הוא היה עד לא מזמן עד המדינה בפרשת הברנוער - האיש שהתיק שקרס התבסס על גרסתו. אבל עכשיו הוא כבר יושב בכלא אחרי שמעצרו הוארך שוב ושוב. בשיחה עם אחד מקרוביו, שהגיעה לידי חדשות 2 Online, מנסה האיש לטעון שהמשטרה היא זו שהורתה לו להקליט ולהפליל את חגי פליסיאן - ואומר שהפקירו אותו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני בן אדם מת גם ככה. לא אכפת לי מה יהיה", אומר העד לשעבר בשיחה המוקלטת. "בסיפור הזה כולם הפסידו: הפליסיאינים, אני, המשטרה, כולם הפסידו בסיפור הזה. כולם יוצאים פה נפגעים".

לדבריו, כבר מהחקירה הראשונה הוא ביקש להיבדק במכונת אמת: "מה יוני חג'ג' (קצין החקירות שהופקד על התיק - מ.ח.) אומר לי? 'אני גם יכול ללכת למכונת אמת ולצאת דובר שקר' - אז אמרתי לו: 'בעיה שלך'".

"כל מה שעשיתי היה בהוראת המפעילים שלי"

העד הואשם בבית המשפט לאחר שעל פי החשד שלח הודעות לחגי פליסיאן, שבהן הנחה אותו לכאורה לומר משפטים שיפלילו אותו ברצח. זאת, תמורת סכום כסף וכדי שהמשטרה תוכל לעצור ולהאשים את האחרון.

"אני אגיד את זה עכשיו וגם אגיד לתקשורת: כל מה שעשיתי זה בהוראה מהמפעילים, מהמפעיל שלי", טוען עד המדינה לשעבר. "מישהו עד היום שמע את הצד שלי? חגי אמר 'עשינו עבודה נקייה' והם טוענים שאני אמרתי להגיד. איפה זה? תראו לי! אין את זה. אין.. אין... יש רק את ההודעות האלה".

לדבריו, בחקירת המחלקה לחקירות שוטרים שנערכה בימים האחרונים, הוא ציין בפני החוקרים כי המפעילים שלו מטעם הימ"ר שלחו אותו לפליסיאן במיוחד כדי שהוא יתכנן איתו "עוקץ" - וכך יודה חגי ברצח. "מחקתי את ההודעות והסברתי למה אני מוחק הודעות, וחשבתי שכל ההודעות ששולחים לי רואים את זה, כי זה משטרה. אני לא מכחיש".

נוקה מכל חשד. חגי פליסיאן
חגי פליסיאן עם שחרורו | צילום: גדעון מרקוביץ, פלאש 90

"חגי הוא הרוצח. המשטרה עושה ממנו מלאך"

בעקבות החשד לבידוי הראיות, חגי פליסיאן, שהואשם ברצח בעקבות עדות עד המדינה וישב תשעה חודשים בכלא, שוחרר ממעצר וכתב האישום נגדו בוטל. עם זאת, עד המדינה לשעבר עדיין עומד על כך שפליסיאן הוא זה שביצע את הרצח המחריד בברנוער: "המשטרה מוציאה אותו מלאך. בעדות הראשונה הוא אומר שידע שהכל מוקלט ובעדות השנייה למדובבים הוא אומר שהוא מצר על כך שהוא הביע אמון בעד המדינה, ושהוא התוודה בפניו על הרצח ושרף את הבגדים ואת זה..".

אמנם מאז התפוצצות הפרשה וקריסת התיק הוא לא היה חשוף במידה רבה לעיתונות - אך מבין איך דמותו הצטיירה: "עכשיו בטח ממני עשו... אני לא יודע, לא ראיתי כותרות בזמן האחרון, אבל ממני עשו חלאת אדם, הא? לקחו אדם שבא לעזור למדינה, הכניסו אותו לבית סוהר ושחררו רוצח".

לא ברור מה יהיה העונש שיוטל על העד בבית המשפט - אך הוא בטוח כי הוא ה"שעיר לעזאזל" בתיק: "הולכים לדפוק לי את התיק הזה. אני מודע לזה. אבל אני עוד אופטימי, אני אומר: אם אני נופל - הם (המשטרה) נופלים איתי".

זירת הרצח בברנוער (ארכיון)
זירת הרצח בברנוער. אוגוסט 2009 | צילום: AP, חדשות

כתב האישום נגד עד המדינה: הטעה את פליסיאן - ושילם לו בתמורה

על פי כתב האישום שהוגש נגדו לפני עשרה ימים, במהלך תקופת הפעלתו כעד מדינה, ניהל הנאשם ערוצי תקשורת מקבילים עם חגי פליסיאן, כאשר אחד מהם נסתר מאנשי המשטרה ובו הציע לפליסיאן ליטול חלק בתוכנית לפיה הוא ישלח מסרון ויוקלט כשהוא אומר דברים, אשר תוכנם יוכתב לו מראש ויקשרו אותו לאירוע. על פי כתב האישום, הוא הטעה את פליסיאן לחשוב כי ההקלטה והמסרון ישמשו אותו למטרות רווח בלבד והבטיח לחגי 4,000 ש"ח תמורת שיתוף הפעולה.

עוד נטען כי העד גרם לפליסיאן לומר דברים על מנת שיראו כהתוודות מוקלטת ברצח, הוא מסר את ההקלטה שביים לחוקרי המשטרה וטען בפניהם כי חברו אחראי לירי הקטלני. על בסיס "ראייה" זו, בנוסף לידיעות כוזבות אחרות שמסר העד, הוגש נגד פליסיאן כתב האישום בגין הרצח.

הרצח במועדון הנוער הגאה ברנוער בתל אביב התרחש במוצאי שבת 1 באוגוסט 2009. אז, רעול פנים נכנס למועדון, ורצח ביריות שני צעירים - ניר כץ וליז טרובישי ז"ל - ופצע עוד 11 בני אדם.

במשטרה מכחישים מכל וכל את טענות עד המדינה לשעבר ואומרים כי הן מופרכות.