חודש מאסר על כל כלה. אילוסטרציה (צילום: רויטרס)
חודש מאסר על כל כלה. אילוסטרציה | צילום: רויטרס

בהחלטה יוצאת דופן, גזר בית המשפט המחוזי בירושלים שלושה חודשי מאסר בפועל וקנס בסך 5,000 שקלים על תושב מזרח העיר שהתחתן עם שלוש נשים במקביל בניגוד לחוק. הנאשם טען בפני בית המשפט כי נאלץ להתחתן עם נשים נוספות משום שאשתו הראשונה "סבלה מהשמנת יתר" - אך נשיאת בית המשפט שולמית דותן פסקה נגדו.

הנאשם, תושב שכונת צור באהר במזרח ירושלים, טען כי התחתן עם מספר נשים מכיוון שהוא מוסלמי וכי תופעת ריבוי הנישואין רווחת ומוכרת במקום מגוריו. "התופעה מקובלת ואף רצויה על פי מצוות הדת המוסלמית", הצהיר בפני בית המשפט.

כשנשאל מדוע נשא אישה נוספת לאחר שהתחתן לראשונה, השיב כי אישתו הראשונה סבלה מהשמנת יתר, עובדה שמנעה ממנה למלא את "תפקידיה המסורתיים" בבית המשפחה. לטענתו הוא נשא את האישה השנייה על מנת שתסייע לו ולרעייתו הראשונה במטלות הבית.

ואולם, למרות הסיוע למשפחה, שתי נשים לא הספיקו לבעל. בעקבות "ריחוק ביחסים" בינו לבין אשתו השנייה, החליט הנאשם לשאת אישה שלישית במספר. למרבה ההפתעה, שלושת הנשים מתגוררות יחד עם הנאשם תחת קורת גג אחת.

"ריבוי נשים זה יתרון לנשים? לא מתקבל על הדעת"

בית המשפט לא התרשם מטענותיו של הביגמיסט המוצהר. "חברה מתוקנת מתנהלת על פי נורמות התנהגות הנקבעות על ידי המחוקק והמיושמות על ידי בתי המשפט", קבעה השופטת בהכרעת הדין. "נורמות אלו חלות על כלל התושבים, כך שהסדר הציבורי אינו מאפשר החרגה של קבוצה מסוימת מתחולתו של איסור פלילי".

בית המשפט קבע עוד כי "הטענה הנרמזת בטיעוני ההגנה לפיה ריבוי נשים מהווה יתרון עבור הנשים עצמן וכי הן עצמן יוצאות נשכרות ממצב שכזה, אינה מתקבלת כלל, ולא ניתן להשלים עם התנהגותו של הנאשם גם אם מצאה אישור או הצדקה מצד אשתו הראשונה. האמירה כי בשל העובדה שהאשה הראשונה סובלת מהשמנת יתר ולכן אינה עומדת עוד בציפיות בעלה, מבחינת ביצוע מטלות היומיום בבית - היא אף מקוממת, גם אם היא עצמה הסכינה ליחס מסוג זה".

למרות זאת, החליט בית המשפט להקל בעונשו של הבעל הסדרתי לאור מצבו הכלכלי הקשה, והוא נשלח לשלושה חודשי מאסר בפועל בלבד - בעוד העונש המירבי על עבירה זו עומד על חמש שנות מאסר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק