החזיק בחומרים מסווגים?
מכה נוספת, אולמרט | צילום: יותם רונן

שבועות ספורים לאחר שנגזרו עליו 6 שנות מאסר בפועל בעקבות חלקו בפרשת הולילנד - ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט סופג מכה נוספת: השופט דוד רוזן, שביקר בחריפות את התנהלותו של אולמרט, דחה הבוקר (א') את בקשת פרקליטיו לאפשר לו לצאת מישראל לפרק זמן קצוב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

השופט רוזן דחה את הבקשות שהוגשו מטעם אולמרט ואורי שטרית, נאשמים 8 ו-7 בתיק הולילנד, לצאת מהארץ. אולמרט ביקש לטוס לחו"ל לצורך קיומן של מספר פגישות עסקיות, שלדבריו אם יבשילו יוכלו להזרים הון זר רב לישראל. שטרית ביקש לצאת לצורך פרנסתו וביקש לעשות זאת על מנת "שלא להמית על עצמו אסון כלכלי", כך לטענת עורכי דינו. "בנסיבות שנוצרו אין באפשרותו למצוא עבודה חלופית בישראל".

השופט, שביקורתו החריפה על אולמרט הדהדה מאז מסר את פסק דינו, הסביר כי השניים לא מהווים סיכון, אך כי אישור יציאתם תפגע ביכולת ההרתעה של מערכת אכיפת החוק. "אין מחלוקות בין הצדדים כי החשש מהימלטות של הנאשמים מאימת הדין אינו גבוה והם אינם מהווים סכנה לציבור, יחד עם זאת אלה אינם השיקולים היחידים העומדים בפני בית המשפט", הדגיש רוזן.

לדבריו, "מדובר בנאשמים שהורשעו בעבירות חמורות, ונידונו לתקופות מאסר ארוכות. פסיקת בית המשפט מורה כי אינטרס ציבורי בהשגת הרתעה אפקטיבית הוא ביעילות הענישה ואמון הציבור במערכות האכיפה".

"רק מקרים חריגים כמו טיפול רפואי דחוף שאין בכוחם של שירותי הרפואה בארץ לתת, מצדיקים מתן היתר לנאשמים לצאת לחו"ל כאזרחים שחירותם נתונה בידם", הוסיף רוזן. "כאילו לא הורשעו ועומדים הם בפני תחילת ריצוי עונשם".

השופט דוד רוזן
השופט דוד רוזן, ארכיון | צילום: יותם רונן, חדשות

רוזן על גזר הדין: "שלם עם מה שכתבתי"

לפני כשבועיים התייחס רוזן לראשונה לגזר הדין במשפט הולילנד ולנוסחו הנוקב. "כל מה שהיה לי לומר, כתבתי", אמר רוזן בפאנל בכנס לשכת עורכי הדין באילת. "אם אני נדרש להוסיף, אז אני אומר שאני שלם עם מה שכתבתי".

בגזר הדין של אולמרט השתמש רוזן במילה "בוגד", דבר שגרר ביקורת חריפה מצד מקורביו של ראש הממשלה לשעבר. על כך הוא אמר: "בתיק כזה חשבתי על כל מילה שכתבתי ואני שלם איתה. לעיתים רחוקות כולם יסכימו עם כל מה ששופט מוציא תחת ידיו, ולכן גם כשלא מסכימים, אני שומע וקורא ומתייחס לביקורת בכבוד רב".