לבית המשפט המחוזי לנוער בנצרת הוגש היום (ב') כתב אישום נגד שלושה תלמידי ישיבה כבני 16 ו-17, בגין פשע שנאה שביצעו ביישוב גוש חלב בתחילת החודש שעבר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

השלושה הואשמו בעבירות של חבלה במזיד ברכב בצוותא מתוך מניע של גזענות או עוינות כלפי ציבור והשחתת פני מקרקעין בצוותא מתוך מניע של גזענות או עוינות כלפי ציבור. על פי כתב האישום, "בסמוך לשעה 02:30 לפנות בוקר הגיעו לכפר גוש חלב במטרה לפגוע בתושביו והחלו במסע של ניקוב גלגלי כלי רכב וריסוס תרסיס צבע עליהם וכך גרמו נזק ל-44 כלי רכב בסך כולל של 114,685 שקלים".

בנוסף, ריססו השלושה על קירות ביתו של אחד מתושבי הכפר את הכתובת "רק גויים מפנים מארצנו". מעבר לחומרת מעשיהם טוענים בפרקליטות מחוז צפון כי היה בכך כדי לעורר תסיסה וטינה בקרב בני המיעוט הערבי והמוסלמי ולהוביל לפעולות נקם כלפי כוחות הביטחון והאוכלוסייה היהודית, וכן להזיק באופן קשה למדינת ישראל ולתדמיתה בזירה הבינלאומית.

שמרו על "הדממה טלפונית"

בבקשת התביעה להאריך את מעצר הנאשמים צוין כי יש בידיה צילומי מצלמות אבטחה מספסופה שאליה הגיעו בשעות הערב לפני ביצוע תג המחיר בגוש חלב וכן צילומי מצלמות האבטחה מגוש חלב.

הנערים, שנעצרו ונחקרו על ידי מפלג פשיעה לאומנית במחוז ש"י, שתקו בחקירתם, אך תיק הגב של אחד מהם והקפוצ'ון של אחר זוהו והותאמו לסרטוני מצלמות האבטחה. אחד מהנאשמים אף זוהה על ידי עד ראייה שעמו לקח "טרמפ" לספסופה. בשעות שלפני פשע השנאה ולאחריו הקפידו השלושה על "הדממה טלפונית".

ביום שבו התרחש פשע השנאה הרסו לפנות בוקר כוחות הביטחון שלושה מבנים בלתי חוקיים ביצהר. אחד מהנערים הואשם עוד בתקיפת שוטרים בנסיבות מחמירות לפני כשבועיים במגדל העמק.

"אוסף של ראיות נסיבתיות"

עו"ד עדי קידר המייצג מטעם ארגון חוננו שניים מהקטינים אמר כי "ככל הנראה הלחץ התקשורתי ותוקף השעה הוא זה שהביא להגשת כתב האישום, בהליכים פלילים דומים לא היה מוגש כלל כתב אישום על סמך מארג ראיות שכזה. רק מקריאת בקשת המעצר עולה שאין ראיה ישירה הקושרת את החשודים למעשים. מדובר באוסף של ראיות נסיבתיות וחוות דעת שונות שעליהם המדינה מנסה להתבסס".

גם עו"ד ברק פרידמן, המייצג את אחד הקטינים מטעם ארגון חוננו, הגיב ברוח דומה. "כתב האישום שהוגש היום כנגד הקטינים מלמד עד כמה, ובכול מחיר יורכבו ראיות נסיבתיות, ראיות שספק רב בעוצמתם, ואלו, מובילות לכתב אישום", אמר. "נדמה, כי יש לעצור, ובמהירות את הסחף שמוביל לאישומים, ויהי מה".