסר מידית לידי הרוכש. עוד יתרון שקיים ברכישת דירת יד שנייה הוא שהדירה כבר ממוקמת בתוך שכונה פעילה וקיימת ולא בתוך "אתר בנייה" מאובק ורועש. מאחר שמדובר בשכונה קיימת, יש בה כבישים, מדרכות, תחבורה ציבורית ואת כל יתר השירותים החיוניים כולל שירותי חינוך, בריאות, רווחה, כלכלה ועוד.

יתרון נוסף ברכישת דירת יד שנייה הוא שגודל החדרים בדירות מסוג זה הוא לרוב גדול משמעותית בהשוואה לחדרים בדירות חדשות מקבלן. מעבר לכך, אדם שמעוניין בדירת 2 או 3 חדרים יתקשה למצוא כזו בשוק הדירות החדשות ולכן יצטרך לרכוש דירה יד שנייה.

היעדר מרחב מוגן דירתי ועמידות לרעידות אדמה

מאחר שהחוק המחייב בניית ממ"ד בכל דירה התקבל רק בשנת 1991, לאחר מלחמת המפרץ, בחלק גדול מהדירות שנבנו לפני כן אין ממ"ד. נוסף על כך, בחלק מהבניינים הישנים אין מעלית ולובי מפואר ולא תמיד יש חניה צמודה לדירה או חניה שרשומה בטאבו.

חסרון נוסף ברכישת דירת יד שנייה הוא סטנדרט הבנייה המיושן שלפיו הוקמו בניינים אלו, היעדר עמידות לרעידות אדמה וקיומן של תשתיות מיושנות שעלולות להתקלקל עקב בלאי טבעי. מאחר שברכישת דירת יד שנייה אין אחריות ביחס לדירה, הרוכש עלול להסתכן בכך שיישא בתשלום עבור תיקון תקלות שמקורן בבלאי טבעי.

 

עורכת דין שרית טרנובסקי עוסקת בדיני מקרקעין ונדל"ן, ייצוג רוכשי דירות במכירת ורכישת דירה חדשה מקבלן ודירת יד שנייה, מיסוי מקרקעין ועוד. הכתבה באדיבות האתר: din.co.il.

*לתשומת ליבך, המידע בעמוד זה אינו מהווה יעוץ מכל סוג או המלצה לנקיטת הליך או אי נקיטת הליך. כל המסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת.