"היום בבוקר נפל דבר בישראל", כך פתח הערב את דבריו פרקליט המדינה משה לדור, במסיבת עיתונאים מיוחדת שקיים הערב בתגובה לגזר הדין בפרשת קצב. "נשיא המדינה לשעבר הורשע בביצוע עבירות מין פליליות מהחמורות ביותר שישנן. אישומים שכאלה מעולם לא נקשרו למוסד נשיא המדינה", הדגיש.

"לצד העצב והבושה, זה גם יום של התעלות ותעודת כבוד למערכת המשפט ולכלל מערכות האכיפה", המשיך לדור. "מעטות המדינות שהיו מסוגלות למצות הליך פלילי עם נשיא שהביאו לדין. זהו יום קשה למדינת ישראל, אך נקודת אור בה אנחנו יכולים להתנחם. הוכח כי בישראל כולם שווים בפני החוק הלכה למעשה, וכי שררה לא תקנה חסינות מפני עבריינים - יהיו בכירים אשר יהיו. לא נתפס שאונס קשור לנשיאות".

"חוק ההגנה מפני קורבנות מין ייאכף ללא משוא פנים", הדגיש לדור. "זהו מסר ציבורי חשוב מאין כמותו. באופן מקרי, פסק הדין ניתן ביום בו הסתיימה שביתת הפרקליטים. פסק הדין מוכיח עד כמה חשובות מערכות משפט מקצועיות ואחראיות הפועלות ללא תלות. מערכת התביעה הכללית הובילה את הפרשה הסבוכה הזאת אל יעדה - חשיפת האמת ועשיית צדק".

לדור המשיך והתייחס לשביתת הפרקליטים בהקשר קצב: "התוצאה, אך יותר מכך ההתנהלות מעידה על הרמה הגבוהה של אנשי הפרקליטות, ומחזקת את הדרישה שהועלתה במאבק הפרקליטים כי חשוב לשמר את האנשים הטובים ביותר בתוך המגזר הציבורי", אמר. "כולנו חייבים להבטיח כי אלו יהיו גם פני הדברים בעתיד".

"נבדוק את התנהלותנו"

"אני מבקש לשבח את הפרקליטים שעמדו בחזית הפרשה הסבוכה בשנים האחרונות, שעשו עבודה מקצועית לכל אורך הדרך - ואת כל הצוות. עקבתי מקרוב אחר איכות הופעתם לכל אורך התיק. הם ואחרים בפרקליטות אינם נופלים מאף אחד. הם מילאו גם בפרשה זו שליחות חשובה מאין כמותה עבור הציבור כולו", אמר.

"תודה מיוחדת אני מבקש להשמיע לשניים: היועץ המשפטי לשעבר מני מזוז ופרקליט המדינה לשעבר ערן שנדר. אלמלא נחישותם ופעילותם ללא מורא - לא היינו מגיעים לחשיפת העובדות. כל הציבור חייב להם תודה רבה וגם התנצלות. אני מבקש להודות לנשים שהתמודדו גם מול הסמל השלטוני החזק ביותר, ומחמיא להן על הדרך שעברו, החקירות - כאשר מולן כל כך הרבה כוחות שפועלים, וגם התקשורת", הדגיש פרקליט המדינה.

"בית המשפט העביר היום מסר לפיו גופן של הנשים אינן הפקר. אני פונה לנשים: הפרקליטות אתכן, והיא תהיה גם הלאה. נקיים תהליך הפקת לקחים, כדי לבדוק את התנהלותנו לכל אורך הדרך. הוא עוד לא הסתיים, אך חלקים גדולים ממנו הסתיימו".

הנשיא אנס - סיקור מיוחד:

הנשיא לשעבר קצב הורשע באונס ועבירות מין

התובעת במשפט: "זה לא יום שמח"

משפחת קצב: "נמשיך להילחם"

הפגנות נגד קצב מחוץ לבית המשפט

א' מבית הנשיא: "מאושרת מההחלטה"

כתב האישום: מדינת ישראל נגד משה קצב