החלטת בג"ץ היום לפיה ההסדר עם תושבי המאחז מגרון נדחה, והמאחז יפונה כבר ב-1 באוגוסט השנה, תפס את התושבים בהפתעה. בריאיון לתכנית "שש" עם עודד בן עמי אמר היום שמעון ריקלין, מקים המאחז, כי "הפינוי לא יעבור בשקט".

"אנחנו נעשה הכל לקיים את המשך ההתיישבות", אמר ריקלין. "לא לחינם ביצעו מו"מ נמרץ להגיע להסדר. היום התברר מי באמת ראש ממשלת ישראל - גרוניס ובית המשפט מנהלים את המדינה. נתניהו קרא להם, אחרי מו"מ ארוך וקשה, לקבל את ההסכם. מבקשים מיהודה ושומרון לקבל נורמות שאפילו בישראל לא מקיימים. יש בנייה בלתי חוקית בישראל ולא עושים דבר. פה הממשלה שלחה את האנשים. זה הכל פוליטיקה קטנה מאוד".

לדבריו, "ברור שזה לא יעבור בשקט. אנחנו רוצים נורמליות. אנחנו מבקשים להסדיר את כל המאחזים. בית המשפט העליון רוצה בלאגן והוא יקבל אותו". ריקלין פקפק בעצם העתירה לבעלות על הקרקע: "השופטת נאור שאלה איפה העותרים, גם השופט ג'ובראן שאל. ביהמ"ש המחוזי זרק אותם מכל המדרגות, אין עותרים, אין בעלים לקרקע. זה ברור שהם באו מראש עם ההחלטה הזו".

גם ראש הממשלה נתניהו הגיב הערב להחלטה. "זו הזדמנות לומר שממשלת ישראל, כמו גם כל אזרחי ישראל, מכבדים את החלטות בית המשפט ופועלים על פי חוקי ישראל. לפעמים גם המובן מאליו צריך להיאמר".

בג"ץ דחה את הסכם מגרון, המאחז יפונה עם תום שנת הלימודים

תום שנת הלימודים הנוכחית נקבע היום כמועד סופי לפינוי של המאחז הבלתי חוקי מגרון שבשומרון. בהחלטה של בג"ץ נקבע כי ההסכם שהושג בין המתנחלים לח"כ בני בגין לפני כשבועיים, לפיו המאחז היה צפוי להתפנות רק בשנת 2015 - מבוטל. עם זאת, מועד הפינוי נדחה בחמישה חודשים ולא יתקיים בסוף חודש מרץ כפי שתוכנן תחילה, אלא ב-1 באוגוסט 2012.

שמעון ריקלין
שמעון ריקלין | צילום: חדשות 2

הסיבה לדחייה שנתן בג"ץ היא העובדה כי בעקבות ה"סחבת" שבה התנהל הנושא עד היום, תושבי מגרון נמנעו מלחפש מוסדות לימוד חלופיים לילדיהם, ולכן הוחלט להמתין עד תום שנת הלימודים.

בהחלטתו הדגיש בג"ץ את העובדה שלמרות הרצון הטוב של ח"כ בגין למצוא פיתרון מוסכם עם תושבי המאחז, אין בכך כדי לבטל את פסק הדין שניתן לפני שנים, בו נקבע כי המאחז נבנה על קרקע פרטית באופן לא חוקי. הרכב של שלושה שופטים בראשות נשיא בית המשפט העליון השופט אשר גרוניס, ציין כי בהחלטות הקודמות צוין בפירוש כי מדובר במאחז בלתי חוקי, וההחלטה שניתנה לפנותו הייתה ברורה, כך שלתושבים נותר להחליט רק אם להתפנות מרצון או בכוח.  

בימין זועמים; ח"כ דנון פועל להעברת חוק הסדרת המאחזים

בית המשפט הוסיף וקבע כי ייתכן ולתושבי מגרון תרעומת מוצדקת על המדינה ורשויותיה נוכח טענתם כי התיישבו ברשות המדינה ובעידודה, ושינו מצבם לרעה. "ואולם, הרצון להתחשב במצוקת תושבי מגרון שאין להקל בה ראש, אינו יכול להמשיך ולבוא על חשבונם של העותרים ועל חשבון אי אכיפת החוק", נכתב בהחלטה.

התגובות מימין לא איחרו להגיע: עם קבלת ההחלטה בבג"ץ, פנה ח"כ דני דנון לראש הממשלה בנימין נתניהו וליו"ר הכנסת רובי ריבלין, בבקשה לכנס את הכנסת באופן מיוחד במהלך פגרת החורף ולהעביר את החוק להסדרת מאחזים. "בג"ץ מנסה למנוע מהממשלה לממש את תפקידה, נעביר את הסדר מגרון באמצעות חקיקה ראשית ונבהיר לבית המשפט כי הממשלה היא הריבון במדינת ישראל", אמר דנון. לדבריו, נאספו מספר חתימות בדרך למכסה הנדרשת בכדי לכנס את הכנסת באופן מיוחד בפגרה.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק