בית המשפט המחוזי בבאר שבע גזר הבוקר (א') שמונה שנות מאסר על אדוארד גלפונד (45), נהג האוטובוס שהורשע באחריות למותם של 24 סוכני נסיעות מרוסיה, בתאונה שהתרחשה בדרך לאילת בשנת 2008. גלפונד הורשע בספטמבר האחרון בהריגה, חבלה חמורה ופציעה. בנוסף על עונש המאסר בפועל, הורה בית המשפט על פסילת רשיון הנהיגה של גלפונד למשך 25 שנים, בתוספת קנס של 20 אלף שקלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

החלטת בית המשפט להרשיע את גלפנד התבססה בין השאר על הראיות שלפיהן הוא נסע ועקף אוטובוס אחר במהירות של 98 קילומטרים לשעה בקטע כביש שבו המהירות המותרת היא 50 קילומטרים לשעה בלבד.

"אסון התיירים" אירע ב-16 בדצמבר 2008. 24 בני אדם נהרגו כשאוטובוס שהסיע תיירים מסנט פטרסבורג, שרק נחתו בארץ, התהפך לתוך תהום עמוקה ליד אילת. 33 בני אדם נוספים נפצעו, בהם 23 קשה, שבעה בינוני ושלושה קל. מדובר בתאונת הדרכים הקשה ביותר בתולדות המדינה.

האוטובוס, שהסיע את התיירים משדה התעופה בעובדה שבו נחתו לאילת, התהפך סמוך לשעה 15:00 מגובה 60 מטר לוואדי צפונית לאילת בקרבת גבול מצרים, על כביש מספר 12, הרחק ממקום יישוב.

על פי כתב האישום, שייחס לגלפונד גם פציעה וגרימת חבלה חמורה, ביצע האחרון עקיפה מסוכנת בסיבוב כשהוא נוסע במהירות של כ-100 קמ"ש - ודירדר את האוטובוס לתהום. גלפונד הואשם גם כי לא הפעיל את הקופסא השחורה שאמורה לתעד את מהלך הנסיעה.

 

"נטל סיכון בלתי סביר". גלפונד | צילום: חדשות 2

 

"הנהג נטל סיכון בלתי סביר"

בכתב האישום מפורטים הסיכונים שנטל גלפונד, בדגש על העקיפה המסוכנת שאליה יצא שניות לפני התאונה: "הנאשם נטל סיכון בלתי סביר לגרימת התוצאה ביודעו כי עקיפת האוטובוס הנוסף על ידי האוטובוס שבשליטתו מסוכנת ועלולה להביא לתוצאות קטלניות".

"הנאשם היה מודע לגודל האחריות הרובצת עליו ולעובדה שכביש 12 אינו כביש רגיל אלא מפותל בשיפוע יורד ולמרות זאת, כששדה הראייה פתוח בפניו והעקומה ימינה נראית בבירור - הוא עקף", נכתב בהכרעת הדין.

"הנאשם ידע עד כמה מסוכנת הנסיעה במהירות הגבוהה שאליה הגיע במהלך העקיפה במורד הכביש, ועד כמה פחותה יכולתו לשלוט באוטובוס הגדוש בנוסעים", לשון כתב האישום.

לגלפונד יוחס לא רק חוסר זהירות, אלא בעיקר חוסר אחריות מובהק. "כל זאת עשה הנאשם כשהוא יודע כי כתוצאה ממעשים אלו הוא צפוי לגרום לתאונה אפשרית שבה יקופחו חיי אדם בכלל, ובכללם גם נוסעי האוטובוס שבו נהג", נכתב.