לאחרונה אזרחים ישראלים רבים שמבקשים לממש את זכאותם לאזרחות צרפתית מכוח הורשה נתקלים בקשיים מול הרשויות הממשלתיות ומול הרשויות המנהליות. ישראלים אשר מעוניינים לרכוש אזרחות צרפתית בעקבות נישואים עם אזרח צרפתי מחויבים אף הם לעמוד בדרישות מוגברות שכוללות בין היתר:

  1. מתן אזרחות צרפתית לבני זוג של אזרחים צרפתיים הוגבל מהותית באמצעות העלאת רמת הקושי של מבחן השפה ודרישה כי המועמד ינסח חיבור בצרפתית, דבר שמחייב לשלוט בשפה הצרפתית ברמה טובה ואף מעבר לכך.
  2. מאחר שצרפת סוגרת את דלתותיה רוב מבקשי האזרחות הצרפתית מכוח נישואין לא יוכלו לממש את זכאותם אם בן הזוג הצרפתי לא עבר קודם בעצמו הליך של אישור אזרחות צרפתית מול בית המשפט בצרפת. כך, בן הזוג הצרפתי נאלץ לעבור הליך ארוך והמסכן את זכאותו רק כדי שבן זוגו הישראלי יוכל גם הוא לקבל את הזכאות לאזרחות צרפתית מכח נישואין.

חשוב לציין כי למרות האמור לעיל, עדיין ניתן להתגבר על הקשיים ולממש את הזכאות לאזרחות צרפתית וזאת כל עוד החוק הצרפתי לא השתנה והקריטריונים לקבלת האזרחות לא הוחמרו אף יותר.

אדם שמעוניין לקבל אזרחות צרפתית מכוח הורשה יכול לבחור בין שתי אפשרויות פעולה. האפשרות הראשונה נחשבת לדרך המלך ומתבצעת על ידי רישום בקונסוליה הצרפתית.

לפניה ישירה אל עו"ד ונוטריון ג'ולי דניאל, לחץ/י כאן

הסדרת זכאות לאזרחות צרפתית מול הקונסוליה הצרפתית בישראל

דרך המלך לקבלת אזרחות צרפתית היא הסדרת זכאות לאזרחות מול הקונסוליה הצרפתית בישראל, כלומר מול הקונסוליה הצרפתית בירושלים ומול הקונסוליה הצרפתית בתל אביב.

מבקש אזרחות אשר מופיע ב"ספר משפחה" הצרפתי של הוריו יוכל לממש את זכאותו ולקבל אזרחות צרפתית בכפוף לעמידתו בתנאים הבאים:

  1. המבקש הוכיח שההורה הצרפתי נרשם בעבר בקונסוליה הצרפתית או החזיק בדרכון צרפתי.
  2. המבקש רשום בספר המשפחה של הוריו בהיותו קטין (לפני שהגיע לגיל 18).
  3. המבקש הוכיח כי בשנים האחרונות הונפק עבורו או עבור הוריו דרכון ביומטרי צרפתי אשר פג תוקפו או תעודת זהות ביומטרית צרפתית.
  4. הקונסוליה הצרפתית תערוך בדיקה ביחס למקור הזכאות הצרפתית של המבקש, כלומר האם המסמכים שבידיו או בידי הקונסוליה מאפשרים לאתר את מקור הזכאות.

מבקש אזרחות אשר אינו רשום ב"ספר משפחה" צרפתי של הוריו אשר עבר את גיל 18 נדרש לעבור הליך של אישור אזרחות מול בית המשפט בצרפת.

המבקש יצליח להסדיר את מעמדו ולממש את זכאותו מול הקונסוליה רק אם ההורה רשם אותו בספר המשפחה הצרפתי בהיותו קטין ואם הוא מוכיח כי ההורה או אחד מההורי הורים (מקור הזכאות) נולד בצרפת או אלגיר כדור שני ברציפות או התאזרח וקיבל אזרחות צרפתית מכח החלטה ממשלתית.

לפיכך, כאשר הדבר אפשרי, מומלץ שההורה הצרפתי יעדכן את מעמדו מול הקונסוליה הצרפתית, יחדש את הדרכון הצרפתי שלו, ירשם בקונסוליה הצרפתית ויגיש בקשה לתעודת זהות ביומטרית צרפתית. באופן כזה, הסיכויים של ילדיו לממש את זכאותם לאזרחות צרפתית יעלו כאשר הם יחליטו לפנות לרשות הקונסולרית.

אפשרות נוספת לקבלת אזרחות צרפתית - ניהול הליך משפטי לפי הדין הצרפתי

אם מבקש האזרחות מתקשה לממש את זכאותו מול הקונסוליה הצרפתית, הוא ייאלץ לפנות לדרך השנייה ולפתוח בהליכים משפטיים אשר בסופם הוא יוכל לקבל אישור בדבר זכאותו לאזרחות צרפתית מבית המשפט בצרפת. יובהר כי בידי המבקש נתונה האפשרות לבחור בין הליך מנהלי לבין הליך שיפוטי, כאשר בשני המקרים רצוי לקבל ייצוג על ידי עו"ד מקצועי, מיומן ומנוסה בתחום האזרחות הצרפתית הבקיא בהוראות הדין הצרפתי.

המלצתנו היא לפתוח בהליך שיפוטי בבית המשפט המחוזי בצרפת מכיוון שהליך כזה נחשב לקצר יותר בהשוואה להליך מנהלי. מעבר לכך, פסק דינו של בית המשפט המחוזי שייקבע את הזכאות יהיה תקף כלפי כל רשויות המדינה, חלוט ותקף כלפי המבקש ועבור כל צאצאיו, ואילו ההחלטה המנהלית תהיה תקפה אך ורק כלפי המבקש.

כחלק מההליכים המשפטיים, מבקש האזרחות יידרש להציג תעודות רבות, מהמרשמים הצרפתיים וממדינות דוגמת טוניס, מרוקו או אלג'יר. את התעודות הללו ניתן להשיג אך ורק באמצעות משרדי עורכי דין בעלי קשרים מקומיים והשגתן לרוב אורכת פרק זמן ממושך יותר בהשוואה לפרק הזמן הנדרש להשגת תעודות מישראל או מצרפת. על כן, לפני שפותחים בהליך רצוי להשיג את כל התעודות הנחוצות מבעוד מועד כדי להימנע מדחיית התביעה עקב חלוף המועד שנקבע על ידי בית המשפט בצרפת.

ליווי משפטי של עו"ד שבקיא בדין הצרפתי יסייע לזרז את הליך קבלת האזרחות

משרד עו"ד ונוטריון ג'ולי דניאל ממקד את פעילותו אך ורק בתחום הדין הצרפתי , ובפרט בדין אזרחות צרפתית - לצורך ליווי בתביעות אזרחות צרפתית . משרד עו"ד ג'ולי דניאל מציע שירות מקצועי, אחראי ואמין בכל שלב לאורך ההליכים לקבלת אזרחות צרפתית, וכל זאת בעלות הוגנת.

עו"ד ג'ולי דניאל (צילום: ערוץ i24 מהדורה בצרפתית)
עו"ד ג'ולי דניאל | צילום: ערוץ i24 מהדורה בצרפתית

לקוחותינו נהנים בעקביות מניסיון עשיר, ידע משפטי רחב ועדכני ושירות אדיב של עורכי דין ישראלים וצרפתים. בעלת המשרד עו"ד ג'ולי דניאל חברה בוועדת הקשר פריז-ישראל (מייצגת את לשכת עורכי הדין של פריז) ובכך המשרד מקושר באופן הדוק עם לשכת עורכי הדין של פריז. כמו כן, משרדנו עובד בשיתוף פעולה עם משרד עורכי דין מקומי בפריז ועם אנשי קשר מקומיים בטוניס, במרוקו ובאלג׳יר, כך שלקוחותינו נהנים מאפשרות לקבל את התעודות הנחוצות ממדינות אלה באופן יעיל ומהיר. הכתבה באדיבות האתר: din.co.il.

*לתשומת ליבך, המידע בעמוד זה אינו מהווה יעוץ מכל סוג או המלצה לנקיטת הליך או אי נקיטת הליך. כל המסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת.