אחרי 27 שנים בכלא, יונה אברושמי לא מתנצל על רצח פעיל "שלום עכשיו" אמיל גרינצוויג ז"ל בעת הפגנה. אברושמי השתחרר ממעצר לפני חמישה חודשים וכעת מערערת הפרקליטות על ההחלטה לשחרורו בניכוי שליש ממעצרו. אברושמי עדיין מביע דעות גזעניות וקובע בנחרצות: "אני שילמתי לחברה מעל ומעבר. אני לא חייב לחברה, החברה חייבת לי".

אברושמי לא מסתיר את כעסו על הפרקליטות, שערערה על החלטת ועדת השחרורים לשחרר אותו מהכלא בניכוי שליש מתקופת מאסרו. "המערכת המשפטית במדינה היא שמאלנית. השופטים רוצים לנהל את המדינה הזו בדרך משפט והם יעשו מה שטוב להם ולא מה שטוב לעם", אמר אברושמי והמשיך: "מי גרם לכל זה? השופט חשין, עדנה ארבל והיועץ המשפטי לממשלה רובינשטיין - שלושתם אשכנזים".

על הרצח הפוליטי שהסעיר את המדינה אמר אברושמי: "עשיתי דבר שלא ייעשה. אני לא מצדיק את המעשה שעשיתי, אבל גרינצוויג לא נקי. הוא היה צריך לשבת מאחורי סורג ובריח". מאז שסיים לרצות את עונשו, יונה אברושמי עובד מספר פעמים בשבוע, אבל מתקשה לחזור ולתפקד בחברה חופשית. ברחוב דווקא לא קשה לו ללכת: "בני אדם שמזהים אותי ויודעים מי אני, לוחצים לי את היד ותומכים בי. יש אנשים שפחות מסכימים עם מה שעשיתי, אבל לא כועסים עליי".

אברושמי הוא אדם דתי שמקפיד לברך, אבל נדמה שהוא חי בשלום עם הרצח שביצע. "בכל העולם יש רוצחים, בכל העולם יש אנסים וגנבים. העולם חי על פשע. אם לא היו פושעים לא היו שופטים, עורכי דין ועובדים סוציאליים. אני שילמתי לחברה מעל ומעבר. אני לא חייב לחברה, החברה חייבת לי", מדגיש אברושמי.

פרקליטו של יונה אברושמי, העו"ד אבי עמירם מסר כי "יונה הביע את הצער לכל אורך הדרך. בחנו אותו עובדים סוציאליים, בחנו אותו שופטים, קרימינולוגים ופסיכולוגים וכולם היו תמימי דעים שהאיש הביע חרטה".

רוצים לקבל את כל העדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק