כתב אישום חריף
אין רחמים: מטפלת התעללה בחולה. אילוסטרציה | צילום: רויטרס

בית המשפט המחוזי בחיפה הרשיע הבוקר את אירינה חיימוב, אחות בבית חולים לבריאות הנפש, בהתעללות בחולת סרטן חולת ישע ובהפרת אמונים.

חיימוב, תושבת טירת הכרמל בת 48, עבדה כאחות מעשית במרכז לבריאות הנפש טירת הכרמל והייתה אחראית על מטופלים חולי נפש וחסרי ישע. במהלך עבודתה, כך קבע השופט עודד גרשון, היא השפילה, קיללה וצעקה על אחת מהמטופלות, למרות שזו לא הייתה מסוגלת להגן על עצמה.

באחד המקרים היא הושיבה את המטופלת הקשישה על אסלת בית שימוש ורחצה אותה תוך התעלמות מרצונה ומתלונותיה. כאשר התלוננה האישה כי "המים שורפים", השיבה לה חיימוב: "טוב מאוד, שייקח אותך אלוהים". בנוסף, כך על פי האישום, פנתה המטופלת אל חיימוב ושאלה האם ידוע לה כי היא חולת סרטן. "טוב מאוד", ענתה לה המטפלת בזלזול.

לאחר שצפה בקטע הווידאו שנחשף בתכנית "כלבוטק", קבע השופט כי המים במקלחת אמנם היו בטמפרטורה סבירה באופן שניתן היה להתקלח ללא סכנה, אך היה על חיימוב להתחשב באי הנוחות הקיצונית אותה הביעה המטופלת.

"הנאשמת נהגה במטופלת באופן שהטיל עליה אימה ופחד ופגע בה ובכבודה כאדם", כתב השופט גרשון בהחלטתו. "בנסיבות אלה, מעשיה של הנאשמת מהווים התעללות במטופלת".

בהמשך מתח השופט ביקורת קשה על מעשיה של חיימוב המנוגדים באופן מוחלט למקצוע. "מתוקף תפקידה כאחות בבית החולים, אמורה הייתה לטפל בקשישה ולדאוג לשלומה ולרווחתה", ציין.

עוד הדגיש השופט כי הציבור מפקיד את קרוביו בידי צוות בית החולים כשהוא מאמין שהאב, האם, הרעיה והאחות הקשישים ותשושי הנפש יזכו בין קירות בית החולים ליחס אנושי, מתחשב ומבין ולטיפול ראוי.

"בידיו של עובד הציבור מופקד, לעיתים קרובות, כוח יוצא דופן, שמאחוריו אף ניצבת הגושפנקא הרשמית של המדינה", נכתב בהחלטה. "כוח זה מופקד בידי עובד הציבור בנאמנות, על מנת שיפעילו לטובת הציבור אותו הוא משרת, ולמטרה זו בלבד. למרבה הצער ניסיון החיים מלמד שלעתים משתמשים עובדי הציבור בכוח שניתן להם באופן פסול.

"כך קרה עם הנאשמת באופן התנהגותה וטיפולה במטופלת ס'. עבירת הפרת אמונים הינה אחד מקווי ההגנה האחרונים של הציבור בפני השימוש לרעה בכוח השלטון, והיא מהווה איזון לכוח יוצא הדופן שהופקד בידי עובד הציבור".