עתירה נגד מתווה התו ירוק הוגשה היום (ראשון) לבג"ץ. מגישי העתירה דרשו מבג"ץ לקיים דיון דחוף בנושא החלת התו הירוק, וטענו כי "'מבצע החיסונים' הפך לכדי מסע כופה ודורסני רחב היקף, שהשתלט כמעט על מלוא תחומי פעילותו של הפרט".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

העותרים פנו בג"ץ לקראת טקסי הזיכרון לשואה ולחללי צה"ל ודרשו לא להחיל את התו בטקסים. הם טענו כי התו הירוק יוצר אפליה וגורם לעוול לניצולי השואה ולמשפחות השכולות שלא התחסנו ולא יוכלו להשתתף בטקסים. העותרים מסרו כי "חלילה לנו להפוך את התו הירוק לטלאי הצהוב הזכור לשמצה".

העתירה הוגשה בשם שתי עמותות – "מגן לחופש פרט" ו-"מודל היגיון בריא", המיוצגות על ידי עורכי הדין ירון דוד, שירלי הגדיש וריטה פרייס. כמו כן צורפה לעתירה חוות דעת הגורסת כי מחלת הקורונה במגמת דעיכה בישראל וכי לא נשקפת סכנה למחוסנים מאלו שאינם מחוסנים.  

אסתר חיות בדיון על חוק הלאום בבגצ‎ (צילום: ערוץ הכנסת)
נשיאת העליון חיות. | צילום: ערוץ הכנסת

פרופסור צבי בנטואיץ', חבר מועצת החירום הציבורית למשבר הקורונה, שלקח חלק בחוות הדעת שהגישו העותרים מסר כי "העתירה לבג"ץ הוגשה במטרה להביא לתיקון העוול שנגרם לאזרחי מדינת ישראל בהתנהלות הממשלה בכל הקשור לתו הירוק, התנהלות בה הממשלה ממשיכה לפגוע באופן חסר תקדים בזכויות היסוד של אזרחי המדינה תוך שימוש באמצעים בלתי דמוקרטיים ובלתי חוקיים".

עוד טענו העותרים כי "באמצעות העתירה, מבקשים העותרים כי בית המשפט יבטל את מתווה 'עידוד החיסונים' שהפך 'אות ירוק לתו הקלון' המעודד הלכה למעשה מדיניות פוגענית וחסרת תקדים", וקראו לבג"ץ "לא להתנער מאחריותו בהגנה על חוקי היסוד וישיב את זכויותיהם וחירותם של אזרחי ישראל".