מאחורי החומות של כלא מעשיהו יושבים כבר שלושה ימים אבותיהן של התלמידות מעמנואל - אבל האמהות, כך נראה, לא יצטרפו אליהם בקרוב. 

שופטי בג"ץ קבעו היום כי ההחלטה על ביצוע צווי המאסר של האמהות תידחה עד לדיון נוסף בעניין שייערך בבג"ץ ביום שלישי הקרוב, זאת לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה כבר הודיע שהמדינה תתמוך בשחרורן לטובת הילדים. גם העותרים קראו לגלות גמישות בעניין האמהות.

בנוסף דחה בג"ץ את הבקשה לפטור את ההורים מתשלום הקנס שנקבע להם. "ראוי להוסיף כי ההורים – בניגוד לנטען – היו מודעים היטב לפסק הדין", כתבו השופטים בהחלטתם, "ואף על פי שניתנו להם מאז הזדמנויות רבות לבצעו ללא כפייה – הם פעלו בדרכים שונות לסיכולו".

"על היועץ המשפטי לבדוק אם ח"כים עברו על החוק"

השופטים הוסיפו כי "זאת ועוד, טרם שהפעלנו הליכי ביזיון נגד ההורים (בתחילה קנסות שלא שולמו, ואחר כך פקודות מאסר) שמענו באריכות את טיעוני בא-כוחם המשפטי ובמקרים המתאימים אף את דברי נציגיהם. יתר על כן איפשרנו הגשת בקשות פטור פרטניות, ובאלה שהגיעו דנו ונתנו החלטות פטור, או עיכוב ביצוע בהתאמה. נוכח כל האמור לעיל – לבקשה זו שבפנינו לא היה מקום והמבקשים בגדרה יישאו בהוצאות לטובת אוצר המדינה בסך של 5,000 ש"ח".

"במהלך הימים האחרונים נשמעו במסגרת השיח הציבורי המותר גם התבטאויות חריגות ביותר כנגד בית משפט זה ובמיוחד כנגד אחד משופטיו, וזאת, בין השאר, על ידי נבחרי ציבור. היועץ המשפטי לממשלה מתבקש איפוא לבדוק האם הגיעו הדברים הללו לכאורה לכדי זילות בית המשפט, ולהנחות את נבחרי הציבור לגבי המתחייב ממעמדם ומתפקידם", כך בהחלטת בג"ץ מהיום.

סגן שר החינוך פתח לשכה מול כלא מעשיהו
 
לצד עשרות החרדים שמקיימים משמרת מחאה מחוץ לכלא, נמצא גם סגן שר החינוך ח"כ הרב מאיר פרוש, שהחליט להעביר את לשכתו לרחבת בית הסוהר.

בשיחה עם כתבנו אומר הבוקר פרוש כי פרשת עמנואל הצליחה לגעת גם באנשים מחוץ למגזר הדתי. "העצורים הושלכו לכלא ואני חושב שגם הציבור הרחב התחיל לחשוב האם זה מה שהיה צריך לקרות", אמר סגן שר החינוך. "אני בא להזדהות עם הכאב, כי זה באמת כואב שלוקחים הורים לכלא".

פרוש הדגיש כי יש לקיים את החלטת בג"ץ, אך ציין כי הוא מסתייג ממנה. "אף אחד לא יכול לומר דבר נגד החלטת בג"ץ אבל אפשר להזדהות עם ההורים", אמר פרוש. "אני משמש בתפקיד סגן שר החינוך, אבל אני גם איש ציבור וחבר כנסת, ואני מביע הזדהות, בדיוק כמו התמיכה שאנשי השמאל הביעו לפני שנים באייבי נתן, אחרי שיצר קשרים עם הפלסטינים".

מקווה שיתנו להם לפתוח בית ספר משלהם

לדברי סגן השר ההורים מקיימים את פסיקת בג"ץ, אבל אפשר לחלוק עליה ולבקר אותה. "יש כאן מאות אנשים שבאו באופן ספונטני כמו שבאו מאה אלף איש לרחוב תוך 24 שעות", ציין בראיון לערוץ החדשות.

לגבי העתיד, פרוש הביע תקווה שהמחלוקת תיפתר לשביעות רצון ההורים שהנגדו להחלטת בג"ץ. "אני מאוד מקווה שלמשרד החינוך יהיו כלים לאפשר להורים לשלוח את ילדיהם לבית ספר משלהם. אם ההורים מוכנים לקיים מערכת חינוך עצמאית, אין למנוע זאת מהם".

רוצים לקבל עדכוני חדשות נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

סערת הפרדה בעמנואל - סיקור מיוחד:

צפו: הדיון בבג"ץ הסתיים בצעקות של החרדים

ההורים בעמנואל: "כמו שהלכו למשרפות - נלך לכלא"

האמהות מתחמקות ממעצר: "לא מסוגלות"