מבזק גלובס: מאסר לשופט כהן
מעצר עד תום ההליכים. כהן | צילום: חדשות 2

בית המשפט המחוזי בתל אביב האריך הבוקר עד תום ההליכים את מעצרו של השופט בדימוס דן כהן, שהואשם בקבלת שוחד. השופט גלעד נויטל קבע כי מהראיות עולה חשש מפני שיבוש הליכי משפט. "קיים יסוד סביר לחשש ממשי ששחרור הנאשם יביא לשיבוש הליכי משפט, להתחמקות מהליכי שפיטה ולהשפעה על עדים", קבע השופט בהחלטתו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"עצם העבירות שלכאורה ביצע הנאשם", הסביר השופט נויטל, "ונסיבות ביצוען, מקימות את עילת המעצר נגדו. לכאורה ביצע הנאשם שוב ושוב את אותן עבירות פליליות חמורות, שלב אחרי שלב, במספר תקופות זמן, בשלוש פרשות שונות מול גורמים ואנשים שונים".

כהן, שהוסגר לפני כעשרה ימים לישראל מפרו, הואשם בקבלת שוחד של מיליוני שקלים. בדיון האחרון בעניינו אמר כהן כי התכוון לחזור בעצמו לארץ בכל מקרה. "הכוונה שלי הייתה בכל השנים לחזור לארץ ולהגיע להסדר", אמר השופט לשעבר בבית המשפט, והדגיש את מידת הנזק שנגרמה לו כתוצאה מהפרשה שהביאה, לטענתו, לפגיעה בשמו הטוב. "זה מה שגרם לי לרצות לבוא לארץ. אם עברתי עבירות, רציתי לתת את הדין על מעשיי ולשלם ביוקר".

מואשם בקבלת שוחד של עשרות מיליונים

בשבוע שעבר, ביקש כהן מבית המשפט לאפשר את שחרורו בערבות. "לצאת מנקודת הנחה שהיום אני אשבש חקירה של כל העדים שנסתיימה לפני שבע שנים, זה מרחיק לכת", הסביר. "לומר ששחרורי בערבות יאפשר לי לסכל את המשך המשפט, מרחיק לכת ואין לו ראיות. אני פה".

"לא מושיבים אדם במעצר עד תום ההליכים כי יש לו כסף. זה אבסורד. כל כספי מעוקל על ידי המדינה וחו"ל, אז שאני אשתמש בכסף המעוקל על ידי המדינה כדי לברוח לחו"ל?", תהה כהן. לבסוף חזר בו כהן מהבקשה לשחררו בערבות.

כהן מואשם, בין היתר, כי בשעה שכיהן כדירקטור בחברת החשמל, קיבל שוחד מחברת סימנס באמצעות מנכ"ל החברה דאז, אורן אהרונסון, בתמורה לקידום עסקאות רכישה בין סימנס לחברת החשמל.

בשנת 2009 הוגש נגד כהן כתב אישום בחשד לקבלת שוחד של עשרות מיליוני שקלים, קבלת דבר במרמה, רישום כוזב במסמכי תאגיד ומרמה והפרת אמונים של עובד ציבור. סעיפי האישום שיוחסו לכהן, נגעו למעשיו בעת שכיהן כדירקטור בחברת החשמל לאחר שפרש מעבודתו כשופט בבית המשפט.