בית המשפט המחוזי בתל אביב החליט טרם כניסת השנה היהודית החדשה, כי הסופר יורם קניוק הוא חסר דת, ויוכל להירשם ככזה במרשם האוכלוסין בישראל. היום פורסם פסק הדין באופן רשמי.

קניוק, בן 81, לפי פסק הדין - מעולם לא הגדיר עצמו כיהודי דתי ולא הקפיד לשמור על מצוות. עקב נישואיו לנוצרייה, הוגדר נכדו כ"חסר דת". תחילה הוגדר הנכד כנוצרי אמריקני, כפי שמוגדרת אמו, בתו של קניוק שנולדה בישראל, שאמה נוצרייה אמריקנית. אולם, לאחר דרישה, שונה הסטטוס של הנכד לחסר דת. בקשתו של קניוק להשוות את מעמדו לזה של נכדו, ולהגדירו גם כן כ"חסר דת" נדחתה בתחילה על ידי מרשם האוכלוסין.

בתגובה הגיש קניוק עתירה כנגד משרד הפנים לבית המשפט. בכתב התביעה כתב הסופר כי "אני היום למעלה מבן 81, לא בריא, ומאוד מבקש לקבל החלטה בענייני בקרוב מאוד... בקשתי חשובה לי מאוד".

בפסק הדין קבע סגן נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, גדעון גינת, כי "החופש מדת הינו חופש הנגזר מכבוד האדם, המוגן בחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו". השופט נימק כי לטעמו, "לאחר חקיקת חוקי היסוד ובמיוחד חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, אין זה מן הראוי להטיל נטלי הוכחה על המבקש להגדיר עצמו כ'חסר דת', כאשר הסוגיה הינה סוגית הגדרה עצמית מכוח הזכות לכבוד. השאלה היחידה הטעונה הכרה היא האם הוכיח התובע את רצינות כוונותיו... איני רואה צורך להטיל על המבקש נטל מלבד הבאת בקשתו בפני בית המשפט".

"מדובר בהחלטה בעלת משמעות היסטורית", אמר אתמול קניוק לעיתון "הארץ" בהתרגשות. "בית המשפט נתן לגיטימציה לכל אדם לחיות לפי מצפונו בארץ הזאת, כשהוא קבע שכבוד האדם וחירותו פירושו שאדם יכול להחליט על הגדרתו העצמית ועל זהותו, כך שאני יכול להיות חסר דת אבל יהודי בלאום שלי. אני כל כך מתרגש מזה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק