ונדליזם בעובדת
נזקים במליוני שקלים | צילום: אורית בורטניק

פרקליטות מחוז דרום הגישה הבוקר לבית משפט השלום בבאר שבע כתב אישום נגד חסן ראמל ואחמד אלראמק, בני 40 ו-57, תושבי הפזורה הבדואית משבט אלעזזמה על השחתת בגן הלאומי בעבדת. מכתב האישום עולה כי השניים ביקשו לנקום על הריסת מבנה לא חוקי השייך לאחיו של אחד הנאשמים.

לצורך הנקמה הצטיידו השניים בצבע ובפטישים ויצאו כדי להשחית ולהסב נזק למקום. "הנזק שנגרם לאתר מוערך בכ- 8.7 מיליון שקל", צויין בכתב האישום. "לבד מהנזק הכלכלי לאתר, למדינת ישראל ולתייריה, הפגיעה הינה קשה מעצם פגיעה במקוריות חלק הפריטים שבאתר, עבודת השחזור רבת השנים שבוצעה באתר ופגיעה בחקר תולדות האתר, כמו גם היות האתר מוכרז מטעם אונסק"ו כאתר מורשת עולמי".

כתב האישום מייחס לנאשמים עבירות חמורות של קשירת קשר לביצוע פשע, פגיעה באתר עתיקות ובעתיקות והשחתתן וכן פגיעה בגן לאומי. כמו כן, הוגשה בקשה להארכת מעצרם עד לתום ההליכים. העונש המירבי על אישומים מסוג זה יכול להגיע לעד 20 שנות מאסר.

כתבי האישום הוגשו בעקבות חקירה סמויה וממושכת של היחידה המרכזית במרחב נגב. מהחקירה עולה כי בארבעה באוקטובר, בשעות הלילה, החליטו החשודים לפגוע בעתיקות באתר הלאומי עבדת וזאת כנקמה על הריסת מבנים לא חוקיים, יום קודם לכן, ביישוב בו הם מתגוררים.

"החשודים גרמו הרס רב לפריטים היסטוריים"

ונדליזם בעובדת
תושבי הפזורה הבדואית מואשמים בעבירות חמורות | צילום: אורית בורטניק

החשודים, בני 22, הגיעו על פי החשד לשמורת הטבע עבדת עם כלי רכבם, כשהם מצויידים בחבלים, מקלות וצבעים. בהגיעם למקום ביצעו מעשי וונדליזם וגרמו הרס רב ונזקים כבדים לפריטים יקרים, בעלי ערך הסטורי וארכיאולוגי, בני מאות ואלפי שנים. החשודים, כך לטענת המשטרה, ניפצו ושברו עמודים ובמות, פגעו בפסיפסים וכתובות עתיקות, מרחו צבע על הקירות וגרמו חבלות למזבח ולגת העתיקים.

על פי החשד, השניים אף השתמשו ברכבם כדי להפיל קשתות ואבנים כבדות ועזבו את המקום לאחר שהשחיתו ופגעו באוצרות יקרי ערך.

הגן בעבדת הוא אתר מורשת בינלאומי של אונסק"ו, שמושך אליו תיירים רבים מהעולם כולו. לדברי אנשי רשות הטבע והגנים, הנזק שנגרם למקום הוא קשה מאוד וכמעט בלתי הפיך.

בימים אלו עדיין עוסקים ברשות הטבע והגנים בניסיון לשקם את האתר, והשבתו לקדמותו כמתבקש לפי הסטנדרט הבינלאומי. הנזקים שנגרמו בשל ההשחתה נאמדו בזמנו בכעשרה מיליון שקלים.