באופן עקרוני, כספים שמקורם בזכייה בהגרלה יחולקו שווה בשווה בין בני זוג שמחליטים להתגרש, גם אם רק אחד מהם קנה את הכרטיס והשתתף לבדו בהגרלה. זאת כל עוד מדובר בזכייה שאירעה עוד בזמן הנישואין כך שכספי הזכייה נחשבים חלק מהרכוש המשותף. אך מה קורה אם בן הזוג שזכה הסתיר זאת, והדבר מתגלה שנים רבות לאחר הזכייה, ואף לאחר שניתן פסק דין בנוגע לחלוקת הרכוש?

לאחרונה נדונה בבית המשפט לענייני משפחה תביעתה של אישה, אשר דרשה לקבל מחצית מכספי הזכייה בלוטו של בעלה לשעבר, 25 שנים לאחר הזכייה. השניים התגרשו ב-2012 ולפני חמש שנים ניתן פסק דין בעניין חלוקת הרכוש ביניהם. כעת דרשה מהגרוש ארבעה מיליון שקלים, לאחר שלפי טענתה גילתה שבעלה הסתיר ממנה במשך כל השנים שזכה בלוטו.

ואולם, השופט הכריע כי האישה אינה יכולה עוד להגיש תביעות רכושיות לאחר שכבר ניתן פסק דין חלוט בעניין זה. עוד קבע השופט כי תביעתה התיישנה, מאחר שכבר ב-1994 גילתה שזכה בכספים אך בכל זאת הגישה את התביעה רק עכשיו. על כן הוא דחה את התביעה על הסף, וחייב את האישה בתשלום הוצאות המשפט בסך של עשרת אלפים שקלים.

יש לכם שאלה בנושא חלוקת רכוש? לחץ/י כאן

האישה טענה כי בעלה לשעבר הסתיר ממנה את הזכייה ודאג שלא תקבל אפילו אגורה שחוקה אחת

במסגרת תביעתה טענה האישה כי במשך כל שנות נישואיהם, היא נתנה אמון מלא בבעלה וחלקה איתו הכול. בשנת 1994 עוד כשהיו נשואים, הגיעה לאוזניה שמועה כי זכה בכסף רב בלוטו, אולם הוא הכחיש את הדברים והיא האמינה לו שמדובר ברכילות בלבד. ההסתרה נמשכה גם כאשר נישואיהם עלו על שרטון והם החלו בהליכים משפטיים לגבי חלוקת הרכוש.

למעשה, טענה האישה, היא קיבלה אסמכתה לכך שהגרוש הפקיד לחשבונו יותר משני מיליון שקלים רק בשנת 2014, אף על פי שההפקדה בוצעה כבר בשנת 1992. כך גילתה שבמשך שנים רבות בעלה לשעבר רימה אותה והתנהל בצורה לא ישרה ותוך הטעיה מכוונת. מאחר שרכש את הכרטיס שזכה בהגרלה בזמן שהיו נשואים, טענה לסיכום, היא זכאית לקבל מחצית מכספי הזכייה.

הגבר טען כי הכספים כבר הושקעו ברכישות משותפות, וכי גרושתו ידעה על הזכייה בזמן אמת

טענתו העיקרית של הגרוש הייתה כי יש לדחות את התביעה על הסף. לגרסתו, עברו כבר שנים של הליכים משפטיים ביניהם, לרבות בעניין חלוקת הרכוש, וגרושתו אינה יכולה לתבוע כעת עוד כספים. בייחוד כאשר עוד לפני שניתן פסק הדין על חלוקת הרכוש היא ידעה על כספי הזכייה אולם לא תבעה אותם כבר אז.

לדבריו אלו הוסיף הגרוש כי כבר עשור אשתו לשעבר מטרידה אותו בהליכים שונים ומשונים בבתי המשפט, ומכל מקום ידעה בזמן אמת שזכה בלוטו ושהכספים הושקעו במשק הבית המשותף וכבר אינם קיימים עוד.

בית המשפט: איזון המשאבים שנקבע לפני חמש שנים הוא סופי ולא ניתן לערער עליו

בנסיבות המקרה הזה, קבע השופט, יש לדחות את התביעה על הסף. זאת מכיוון שסוגיית חלוקת הרכוש כבר תמה באופן סופי בפסק הדין שניתן לפני חמש שנים, וכן מכיוון שכבר חלה התיישנות על עילת התביעה הנוכחית.

לעניין פסק הדין בדבר איזון המשאבים וחלוקת הרכוש, הבהיר השופט, התביעה שהגישה בשעתו האישה הייתה תביעה רכושית, ובמסגרתה נערך איזון של כל הנכסים שנחשבו משותפים, כאשר כל אחד מבני הזוג קיבל מחצית מאותם נכסים. אם האישה רצתה לקבל מחצית מכספי הזכייה, היה עליה לתבוע כבר אז את זכותה.

למה האישה לא הגישה את תביעתה במועד מוקדם יותר?

אף על פי כן ולמרות מסמכים שהוכיחו כי ידעה על זכייתו של בעלה לשעבר בלוטו, היא לא תבעה את חלקה באותה עת. ככל הנראה היא בעצמה הייתה סבורה כי הכסף כבר לא קיים או הושקע בבית המשותף. יתרה מכך - נקבע כי היא זכאית למחצית מאותו בית אף שנבנה על קרקע שקיבל הבעל בירושה, וזאת בין היתר על סמך אותה זכייה בלוטו.

לא נוצרה כאן כל עילה לתביעה חדשה, הוסיף והבהיר השופט. לא ניתן לנהל הליך חוזר בעניין שנפסק כבר לפני חמש שנים, ואין כל הבדל מבחינה זו אם מדובר בכספים שהגיעו מזכייה בהגרלה או בכספים אחרים כגון חסכונות, קרנות השתלמות, קופות גמל וכדומה.

מעבר לכך, עילתה של התביעה התיישנה, סיכם השופט. לאור מסקנותיו, הוא דחה את התביעה על הסף וחייב את האישה לשלם את הוצאות המשפט של בעלה לשעבר, בסכום של עשרת אלפים שקלים.

תלה"מ 28661-01-17

הכתבה באדיבות אתר עורכי הדין לחלוקת רכוש בגירושין LawGuide

*לתשומת ליבך, המידע בעמוד זה אינו מהווה יעוץ מכל סוג או המלצה לנקיטת הליך או אי נקיטת הליך. כל המסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת.