חודש תשרי עומד להתחיל ועמו עשרת ימי התשובה שבהם כל יהודי עורך חשבון נפש. גם יגאל עמיר, רוצחו של ראש הממשלה יצחק רבין, מעוניין לעשות זאת - אבל לא לבד: בית המשפט המחוזי בפתח תקווה דן הבוקר בבקשתו של עמיר להוציאו מבידוד על מנת שיוכל גם להתפלל עם אסירים נוספים.

עמיר כתב בבקשתו כי הוא מעוניין להתפלל במניין ולא לבדו לקראת הימים הנוראיים. הוא הוסיף כי הוא מוחזק בבידוד מאז מעצרו לפני 15 שנה, וכי הדבר נעשה מסיבות פוליטיות וללא שום הצדקה. "הערכת גורמים המודיעין ושירות בתי הסוהר לגבי הדברים לעיל אין בהם כלום", אמר הבוקר פרקליטו של עמיר, עורך הדין אבי מוסקוביץ'. עורך דינו הציע לשלבו באגפים תורניים שמוגדרים נ"ס - נקיים מסמים. כמו כן ישנה בקשה נוספת להיפגש עם עורך דינו ללא מחיצה. ההחלטה בעניינו תינתן בחודש הבא.

עמיר עצמו התייחס במהלך הדיון בעתירה וביקש מהשופט אברהם טל להתבטא. הוא שלל חלק מהטענות נגדו שבגינן הוא נמצא באגף ההפרדה. "יש הטוענים כי אני טעון הגנה והיום אני כבר לא כזה", אמר כנגד הטענה של המדינה שאסירים יבקשו לפגוע בו.

הבקשה האחרונה שהגיש עמיר בנושא הייתה בחודש ינואר השנה. עורכי דינו של עמיר מהסנגוריה הציבורית טענו אז שחוות הדעת של שירות הביטחון הכללי שהוגשה בנושא מסוכנתו של עמיר מוגזמת, ונועדה לסגור חשבון עם מי שגרם למחדל אבטחת האישים החמור בישראל. בשירות בתי הסוהר מתנגדים לכך בתוקף ואומרים שלא ניתן להוציא אותו מההפרדה המוחלטת שבה הוא מוחזק, מסיבות ביטחוניות.

המדינה בדיונים קודמים: אם ייצא מהפרדה יפיץ את תורת הימין הקיצוני

בספטמבר 2009 פנה עמיר לבית המשפט בבקשה דומה, אך טענותיו נדחו לבקשת השופט שביקש לעבור על החומר בתיק. בדיונים אחרונים בנושא הבידוד טענה המדינה כי אם עמיר ייצא מההפרדה הוא יוכל ליצור קשר עם אסירים אחרים ולהפיץ את תורת הימין הקיצוני. בנוסף טוענת המדינה כי עמיר מצוי בסכנה, עקב רצונם של אסירים אחרים לפגוע בו.

עמיר התייחס גם לטענות האלה ואמר כי המידע שבידי השב"כ לפיו הוא עלו להפיץ את משנתו אינו נכון. "אין בכוונתי להפיץ שום מידע. אין לי היום שום משנה כיוון שמה שעשיתי היה מעשה חד פעמי", ציין בעניין רצח יצחק רבין ז"ל.

עמיר שהה בכלא רימונים, אך הועבר לכלא שיטה לפני יותר משנה. העברתו לכלא שיטה נעשתה בעקבות ראיונות שעמיר העניק לכלי תקשורת שונים ללא הסכמה מצד שירות בתי הסוהר.

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק