פרשה מזעזעת שהתרחשה לפני כשנה בתל אביב הגיעה היום לסיומה עם הרשעתה של אם מתל אביב, שהשליכה את שני ילדיה בני הארבע והשש מחלון ביתם שבקומה הרביעית. בית המשפט שלח את האם למאסר לתקופה של שש שנים, במהלכן המליץ לה לעבור גמילה מאלכוהול בין כתלי הכלא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

הרכב של שלושה שופטים הרשיע את האם במסגרת עסקת טיעון, בעבירות של חבלה חמורה בנסיבות מחמירות, התעללות בקטין הזנחת ילדים, וגזר עליה עונש מאסר על תנאי לתקופה של שלוש שנים מיום שחרורה.

כתב האישום המקורי ייחס לנאשמת שתי עבירות של ניסיון לרצח, שהומרו בכתב האישום המתוקן לעבירות של חבלה חמורה בנסיבות מחמירות, תוך מחיקת המילים "בכוונה לגרום למותם".

כתב האישום מתאר את ההזנחה ששררה בדירה בה גרה האם עם בעלה ועם שני ילדיה הקטנים. לאחר שנסע לחו"ל, האם "פתחה במסע של שתיית אלכוהול בדירתה, יחד עם חברתה", כשהיא מתעלמת משני ילדיה הקטנים, לשון כתב האישום.

"בדבריה לבית המשפט דיברה הנאשמת על האינסטינקט האימהי שהביא אותה לזרוק את ילדיה מהחלון, כדי להגן עליהם ממישהו שראתה אותו, בחזיונה, רודף אחריה. היכן היה אותו אינסטינקט אימהי בכל אותם מקרים, כולל המקרה האחרון, בהם הכניסה את עצמה במודע לתסמיני הגמילה שגרמו לאותו חיזיון?", תהו השופטים.

הלבישה את הילדים ואמרה להם: "אתם הולכים לגן עדן"

הבניין ממנו הושלכו הילדים
הבניין ממנו הושלכו הילדים | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

בסוף חודש ספטמבר אשתקד, "בסביבות השעה 03:40 לפנות בוקר, העירה הנאשמת את הקטינים משנתם, הלבישה אותם, לקחה אותם לדירתה ושם החליפה את בגדיהם. בשעה 05:20 או בסמוך לכך אמרה הנאשמת לקטינים כי הם "הולכים לגן עדן" או אמירה ברוח דומה. או אז השליכה הנאשמת את הקטין ולאחריו את הקטינה מבעד לחלון מרפסת הכביסה אל עבר חצר הבניין. לאחר מכן קפצה הנאשמת אף היא מבעד לחלון", נכתב בכתב האישום.

כתוצאה מהנפילה נפגעו שני ילדיה הקטנים והובהלו לבית החולים איכילוב בתל אביב, כשהם סובלים משברים ומחבלות נוספות. הילד הורדם והונשם, בעוד אחותו הגדולה נותחה וגובסה, ולאחר שבועיים הם שוחררו להמשך שיקום במרכז חירום לילדים בסיכון.

תסקיר שירות המבחן שהוגש לבית המשפט קבע כי האם סובלת מהתמכרות קשה לאלכוהול שמאופיינת בשתייה ממושכת שנמשכת כמה ימים. למרות שהייתה מודעת לבעיה, ואף הביעה צער וחרטה על שהשליכה את ילדיה מהחלון, האם מעולם לא קיבלה טיפול להתמכרות.

בתסקיר נוסף שהוגש לבית המשפט שמתייחס למצבם של הילדים, צויין כי הם עדיין סובלים מפוסט טראומה, וכי "ניכר קושי שלהם לווסת תוקפנות, רמות חרדה גבוהות, התנהגות מינית מדאיגה והם זקוקים לרמות הרגעה וביטחון". עורכת התסקיר ציינה כי "לאור הפגיעות הפיזיות, ובעיקר הרגשיות והנפשיות הקשות בקטינים, הם יזדקקו לזמן רב כדי לעבד את הטראומה שעברו. זאת, בנוסף לקשיים שהיו מנת חלקם טרם האירוע נושא כתב האישום".

תזכורת - פרשת "האם המשליכה":

נציגי הרווחה: "הבית היה נורמטיבי"

הילד שנזרק מהחלון מורדם ומונשם

שכנים: הילדים נפלו וזעקו "אמא"

ת"א: אם זרקה ילדיה מהחלון וניסתה להתאבד