מתברר שהוועדה לבחירת שופטים, שבוחרת שופטים עבור כולנו, לא ערכה אפילו סדרת בדיקות אחת לפני שבחרה למנות לשופט קצין ששירת במשטרה לאורך 15 שנה, שבעברו סדרת תלונות רבות. בעקבות הפרסום עיכבה דורית בייניש את מינויו.

מבדיקת חדשות 2 עולה כי הוועדה לבחירת שופטים,לא בדקה כלל עם משטרת ישראל לפני שהחליטה על מינוי רב פקד בוריס קוסונוביץ' לשופט. ואף יותר מזה, הוועדה לא פנתה למפקדים של קוסונוביץ' ואפילו לא בדקה את התיק המשמעתי שלו.

מהתחקיר עולה כי קוסונוביץ' נחשד בעברו בביצוע עבירות מין בקצינת משטרה, שהתלוננה בעבר במחלקה לחקירות שוטרים. התיק נסגר מחוסר ראיות מספיקות.

נחשד בעבירות מין, העתקה והטעיית בית משפט

בפרשה נוספת בה היה מעורב, הוא נחשד שב-15 תיקים שבהם טיפל כשהיה התובע המשטרתי, העלים מבית המשפט מידע. על פי החשד הוא הביא להקלה בעונשם של נאשמים לאחר שהסתיר את עברם הפלילי וכך הטעה את בית המשפט.

ואם זה לא מספיק, קוסונוביץ' נתפס מעתיק לפני 14 שנה בבחינה בקורס קצינים במשטרה. חבריו לקורס התלוננו על התנהגות לא נאותה מצידו והוא עמד בעקבות כך בפני ועדת הדחה שהחליטה לא להדיחו לפנים משורת הדין.

קוסונוביץ' אף חשוד שחתם על עסקאות טיעון חריגות עם נאשמים בהיותו תובע באגף התנועה, זאת על פי קצינים בכירים במחוז הצפוני. בשיחה שנערכה עם השופט המיועד, הכחיש קוסונוביץ' את המיוחס לו: "אני בשלב זה נמנע מלדבר, קיבלתי עכשיו את המכתב הזה, מה שאמרתי אמרתי מזמן".

קוסונוביץ': נמצאתי ראוי לתפקיד

מזכיר הוועדה לבחירת שופטים השופט משה גל כי "הוועדה לבחירת שופטים בודקת הסתייגויות ככל שאלו מוגשות לה, בהמשך לפרסום שם המועמד ברשומות. במקרה זה לא הוגשו הסתייגויות. הואיל והפרטים נשוא השאילתא, לא עמדו בפני חברי הוועדה ואינם ידועים, ביקשו נשיאת בית המשפט העליון ושר המשפטים את השופט משה גל לבצע בדיקה משלהם. הוועדה מאשרת כי בין ממליציו של בוריס קוסונוביץ' לא נכללו מפקדיו בעבר או בהווה."

תגובת המחלקה לחקירת שוטרים: "לא נוכל להתייחס לתיק החקירה המפורט בפנייתכם (תלונת הקצינה). דו"ח הקצין בודק (בנוגע להעלמת המידע) נבחן בזמנו על ידי המחלקה לחקירות שוטרים והועבר להמשך טיפול משמעתי במשטרת ישראל."

תגובתו של רפ"ק בוריס קוסונוביץ', באמצעות דוברת הנהלת בתי המשפט: "עברתי את כל ההליכים בטרם מוניתי לתפקיד, נמצאתי ראוי על ידי הוועדה לבחירת שופטים להתמנות כשופט במערכת ואיני מעוניין להתייחס להכפשות של בעלי אינטרסים."

תגובת המשטרה: "הקצין הועמד לדין לפני 14 שנה בגין התנהגות בלתי הולמת ונידון לנזיפה. מעבר לכך, לא רשומה לחובתו כל הרשעה נוספת בעבירה משמעתית."

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק