בסוף החודש יחל איליה סולריס, בן 19, לרצות את 26 חודשי המאסר שנגזרו עליו אחרי שדרס למוות שני רוכבי אופניים באזור נחל שורק לפני כשנה ופצע כמה מחבריהם. סולריס פגע בשני הרוכבים - יצחק סימון ושלום גרוסמן - כשנרדם על ההגה. בריאיון בלעדי לחדשות 2 הוא סיפר על תחושותיו הקשות, אחרי שלאחרונה דחה בית המשפט את בקשתו לדחות את ביצוע גזר הדין שהושת עליו עד לקבלת החלטה בערעורו.

על מה שחשים כלפיו בני משפחות ההרוגים אמר סולריס: "אני מבין את הכאב ואת הזעם". הוא שחזר את הרגעים שקדמו לתאונה הקטלנית: "עליתי על הכביש הזה, אני זוכר אותו. הבחנתי בהם (ברוכבי האופניים) מרחוק, ואז פשוט ספרתי אותם על הכביש. הכל קרה בגלל שנייה שהעיניים שלי נעצמו, ואחריה - קשה".

סולריס, שלא היה שתוי בזמן התאונה, מיהר להזעיק עזרה. הוא התקשר נסער למוקד מגן דוד אדום והתחנן שם להזעיק לזירה צוותים מהר ככל האפשר. על מה שעבר בראשו באותם הרגעים סיפר: "ניסיתי להדחיק את המחשבה שיש שם הרוגים". ההבנה על תוצאותיה הטרגיות של התאונה חלחלה בו כשהבחין באנשי כוחות ההצלה מכסים בסדין את גופת אחד ההרוגים. גם כעת, כשנה אחרי האירוע, הוא מתקשה לתאר במילים את מה שהרגיש אז.

"מגיע לי ללכת לכלא"

לדיונים שנערכו בעניינו בבית המשפט הגיעו גם בני משפחות ההרוגים והפצועים, והמפגשים בינם לבין סולריס היו טעונים. "אני הייתי קרוב מאוד להיות ההרוג השלישי של האסון הזה", ציין דודי קנטרוביץ', שנפגע גם הוא מהרכב ונפצע קשה. "26 חודשי מאסר בפועל הם עדיין רחוקים מאוד מלשקף את העונש שצריך לתת לאדם שלקח הגה - כשהוא יודע שהוא עייף".

סולריס ציפה למעט הבנה גם למצב שאליו נקלע הוא עצמו - גם מצד קרובי ההרוגים. "חיפשתי שלרגע אחד הם יציצו מעבר לכתף ויחשבו מה אני מרגיש, כשבגיל 18 עברתי חוויה טראומטית כזאת. מגיע לי עונש, מגיע לי ללכת לכלא", הוא הבהיר כבר מהרגע הראשון.

זירת התאונה, אוגוסט 2011
זירת התאונה, אוגוסט 2011 | צילום: חדשות 2

באמצעות פרקליטו, עו"ד אשר ארבל, יטען סולריס כי העונש שנגזר עליו מופרז בחומרתו."אני קורא לכל אחד מאותם השופטים לנסות לדמיין את ילדו מעורב חלילה באירוע כזה בגיל 18", אמר ארבל. "זה יכול לקרות לכל אחד - האם גם הם היו רוצים לראות את ילדיהם מאחורי סורג ובריח?".

התקופה שנותרה לסולריס עד שייכנס לכלא לא קלה גם היא - ולדבריו, כוללת סיוטים שלא מניחים לו. "אם הגעת למצב הזה שאתה נכנס לכלא, אתה כנראה בן אדם רע", הוא אמר. "כנראה שלא מגיע לך להיות בחוץ ולהסתובב חופשי - כי אתה מהווה סכנה לציבור. אני תוהה לפעמים אם אני באמת אדם רע".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק