צפו בשידור הישיר מבית המשפט
שהה בדיון רק מספר דקות. ליברמן, היום | צילום: חדשות 2

המילים מדינת ישראל נגד אביגדור ליברמן מקבלות היום תוקף רשמי עם הדיון הראשון במשפטו של שר החוץ לשעבר ויושב ראש ישראל ביתנו. ליברמן נאשם במרמה והפרת אמונים על חלקו בפרשת השגריר בבלרוס, שבה - לפי הפרקליטות - פעל למנות את זאב בן אריה לנציג ישראל בלטביה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הדיון בבית המשפט השלום בירושלים נמשך דקות ספורות וכלל את הקראת כתב האישום והודעה מצד סנגוריו של ליברמן - הכופר באישומים נגדו. קיימת הסכמה על העובודת בין עורכי דינו של ליברמן לאנשי הפרקליטות, אך שר החוץ לשעבר ונציגיו טוענים כי לא מדובר בעבירה פלילית.

ליברמן קיווה תחילה כי ההליך המשפטי יהיה מהיר, בכדי שיאפשר לו לשוב ולכהן כשר בכיר, אולי אף במשרד החוץ עצמו. עם זאת, הדיון הבא במשפט נקבע רק לסוף אפריל, 25 בחודש, לאחר חג הפסח. הדיונים הבאים נקבעו ל-30 באפריל, 2 במאי וכך הלאה.

נציגת הפרקליטות בדיון ציינה באולם המשפט כי אם יורשע ליברמן בפרשה, המדינה עשויה לדרוש את העונש המירבי הקבוע בחוק, שיכול גם להוביל למאסר בפועל. ליברמן מכהן לפי שעה כיושב-ראש ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, אך לא יוכל לחזור מתפקידו כשר אלא אם יזוכה בתיק.

נציגיו של ליברמן מנגד ציינו כי אין להם טענות או הערות על עובדות כתב האישום, וכי ניתן לעבור היישר לשלב ההוכחות, ולזימון העדים. הדיונים הללו כאמור, יחלו בעוד כחודשיים, ועורכי דינו של ליברמן העריכו כי לא יזדקקו למועדי דיון רבים.

הרקע לאישום: פרשת השגריר מבלרוס

בעת שהוצב במינסק חשף בן-אריה באוזני ליברמן את תוכן הפנייה שקיבל ממשרד המשפטים על חקירה אחרת שהתנהלה אז נגד שר החוץ לשעבר, כשמסר לו פתק ובו פרטי חברה שהתנהלותה נבדקה.

הרכב מיוחד של שלושה שופטים דן בתיק. בימ
הרכב מיוחד של שלושה שופטים דן בתיק. בימ" | צילום: חדשות 2

עורכי דינו של ליברמן כופרים בהאשמות המיוחסות לו - ובהמשך, ייקבעו השופטים את מועדי הדיונים בתיק - בניסיון לזרז את התנהלותו ולסיימו בהקדם האפשרי. בדצמבר האחרון, זמן קצר אחרי הודעת היועץ המשפטי לממשלה על הכוונה להעמידו לדין, הגיש ליברמן את התפטרותו מתפקיד שר החוץ והביע תקווה שהדיון המשפטי בפרשה ימוצה עד לבחירות שנערכו לפני כשלושה שבועות.

אילון: "ליברמן לא צריך להמשיך בתפקיד שר החוץ"

בעקבות עדות שמסר דני אילון - מי ששימש סגנו במשרד החוץ והודח מרשימת ישראל ביתנו - הוחמר כתב האישום נגד ליברמן. הראשון השתתף אתמול באירוע "שבתרבות" וניצל את ההזדמנות כדי לתקוף בחריפות את ליברמן - כיממה טרם פתיחת משפטו.

דני אילון. תקף
דני אילון. תקף | צילום: חדשות 2

"ליברמן לא זכה לאמון הקהילה הבינלאומית ועל כן לא צריך להמשיך בתפקיד שר החוץ", אמר אילון - והוסיף כי "אם אחרי ארבע שנות כהונה זו התוצאה - כדאי שלא ישוב לתפקידו וילך למשרד האוצר".