פרקליטות מחוז חיפה הגישה הבוקר לבית המשפט בעיר כתב אישום חמור נגד ששת הצעירים שנעצרו בחשד לתקיפת שני החיילים לפני כשבועיים סמוך לבית החולים רמב"ם, לאחר שחשדו בהם שהם אלה שיידו אבנים לעבר ביתם בשכונת בת גלים. המשפט צפוי להתנהל בדלתיים סגורות בשל גילם הצעיר של ארבעה מהנאשמים שהינם קטינים.

בניגוד לחשדות בראשית החקירה, לפיהם בוצעה התקיפה על רקע לאומני, הסעיף המרכזי בכתב האישום הוא חבלה בכוונה מחמירה ולא תקיפה על רקע לאומני. מדובר בעבירה חמורה שהעונש המקסימלי בצדה הינו 20 שנות מאסר. החלטה של הפרקליטות להגיש כתב אישום בגין תקיפה על רקע לאומני, טעונה אישור של היועץ המשפטי לממשלה והייתה גוררת עונש כפול בצדה.

הנאשמים הם שני בגירים בני 25 ו-54 וארבעה נאשמים קטינים בני 15 ו-17, כולם תושבי חיפה. לאחר הגשת כתב האישום התברר שאחד מהנאשמים הוא חיל לשעבר בגולני.

מכתב האישום עולה כי ארבעה מהנאשמים שהו יחד בביתו של אחד מהם וערכו מסיבה, שבמהלכה הגיעה חבורת צעירים שזהותם אינה ידועה למקום והחלה להפריע למהלך המסיבה. במקום נפתח עימות מילולי שהוביל את הנאשמים להתקשר למשטרה ולדיווח על זריקת אבנים לעבר הבית וגרימת נזק לרכוש שבו.

רדפו אחריהם עם מוטות ברזל וקרשים

ארבעת הנערים התקשרו לשני הנאשמים הבוגרים והשישה החלו לחפש את משליכי האבנים באזור הבית. באותה עת הגיעו שני החיילים למקום כדי לקבל טיפול רפואי בבית החולים רמב"ם. כשירדו מהרכב פגשו את הנאשמים שקראו לעברם קללות בערבית. שני החיילים העידו שפחדו למשמע הקללות וברחו מהמקום, כשהנשאמים רודפים אחריהם עם מקלות, מוטות ברזל, קרשים ואבנים.

במהלך המרדף אחרי המתלוננים, תפסו מרואן ואחד הקטנים ואחרים את אחד מהחיילים הכו אותו בראשו והפילו אותו על הרצפה בעזרת מוטות ברזל, המקלות, אבנים אגרופים ובעיטות. בהמשך חרטו בקרקפת ראשו באמצעות כלי חד. הנשאמים האחרים תפסו את החייל השני , הפילו אותו לרצפה והכו אותו נמרצות בל חלקי גופו."בשלב מסוים זרק אחד הנאשמים על שניר אבן גדולה ופגע בגופו, למרות שאמר להם כי הוא חייל בצה"ל.

כתב האישום החמור מתאר את הפגיעות הגופניות הקשות בגופם של שני החיילים, שהובילו לאשפוזם במשך שלושה וארבעה ימים בבית החולים.

בעקבות גביית העדויות משני הצדדים, טוענים בפרקליטות שלא מדובר בתקיפה על רקע גזעני, דתי או לאומני. בחקירתם, חזרו החשודים על הטענה לפיה לא תקפו את שני החיילים בגלל שהם יהודים או חיילים, אלא בעקבות טעות בזיהוי, לאחר שחשבו שהשניים הם אלו שהשליכו אבנים לעבר ביתם.

החריטות על ראש החיילים
החריטה על ראשו של אחד החיילים | צילום:

שופט בית משפט השלום בחיפה, זאיד פלאח, קבע כבר בהארכת המעצר של החשודים כי "הם פעלו כגוף אחד ולו זרועות רבות כמו תמנון המשלח את זרועותיו, כאשר כל אותם זרועות מחוברות לאותו ראש. המדובר במעשים קשים שכל אחד ואחד מהחשודים היה לכאורה שותף לו, וכולם יחדיו ביצעו את אותה משימה עבריינית שעניינה תקיפת שני החיילים התמימים".

"מדובר במעשה עברייני שעניינו תקיפה המונית, ולא משנה מה הרקע, לאומני או עברייני, אין הבדל", קבע השופט. "מדובר בתקיפה על ידי המון זועם, מכאן שדרושה תגובה קשה מבית המשפט", הוסיף השופט וסיכם כי התמונות מהתקיפה "מזכירות את הלינץ' מרמאללה ואת התמונות מחוף תל ברוך, שני מקרים שנגמרו במוות".

"הגשתי חריטות ואז התעלפתי"

האירוע החמור התרחש בליל שישי לפני קרוב לשבועיים ופורסם לראשונה כאן בחדשות 2 באינטרנט. אחד החיילים שהותקף סיפר לחדשות 2: "אני יצאתי עם חבר שלי, לרמב"ם פה, לקחת אותו לטיפול. כשיצאנו מהאוטו פתאום איזה רכב בא ממול, יצאו מהאוטו עם מוט ברזל והתחילו לצעוק 'יהודים יהודים', ואז התחילו לרדוף אחרינו להרביץ לנו. אז כולם תפסו אותי על הרצפה ובעטו לי בראש אחר כך שהתעלפתי".

"הייתי חצי מעולף, אחד מהם תפס לי את הראש, את רק את הפרצוף, וצעק 'יהודי יהודי', וחרט לי משהו על על הראש", אמר החייל והוסיף: "הרגשתי חריטות ואז התעלפתי".

החייל השני שיחזר: "הגענו למיון. כאבה לי קצת היד כי היתה לי מכה מלפני כן שהיתה כואבת לי, אז לא רציתי לקחת סיכון, אמרתי שאני לא רוצה ללכת לישון ככה. באנו להיכנס לכיוון המיון, עצר אוטו פתאום יצא ערבי עם אלה ובא לכיוון שלנו. הסתכלתי אחורה, פתאום הוא התחיל לצעוק 'יהודים יהודים', לא הבנתי מה קורה. הסתכלתי על חבר שלי והוא אמר לי 'רוץ, רוץ מהר תברח', התחלנו לברוח אבל כמובן שזה לא עזר".

"אני לא יודע מאיפה הם באו, עצרו שתי מכוניות", סיפר החייל והמשיך: "הם התחילו עם מכוניות לרדוף אחרינו. קצת יותר מעשרה ערבים היו רק עלי, ישבו ממש עלי עם אלות אבנים, אבנים לפרצוף. אני עם הידיים הגנתי על הפרצוף, ומוטות לידיים, קללות יריקות, 'יהודי מסריח, יהודי מסריח'".

הוא המשיך וסיפר: "אני האמת לא הבנתי למה הם לא מפסיקים. נותנים בעיטות, זורקים סלעים. היה קטע שכבר ממש לא יכולתי, לא יכולתי להחזיק, הם זרקו לי סלע לאזור האגן, והרגליים והידיים נפתחו לי, לא יכולתי... אז התחילו לדרוך לי על הגב ונתנו לי סלעים לגב עם המוט. ברגעים האלו לא ידעתי.. אמרתי לא נראה לי... לא בניתי על לשרוד את זה. היתה לי הרגשה של מוות. אמרתי - זהו אני נפטר היום. הם באו להרוג אותי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק