תלמיד תיכון נדקר בבית ספר, ארכיון
בית ספר. אילוסטרציה | צילום: חדשות 2

רבות נאמר על מערכת המשפט המקלה בישראל, אבל אתמול, בבית משפט השלום בבאר שבע, התקבל גזר דין מפתיע, אפילו בסטנדרטים ישראלים.

מאזן זועבי היה לפני מספר שנים מורה לדת, גיאוגרפיה והיסטוריה בבית ספר יסודי בדרום. בשנת 2004 הוגש נגדו כתב אישום בגין הכאה של יותר מעשרה מתלמידיו. אתמול, באולמה של השופטת דרורה בית אור, נגזרו עליו עשרה חודשי מאסר על תנאי, לצד פיצויים לתשעה מהמתלוננים בסכום של 500 שקלים לכל ילד.

כתב האישום החמור נגד זועבי כולל שלושה אישומים ומעלה שורה של מקרים מזעזעים שביצע המורה בתלמידיו. מסעיף האישום הראשון עולה כי הוא נהג להצליף באמצעות צינור גומי בידיהם של 13 מתלמידיו. הוא אף חבט בשתיים מתלמידותיו באמצעות הצינור כעונש כל כך ששתו משקית שתייה בזמן השיעור.

מכות בסרגל ברזל ומשיכות בשיער

האישום השני מתאר כיצד המורה שלח תלמיד בכתה ד', בעל נכות שנגרמה לו מתאונת דרכים, לעמוד עם הפנים מול הקיר כשידיו פרוסות לצדדים והוא עומד על רגל אחת. לאחר מספר דקות בעט בו המורה ברגלו וחבט בו בראשו. הסיבה למעשי האלימות הייתה נעוצה בכך שהתלמיד דיבר במהלך השיעור עם חברו לכיתה.

על פי האישום השלישי, המורה השתמש בשיטת ההעמדה בפינה עוד מספר פעמים. כשהילדים המוענשים המרו את פיו והניחו את הרגל על הקרקע או שמטו את ידיהם, הם ספגו מהמורה מכות מסרגל ברזל ומשיכות בשערותיהם.

המשפט, שנפתח במרס 2004, הסתיים אתמול עם מתן גזר הדין המקל. באופן מפתיע, מי שביקש את העונש הקל היו דווקא נציגי הפרקליטות.

למרות קלות העונש - המורה יערער

עו
עו"ד צחי רז | צילום: חדשות 2

עורך דינו של המורה, עו"ד צחי רז, סיפר לחדשות 2 באינטרנט שהמשפט נמשך כבר חמש שנים והמורה הכחיש את המעשים המיוחסים לו לאורך כל הדרך.

בהתחשב בענישה המקלה, היה ניתן לחשוב שהמורה יסתפק בעונש שניתן לו, אך למרות זאת, פרקליטו אינו מרוצה. "למרות פסק הדין ולמרות העונש הקל", אמר עו"ד רז, "עדיין בדעתי להגיש ערעור כדי לזכות את מרשי היות והוא חף מפשע ומכל עבירה".