הליך גירושין מלווה במקרים רבים במאבקים קשים ומרים המבוססים על מטענים רגשיים וכעסים שהצטברו במהלך החיים המשותפים. לא פעם כאשר מדובר בגירושין של הורים לילדים, הסכסוכים נוגעים בין היתר לשאלת המשמורת על הילדים וזמני השהות איתם.

מטבע הדברים, מדובר בנושאים טעונים אשר עלולים להוביל להסלמת הסכסוך הנובע מהפרידה. לעתים אחד מההורים או שניהם אינם משכילים להבחין בין טובת הילדים המתבטאת בקשר טוב ותקין עם כל אחד מהם ובין הכעסים שהם חווים זה כלפי זה, והילדים מוצאים עצמם נגררים אל שדה הקרב ומעורבים בעל כורחם בהליכים המשפטיים ובמטרות המנוגדות של הוריהם.

ישנם מצבים שבהם על רקע הגירושין, אחד ההורים דורש מהילדים לבחור צד או מסית אותם כנגד ההורה השני. הדבר יכול לגרום לניכור של ממש ללא סיבה או הצדקה ממשית. איך ניתן להתמודד עם התופעה הזאת ולמנוע את המצב לפני שהוא מסלים?

לפנייה ישירה אל משרד עו"ד בר-זהר ושות', לחץ/י כאן

מהי תופעת הניכור ההורי ומהן השלכותיה על הילדים ועל הוריהם?

מדובר בתופעה מוכרת שבה הילדים נאלצים לבחור צד בסכסוך שבין הוריהם, כאשר ההורה המסית משתמש בהם ככלי מיקוח בהליך הגירושין, לעתים במטרה לסחוט את הצד השני ולעתים פשוט כדי לפגוע בהורה השני ולנקום בו.

כך נוצר נתק בין ההורה השני ובין ילדיו, אשר עלול להסלים ולהימשך שנים רבות אם המצב לא יטופל בזמן. ילדים עם הורה מסית ומנכר נוטים להאמין באופן מוחלט לדבריו ולעוות את המציאות תוך אובדן החשיבה העצמאית.

השלכות הניכור ההורי עלולות להיות חמורות ולהותיר נזק נפשי בקרב הילדים למשך שנים רבות ואף לכל ימי חייהם. במקרים קיצוניים הקשר עם ההורה השני ינותק לחלוטין. מדובר בפגיעה של ממש בילדים עצמם, אשר לצורך התפתחותם התקינה זקוקים לקיים מערכת יחסים תקינה ומיטיבה עם שני הוריהם. מסיבה זו חשוב לטפל בתופעה מוקדם ככל הניתן.

מתי כדאי לפנות אל בית המשפט ומהן סמכויותיו לפעול במקרים של ניכור הורי על רקע סכסוך גירושין?

חשוב לדעת כי לבית המשפט לענייני משפחה מגוון אפשרויות לפעולה במקרה של ניכור הורי, וכדאי מאוד להשתמש בכלים אלה ולפעול להצלת הקשר עם הילדים בשלב מוקדם ככל שניתן, כדי שהקרע לא יילך ויגדל ואז יהיה קשה יותר לאחות אותו.

העיתוי והתזמון בטיפול במקרים אלה הם החשובים ביותר כדי למגר את התסמונת. לא פעם התבצעו פניות אל בית המשפט בשלב מאוחר מדי, או שההליכים התנהלו באופן אטי מדי. ככל שחולף זמן רב יותר, כך הסיכוי קטן מזער את הנזקים ולפעמים במקרים קיצוניים כבר לא ניתן עוד להשיב את הגלגל לאחור, כך שהקשר בין ההורה והילדים כבר אבד.

פנו אל בית המשפט לענייני משפחה ללא דיחוי כדי לטפל בניכור ההורי

על כן, חשוב לפנות באופן דחוף אל בית המשפט ולא להתמהמה, בבקשה למנות פסיכולוג מומחה אשר יוכל לאבחן את תסמונת הניכור ההורי בשלב כמה שיותר מוקדם, וזאת באמצעות שיחות עם הילדים וזיהוי הסתתם כנגד אחד מהוריהם על ידי ההורה השני.

מעבר לכך, חשוב לדרוש לקיים את זמני השהות עם הילדים, ולשהות במחיצתם זמן רב ככל שניתן, תוך הקפדה על עמידה בזמנים ודרישה מהצד השני לקיים את הזמנים שנקבעו כהלכתם, תוך עירוב בית המשפט במקרה הצורך.

כמו כן, כדאי להגיש בקשה לבחינת המקרה על ידי רשויות הרווחה, כדי שיוגש תסקיר מפורט אודות מצב בני המשפחה וכן יוגשו המלצות קונקרטיות בנוגע לקיום הסדרי הראייה וכן המלצות בנוגע לטיפולים זוגיים או משפחתיים שיוכלו להיטיב את המצב. במקרים קיצוניים, כדאי לשקול הגשת בקשה אל בית המשפט לקבלת המשמורת.

ילדים זקוקים לקשר טוב ויציב עם שני ההורים, ללא קשר לסכסוך שקיים בין ההורים

תופעת הניכור ההורי במסגרת הליכי גירושין מתרחשת ופוגעת בכל שכבות האוכלוסייה, בכל המגזרים ובכל הדתות, כאשר ההורה המסית יכול להיות האם או האב. הנפגעים העיקריים מתופעה זו הם הילדים עצמם, כאשר לעתים מדובר ממש בהתעללות נפשית המותירה צלקות אשר מלוות אותם במשך כל ימי חייהם ועלולות לפגוע גם בקשרים שינהלו בעצמם בעתיד עם בני זוגם וילדיהם.

מחקרים פסיכולוגיים מראים באופן ברור כי ילדים צריכים וזקוקים לקשר מיטיב עם שני ההורים, גם אם ההורים נפרדו והם מקיימים איתם קשרים נפרדים ולא במסגרת תא משפחתי אחד. מעבר לכך, הניכור ההורי עלול לגרום להורה לאבד את הקשר עם ילדיו.

על כן, חשוב להילחם על הקשר עם הילדים, גם אם ההסתה כבר בעיצומה וגם אם נאמרות אמירות קשות ומתבצעים מעשים אשר פוגעים בכם. הילדים זקוקים לכם ואוהבים אתכם, גם אם המצב מורכב ולא פשוט.

כיצד כדאי לפעול כדי לטפל בזכויותיכם?

אם נקלעתם להליך גירושין לא פשוט הכרוך במאבקים קשים, ויש לכם אפילו חשד קל כי הילדים מוסתים על ידי ההורה השני, והמצב עלול להוביל בהמשך לניכור של ממש, ההמלצה החשובה ביותר היא לפעול ללא דיחוי.

כדי לוודא שאתם עושים את כל מה שניתן במסגרת ההליכים המשפטיים, כדאי לקבל ליווי מעורך דין עם ניסיון בטיפול בהליכי גירושין וידע רחב בהתמודדות משפטית עם תסמונת הניכור ההורי.

משרד עו"ד בר-זהר ושות' הוא משרד ותיק, מוביל ובעל מוניטין רב בתחום דיני המשפחה וליווי בתיקי גירושין וסכסוכים משפחתיים, כמו גם בתחומים אחרים כגון דיני עבודה, מסחרי וקניין רוחני, כאשר מאחוריו מאות תיקים וייצוג דמויות מוכרות בתקשורת. הכתבה באדיבות אתר עורכי הדין LawGuide.

*לתשומת ליבך, המידע בעמוד זה אינו מהווה יעוץ מכל סוג או המלצה לנקיטת הליך או אי נקיטת הליך. כל המסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת.